pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM

     QR kód této stránky ->

Altus včera, dnes a zítra

Autor: redakce - podle materiálů sdružení ALTUS | zařazeno: 24. 11. 2004 | přečteno 8844

AltusAltus - 5 let

V roce 1999 jsme založili občanské sdružení Altus. Do vínku jsme si dali motto „Život se neměří na dny, ale na skutky“. Mezi naše aktivity patří především organizování volnočasových aktivit dětí a mládeže. Dále provozujeme pravidelné internetové zpravodajství, organizujeme akce pro vlastní členy a v neposlední řadě propagujeme neziskový sektor. Naše sdružení tvoří převážně tým mladých lidí, kteří se chtějí zapojit do rozvoje společnosti a do událostí v občanském životě. Občanské sdružení Altus působí v Pardubickém kraji a je členem České rady dětí a mládeže, která sdružuje organizace dětí a mládeže z celé České republiky.

Akce pro veřejnost:
Naše sdružení pořádá každoročně zhruba dvacet vlastních akcí pro veřejnost. Během nich si nejenom děti, ale také dospělí mohou zasoutěžit nebo si vyzkoušet svůj talent či znalosti. Zejména v letech 2000 - 2004 jsme se podíleli na akcích cyklu „Rok v parku“, který pořádá Český svaz ochránců přírody. Celý cyklus tvoří sedm akcí, které se konají během celého roku v parku Na Střelnici v Chrudimi. Pexeso se starostou města, drakiáda či akce Zdravého města Chrudim se řadí k naším dalším činnostem. S veřejností se setkáváme také při výstavách a orientujeme se na veřejné akce, kde naše aktivity doplňují program o zábavu pro nejmenší.

Akce pro členy, dobrovolníky a sympatizanty:
Spolupracujeme s dobrovolníky a sympatizanty sdružení, pro které připravujeme řadu vlastních akcí. Na nich se mezi sebou potkají mladí lidé, vymění si zkušenosti, postřehy, společně navštívíme zajímavá místa, nebo si zasportujeme. Díky tomu se vytváří dobrý vztah mezi sdružením a členy. Společné akce se stávají dnes již běžnou činností a jsou vyžadovány již samotnými členy. K nejúspěšnějším patří například florbal a společné výlety. Protože členská základna sdružení se nachází i mimo kraj, některé výlety směřují i k jednotlivým členům a jsou doplněny o zajímavosti jako je například návštěva továrny na výrobu balonů.

Místní partnerství a rozvoj:
Občanské sdružení Altus si hned při vzniku dalo do vínku, že chce být aktivní a podílet se na dění ve městě. Postupem času jsme se stali plnohodnotnými partnery, účastníme se na kulatých stolech a podílíme se na připomínkování a navrhování Akčního plánu Zdravého města Chrudim. V roce 2003 jsme byly členy pracovní skupiny pro sociální rozvoj a lidské zdroje k Strategickému plánu rozvoje města Chrudimě. Nechybíme ani u plánovacích víkendů v našem městě. Zároveň jsme členy komise pro občanský sektor a snažíme se o pravidelné navštěvování zasedání zastupitelstva města.

Neziskový sektor:
Mezi základní cíle našeho sdružení patří spolupráce s neziskovými organizacemi. Podílíme se na pracovních skupinách komunikace NNO s Pardubickým krajem. Například se nám v roce 2003 podařilo zjednodušit podávání žádosti o dotace pro všechny volnočasové organizace v kraji. Dále se pravidelně účastníme krajských konferencí nestátních neziskových organizací.
Jeden ze členů sdružení je členem představenstva jediné střešní organizace dětí a mládeže České rady dětí a mládeže, kde tlumočí názory malých organizací. Zároveň je v pracovní skupině „Stát“, která se zabývá legislativou spolkového života.
V posledních měsících rozšiřujeme své služby pro ostatní neziskové organizace o oblast vzdělávání. Mezi ně patří školení podvojného účetnictví pro NNO, práce s veřejností, médii a organizování akcí.

Naše prezentace:
Uvědomujeme si, že k naší činnosti je také potřeba důvěry. A to jak od veřejnosti tak i našich partnerů. Tu můžou získat hlavně seznámením se s námi. To se děje zejména na jednotlivých akcích, ale nikdy není na škodu se představit také na výstavách. A to nejen na lokálních. Například díky spolupráci s českou radou dětí a mládeže se každý rok v lednu vydáváme na brněnské výstaviště, kde prezentujme naše aktivity. Vždy naši expozici doplňujeme atraktivním programem. Kromě těchto prezentací ukazujeme naši činnost i na akcích neziskových organizací, jako jsou VVZetky či kampaně 30 dní pro neziskový sektor. Rozhodně nepodceňujeme práce s médii a každoročně o nás vychází desítky článků a informací v rozhlase.

Akce na klíč / Veřejné akce:
Občanské sdružení Altus se postupem času stále více specializuje na veřejné akce. To jsou akce, kde na základě vzájemné dohody zajišťujeme část aktivit. Většinou se jedná o Dětské koktejly – směs soutěží pro děti a pro rodiče. Pořadatelům velkých akcí tak ubude starost o dětské návštěvníky a na druhé straně je to pro ně značná úspora oproti objednání profesionální agentury. Na námi zajišťovaných akcích si děti vyzkouší nejen úplně běžné, ale také nové a neznámé hry, soutěže a dovednosti, které později mohou využít při trávení volného času s kamarády.

Naše vzdělávání:
Přes velkou píli a snažení je třeba vždy doplnit lidský potenciál o vzdělání. Z tohoto důvodu se účastníme regionálních a celostátních velkých výměn zkušeností, seminářů a konferencí. Velkou část naší práce tvoří sebevzdělání. Mnoho zajímavého pro naši práci získáváme monitoringem okolí. A to na akcích, nebo bohatou knihovnou časopisů, zpravodajů či informacemi z internetu).

Bambiriáda:
Pořádání Bambiriády je jednou z našich nejdůležitějších činností. Jedná se o velkou přehlídku volnočasových aktivit, které nabízejí jednotlivá sdružení dětí a mládeže a střediska volného času. Představují se zde a mají za úkol seznámit rodiče s pestrou nabídkou svých aktivit pro jejich děti. Jedná se o jedinou akci tohoto typu, prezentující aktivní formy trávení volného času dětí a mládeže. Celospolečenský význam, vzhledem k vysoké návštěvnosti a zájmu veřejnosti, je obrovský. Bambiráda je příležitostí k setkání s osobnostmi společenského, politického i kulturního života. Je jedinečnou příležitostí k ocenění práce tisíců dobrovolných pracovníků sdružení dětí a mládeže. Dále slouží k rozšíření spolupráce mezi sdruženími i s dalšími subjekty, institucemi a organizacemi. Bambiriáda spojuje lidi a je podhoubím pro růst zajímavých myšlenek i činů. Převážně v oblasti péče o děti a mládež a smysluplné využití volného času dětí.

Chrudimka.cz:
Internetový portál www.Chrudimka.cz vznikl v roce 2002 a od té doby nabízí zpravodajství z oblasti kultury a volného času ve městě Chrudimi. Je to jediný pozitivní server v okolí s vlastním zpravodajstvím, které zajišťují mladí redaktoři. Kromě toho se server stal pro řadu občanů místem, kde se mají šanci dozvědět o zajímavých akcích, o kterých není v běžným mediích slyšet. Chrudimka.cz to je server s bohatou fotogalerií, stovkami článků, reportážemi či speciálními rubrikami. Například pro kuchaře a cestovatele. Kromě toho server poskytuje své služby dalším organizacím či neformálním seskupením. Portál Chrudimka.cz se stává mediálním partnerem prestižních akcí v regionu a prezentuje se společně se sdružením i mimo něj také na řadě výstav.


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+