RUBRIKA: ostatní
Adventní setkání v SenátuAutor:
Jiří Majer | zařazeno: 7. 12. 2004 | přečteno 8143
![]() (Fotoalbum Setkání 2004 objektivem Lee Loudy je k vidění ZDE.)
Programové bloky se skládaly především z rozborů právních norem spjatých s praktickou činností dětských a mládežnických sdružení. Své zkušenosti z advokacie předávala od řečnického pultíku Lenka Deverová; na modelových případech demonstrovala různá úskalí, s nimiž se mohou v právních vztazích lidé z neziskového sektoru setkat. Upozornila například na okolnosti, za nichž může být rozhodování klíčových orgánů "neziskovek" neplatné, na potřebu předvídat komplikovanější situace a zakotvit pro ně právní pojistky ve stanovách. Zvláštní pozornost pak věnovala smluvním vztahům, zejména mezi neziskovou a podnikatelskou sférou.
Velké pozornosti posluchačů se těšily příspěvky týkající se přípravy zákona o práci s dětmi a mládeží. K jeho zevrubné kritické analýze přistoupil Tomáš Řehák z expertní vyjednávací skupiny ČRDM. Jakkoliv podle jeho názoru nastal při tvorbě návrhu zákona posun k lepšímu, některé výhrady přetrvávají. Zástupcům dětské a mládežnické rady jde především o čtyři body, v nichž tuší vážné byrokratické překážky. Chtějí proto sjednotit definici "pobytové" a "zotavovací" akce ve smyslu hygienických předpisů. Chtějí také stanovit kvalifikaci jako povinnost jen pro hlavního vedoucího "pobytové akce" (např. tábora), a nikoho dalšího. Jsou pro zavedení "registru" pobytových akcí, přičemž zápis do něj by byl pokládán za ohlášení té které akce podle všech nejrůznějších právních předpisů. Vyjednávací skupina naopak nesouhlasí s tím, aby odbornými kontrolami dětských táborů byla pověřena Česká školní inspekce. Tomáš Řehák také nastínil obavu, aby se vlivem dalšího legislativního procesu nakonec nestala z nějaké akceptovatelné verze návrhu nepřijatelná, nevyvážená a nespravedlivá právní norma, kvůli níž by řada vedoucích na svoji práci s dětmi nutně rezignovala. Vyslovil přitom osobní názor, že v takovém případě by se dětská a mládežnická sdružení měla bránit, třeba letní prázdninovou stávkou… Na jeho vystoupení navázal ředitel odboru mládeže MŠMT Jaroslav Tuček. "My bychom si velice přáli - a myslím si, že svým dosavadním přístupem k tomuto zákonu jsme to snad dali dostatečně najevo - že by to měl být zákon, který bude společným dílem všech těch, kteří se touhle krásnou, ale i těžkou a někdy i nevděčnou činností zabývají", prohlásil. Rekapituloval poslední vývoj událostí kolem přípravy zákona o práci s dětmi a mládeží a konstatoval, že Legislativní rada vlády návrh počátkem prázdnin projednala a vrátila ministerstvu k doplnění. "Moc bych si přál, kdybychom se společně pokusili během prvních dvou měsíců příštího roku upravit návrh do podoby, která bude přijatelná pro všechny strany," požádal o další součinnost pracovní skupinu ČRDM šéf ministerského odboru. Využil rovněž příležitost a poděkoval dětské a mládežnické radě a jejím členským sdružením za letošní práci.
Místopředseda ČRDM Aleš Sedláček při setkání v Senátu veřejně oznámil, že pojišťovna Generali se stala vítězem výběrového řízení pro zajištění pojistné smlouvy s ČRDM na další dvouleté období.
Účastníci adventního setkání také vyslechli ujištění zástupkyně ministerstva financí o vůli "jejího" úřadu řešit a odstranit problém, který by pro některá velká sdružení mohla představovat novela zákona o dani z přidané hodnoty. Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
Aktuální téma: #20letCRDM
|
![]() • Just Eat It: A Food Waste Story - 22. 4. 2018
• Znáte projekt Humanae? - 19. 4. 2018
• Tomíci se nenudí, tomíci jsou totiž hraví - 17. 4. 2018
Představujeme
Mezinárodní
Pozvánky
Rozhovory
|