pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Práce dětí

Autor: redakce - Pavel Jeřábek | zařazeno: 9. 12. 2004 | přečteno 8791

V novém zákoně č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, je omezena práce dětí s neukončenou školní docházkou (dále jen dítě). §121 tohoto zákona uvádí případy za jakých dítě může práci vykonávat. Je zde pamatováno také na pracovní aktivity dětí, které vykonávají v rámci činnosti svého zájmového sdružení:

- § 121/3 - Za činnost dítěte se nepovažuje (kromě zájmové a umělecké činnosti i výchovně vzdělávací činnosti ve školách též.............
e) činnost konaná v rámci mimoškolní výchovy a při ostatních nekomerčních zájmových aktivitách, která není vykonávána za odměnu.
Problém je v tom, že v tomto právním předpisu není více rozvedeno co je považováno za odměnu a co ne. A proto se nám v praxi může stát, že jednotlivé úřady práce si mohou tento právní předpis vyložit jinak. Například, že i když děti odešlou finanční prostředky na nějakou finanční sbírku, svým způsobem to lze vyložit, že stejně pracovaly za odměnu.
A právě mimoškolní pracovní aktivity řada sdružení dětí a mládeže pro děti organizovala jako důležitý prvek mimoškolní výchovy dětí. Děti tak svým vlastním přičiněním mohly přispět na provoz klubovny, získat prostředky na letní tábor, či jinou společnou akci, finanční prostředky na charitativní sbírky apod. A výchovném poslání takové, pro děti vhodné práce, není třeba se dále rozvádět.

Protože Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR v současné době dokončuje novelu tohoto zákona, chce do této novely vložit zřetelnější výklad této otázky. Proto se na vás obracím s prosbou, zda byste mohli prostřednictvím svých vrcholových orgánů jednotlivých sdružení dětí a mládeže či IDM-MSMT, poslat na níže uvedenou adresu MPSV ČR přehled základních činností, které děti v rámci mimoškolní výchovy vykonávají za odměnu a na jaké účely je tato odměna použita (například provoz klubovny, úhrada programů jako jsou víkendové programy, pořízení vybavení pro činnost sdružení dětí, charitativní sbírka apod.).

Zároveň napište, které druhy práce podle vašich zkušeností by děti neměly vykonávat a nebo aby je vykonávaly pouze za určitých přesně stanovených podmínek. Například osobně nejsem moc nakloněn skutečnosti, že děti uklízejí černé skládky a rozházený odpad. Podle vlastních zkušeností při této práci je třeba dbát zvýšené hygienické ochrany, protože děti se mohou setkat s toxickými látkami (např.. autobaterie, ředidla, ..), někde i pohozenými injekčními stříkačkami a podobně. Ale zas na druhou stranu, právě úklid prostranství má pro děti určitý výchovný cíl (lepší navrhnout jak řešit základní hygienické pravidla a postupy, než zcela takovou činnost zakázat).

Ministerstvo práce v současné době zpracovává podněty z terénu od úřadů práce a novelu zákona by rádo předložilo začátkem příštího roku. Proto aby vaše podněty a postřehy mohly být zpracovány, pokuste se je, prosím, poslat na níže uvedenou adresu co nejdříve, pokud možno alespoň do Vánoc.

Zároveň se na vás obracím ještě s jednou maličkostí. Tento zákon upravuje i nárok na podporu v nezaměstnanosti absolventům škol. Zákon s podporou v nezaměstnanosti pamatuje pouze na studenty, kteří v posledních 3 letech odpracovali alespoň 12 měsíců a zároveň při jejich práci byly naplněna daňová povinnost (snad je to dobře). Mne osobně mrzí, že se zapomíná právě na studenty, kteří se ve svém volném čase pravidelně věnují vedením mimoškolních aktivit dětí a mládeže, pracují jako dobrovolníci apod. Domnívám se, že by tato činnost studentů - absolventů za nějakých stanovených podmínek mohla být v případě v nároku na podporu v nezaměstnanosti zohledněn. Tito mladí lidé mám jako společnosti odvádějí velmi prospěšnou práci, za kterou jim mnohdy neumíme ani poděkovat. Ale to je jen názor.

Kontaktní adresa na zaslání postřehů:
Ing.Ludmila Jánočková MPSV ČR tel.221 923 254 e-mail: Ludmila.Janockova@mpsv.cz

Moc prosím, zejména zástupce sdružení dětí a mládeže, která mají svůj vrcholový orgán, aby svoje zkušenosti zaslaly za celou organizaci. Vaše podněty bude zřejmě zpracovávat jeden pracovník MPSV a proto stovky mailů s téměř stejným obsahem by jenom zpomalily rychlé zpracování vašich zkušeností !!!!

Naše platné zákony mimo jiné najdete i na www.portal.gov.cz.

Předem děkuji za spolupráci

Pavel Jeřábek
Hnutí Brontosaurus ZČ Kandík


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+