www.debrujar.czJednou ročně zažívá školní jídelna pražské základní školy Břečťanová zvláštní proměnu. Místo klasických školních jídel se na stolcích objeví docela jiné „nádobíčko“: zkumavky a všelijaké nádoby s vodou. Ze všech koutů republiky se sem sjedou nejaktivnější kluby Asociace malých debrujárů. Kluci a děvčata si pak celý večer navzájem nahlížejí do své kuchyně. A co se tu „vařilo“ letos?

    V pořadí 14. debrujárské Vánoce odstartoval ve čtvrtek 9. prosince 2004 prezident asociace Petr Zapletal. A pak to začalo. Vypukl pravý vánoční debrujárský mumraj. Na stolcích se objevily cedulky s nápisy: Morašice, Kroměříž, Prakšice, Nivnice, Týnec nad Sázavou, Brno, Hradec Králové, Bílovice, Tábor, Cerekvice, Lysice, Netvořice, Holešov, Hanušovice, Stříbro… Z některých míst bylo cedulek hned několik, to podle počtu klubů. Jednoznačně nejvzdálenějším zúčastněným klubem byli debrujáři ze slovenských Košic. Kluci a děvčata, včetně těch, kteří ve svém školním rozvrhu ještě výuku fyziky či chemie nemají, předváděli a vysvětlovali co a jak funguje.

    A tak jsem se dozvěděla, co se stane, když si položím ping-pongový míček do trychtýře; jak si mohu snadno sestrojit mini-odstředivku ze stavebnice Merkur a pet-lahve; že kostky polepené papírovými obrázky nemusí být nutně pouze zábavou pro malé děti a nechybělo ani vysvětlení proč prská prskavka či jak vytvořit dopis Ježíškovi tajným písmem. Lukáš Pavličík z kroměřížského klubu mne poučil, že je hořlavá látka prskavky se skládá z železa a za hliníku. Při zapálení se prvky smíchají se vzdušným kyslíkem, které podporuje hoření a vzniká oxid železitý a oxid hlinitý. A protože Vánoce jsou Vánoce, nechyběly mezi pomůckami na pokusy také nějaké dobroty. Debrujáři nabízeli na ochutnání především krajové speciality. Zvlášť vydařenou ochutnávku makových specialit (včetně receptů) připravily dívky z morašického klubu. Proč právě makových? Většina klubu totiž dojíždí z Makova! Naopak Ivan Letko z Tábora odmítl recepty na tradiční rodinné speciality – zelňáky a houbovou nádivku houbovku – prozradit. Já tedy dávám dál jen to, že byly opravdu výborné.

    Debrujárské Vánoce však zdaleka nejsou jen přehlídkou pokusů či ochutnávkou netradičního cukroví. V pátek se kluci a děvčata vypravili někam, kam běžně žáci základních a středních škol nechodí – navštívili České vysoké učení technické a Karlovu universitu matematicko-fyzikální fakultu a podívali se na některé zajímavé pokusy, ke kterým už je přece jen zapotřebí trochu složitějších pomůcek.

    Fotoalbum z návštěvy DTA na debrujárských Vánocích si můžete prohlédnout ZDE.

    Fotoseriál z Vánoc debrujárů 2004
    První den
    Druhý den
    Třetí den

    Kdo jsou debrujáři a co dělají není třeba dlouze vyprávět. Stačí, když se podíváte na toto fotoalbum. Vzniklo ve čtvrtek 11. 12. 2003 také při debrujárských Vánocích.

    Další informace o debrujárech, přesněji řečeno o Asociaci malých debrujárů, hledejte na adrese: www.debrujar.cz.

    Autor