pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

KOMPAS čeká na váš názor

Autor: Petra Stejskalová | zařazeno: 31. 1. 2005 | přečteno 8771

Dobrý den,
jsem studentkou sociálně ekonomické fakulty Univerzity J. A. Purkyně v Ústí nad Labem a podílím se na vypracování manuálu k inovativnímu sociálně preventivnímu dobrovolnickému programu Kompas. Program probíhá pilotně od jara 2004 v Dobrovolnickém centru a je zároveň podkladem pro mou bakalářskou práci.
Koordinátorem a zároveň realizátorem programu je ředitelka Dobrovolnického centra paní Mgr. Lenka Černá.

Protože se jedná o úplně nový typ programu v naší republice, chceme na základě přiloženého dotazníku zjistit data týkajících se možnosti implementace tohoto typu programu do nabídky volnočasových aktivit neziskových organizací pracujících s dětmi a mládeží. Zajímá nás, zda-li Vás program Kompas oslovuje a jste případnými zájemci o metodické materiály programu Kompas.

Chtěla bych Vás proto požádat, abyste si přečetli stručnou charakteristiku programu a poté vyplnili přiložený dotazník. Vámi vyplněné údaje budou pro nás důležitým zdrojem informací při dolaďování podoby programu. V případě zájmu, Vám zašleme mou bakalářskou práci a po dokončení zpracování metodických materiálů
Vás oslovíme s nabídkou realizovat Kompas u Vás.

Vyplněný dotazník odesílejte prosím do 20. 2. 2005 na e-mail: stejskalovap@post.cz

Znáte-li organizaci, kterou by mohla tato nabídka oslovit, prosíme o přeposlání tohoto dopisu a jeho příloh.

Děkuji Vám za spolupráci.

Stejskalová PetraK O M P A S
(KOMunikace, PArtnerství, Spolupráce)

Cíl projektu:

Rozšíření nabídky volnočasových sociálně preventivních a dobrovolnických programů v oblasti dětí a mládeže o nový typ programu Kompas. Program byl vytvořen, aby nabídl širší skupině znevýhodněných dětí a mládeži hodnotné trávení volného času. Zároveň nabízí dobrovolníkům zejména mladým lidem možnost vedení skupiny, získat kvalitní praxi, vyzkoušet si sebe sama, případně smysluplně využít svůj volný čas.

Náplň projektu:

Vznik skupiny:
Na základě rozhodnutí koordinátora/organizace je vytipovaným dětem resp. rodinám zaslán před začátkem programu informační dopis a přihláška do programu Kompas. Oslovuje se větší počet dětí s cílem sestavit uzavřenou skupiny, v níž bude šest dětí. V případě nezájmu nebo odmítnutí jsou oslovovány další děti. Věková skladba skupiny se předpokládá od 8 do 15 let.
Zároveň jsou osloveni také dobrovolníci starší 18-ti let, kteří by měli zájem na vedení skupiny a vytvoří se, pokud je to jen trochu možné, dvojice žena – muž. Další dobrovolníci tvoří podpůrný tým, pro případ, že některý z vedoucích dobrovolníků např. onemocní.
Vedoucí skupiny jsou seznámeni se zodpovědností, kterou na sebe přebírají. Na první informační schůzce si spolu s rodiči dohodnou způsob komunikace, čímž se předchází nedorozumění v průběhu programu. Během první schůzky si skupina stanoví základní pravidla pro bezpečné a dobré fungování skupiny.

Schůzky:
Skupina (6 dětí, 2 dobrovolníci) se schází pravidelně 1x týdně na 2 hodiny v předem dohodnutém čase v rozmezí cca 4-5 měsíců. Skupinové aktivity jsou zaměřeny tak, aby v nich mohly být posilovány silné stránky dětí a vyšlo se vstříc jejich individuálním přáním či potřebám.
Náplň schůzek je ponechána na dobrovolnících a jejich domluvě s dětmi. Program si vedoucí skupiny připravují měsíc dopředu a za jeho průběh jsou zodpovědní oba společně. Předpokládá se, že v rámci schůzek budou rozvíjeny hodnoty a principy, které naznačuje název programu tedy – komunikace, partnerství, spolupráce. Cílem skupiny je vytvořit takové prostředí, které bude u dětí posilovat možnost volby, učit vzájemné toleranci, respektu, řešení konfliktů a naplní jejich volný čas dobrovolníky strukturovaným programem. Jednotlivé schůzky se písemně zaznamenávají.
Odstoupení z programu se řeší v rozhovoru s koordinátorem a příp. supervizorem. V průběhu skupiny se koná 3-5 supervizních schůzek s vedoucími skupiny i podpůrným týmem, ale pro vedoucí je dle potřeby možná supervize kdykoliv. Tým, který zajišťuje chod programu tak zahrnuje koordinátora, supervizora, dva vedoucí skupiny, podpůrný tým a příp. čekatele na novou skupinu (jsou většinou součástí podpůrného týmu).
Zde je popsáno fungování jedné „osmičky“ (2dobrovolníci +6dětí), v organizaci však může fungovat více takových skupin a pokrýt větší možství dětí a dobrovolníků.

Zájemci o více informací, vyplňte přiložený dotazník. Tímto provedete registraci a vše o programu Kompas Vám bude zasláno.K O M P A S - KOMunikace, PArtnerství, Spolupráce
(2 dobrovolníci a 6 dětí ve věku 8 - 15 let)

1. Na základě přečtené charakteristiky napište svůj názor na program.

A) Co Vás zaujalo, oslovilo?

B) V čem vidíte nedostatky?

2. Měli byste zájem program Kompas realizovat a proč?

3. Z jakých důvodů by Vaše organizace program nemohla realizovat?

4. Jak by mohl program přispět k sociální prevenci v oblasti, ve které působí Vaše organizace?

5. Vyskytly se nějaké nejasnosti, připomínky, otázky, které byste nám chtěli sdělit a získat na ně od nás odpovědi?

Máte zájem obdržet výsledky dotazníku? ANO x NE

Organizace (adresa):
Kontaktní osoba:
e-mail :vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+