Dobrý den,
    jsem studentkou sociálně ekonomické fakulty Univerzity J. A. Purkyně v Ústí nad Labem a podílím se na vypracování manuálu k inovativnímu sociálně preventivnímu dobrovolnickému programu Kompas. Program probíhá pilotně od jara 2004 v Dobrovolnickém centru a je zároveň podkladem pro mou bakalářskou práci.
    Koordinátorem a zároveň realizátorem programu je ředitelka Dobrovolnického centra paní Mgr. Lenka Černá.

    Protože se jedná o úplně nový typ programu v naší republice, chceme na základě přiloženého dotazníku zjistit data týkajících se možnosti implementace tohoto typu programu do nabídky volnočasových aktivit neziskových organizací pracujících s dětmi a mládeží. Zajímá nás, zda-li Vás program Kompas oslovuje a jste případnými zájemci o metodické materiály programu Kompas.

    Chtěla bych Vás proto požádat, abyste si přečetli stručnou charakteristiku programu a poté vyplnili přiložený dotazník. Vámi vyplněné údaje budou pro nás důležitým zdrojem informací při dolaďování podoby programu. V případě zájmu, Vám zašleme mou bakalářskou práci a po dokončení zpracování metodických materiálů
    Vás oslovíme s nabídkou realizovat Kompas u Vás.

    Vyplněný dotazník odesílejte prosím do 20. 2. 2005 na e-mail: stejskalovap@post.cz

    Znáte-li organizaci, kterou by mohla tato nabídka oslovit, prosíme o přeposlání tohoto dopisu a jeho příloh.

    Děkuji Vám za spolupráci.

    Stejskalová Petra


    K O M P A S
    (KOMunikace, PArtnerství, Spolupráce)

    Cíl projektu:

    Rozšíření nabídky volnočasových sociálně preventivních a dobrovolnických programů v oblasti dětí a mládeže o nový typ programu Kompas. Program byl vytvořen, aby nabídl širší skupině znevýhodněných dětí a mládeži hodnotné trávení volného času. Zároveň nabízí dobrovolníkům zejména mladým lidem možnost vedení skupiny, získat kvalitní praxi, vyzkoušet si sebe sama, případně smysluplně využít svůj volný čas.

    Náplň projektu:

    Vznik skupiny:
    Na základě rozhodnutí koordinátora/organizace je vytipovaným dětem resp. rodinám zaslán před začátkem programu informační dopis a přihláška do programu Kompas. Oslovuje se větší počet dětí s cílem sestavit uzavřenou skupiny, v níž bude šest dětí. V případě nezájmu nebo odmítnutí jsou oslovovány další děti. Věková skladba skupiny se předpokládá od 8 do 15 let.
    Zároveň jsou osloveni také dobrovolníci starší 18-ti let, kteří by měli zájem na vedení skupiny a vytvoří se, pokud je to jen trochu možné, dvojice žena – muž. Další dobrovolníci tvoří podpůrný tým, pro případ, že některý z vedoucích dobrovolníků např. onemocní.
    Vedoucí skupiny jsou seznámeni se zodpovědností, kterou na sebe přebírají. Na první informační schůzce si spolu s rodiči dohodnou způsob komunikace, čímž se předchází nedorozumění v průběhu programu. Během první schůzky si skupina stanoví základní pravidla pro bezpečné a dobré fungování skupiny.

    Schůzky:
    Skupina (6 dětí, 2 dobrovolníci) se schází pravidelně 1x týdně na 2 hodiny v předem dohodnutém čase v rozmezí cca 4-5 měsíců. Skupinové aktivity jsou zaměřeny tak, aby v nich mohly být posilovány silné stránky dětí a vyšlo se vstříc jejich individuálním přáním či potřebám.
    Náplň schůzek je ponechána na dobrovolnících a jejich domluvě s dětmi. Program si vedoucí skupiny připravují měsíc dopředu a za jeho průběh jsou zodpovědní oba společně. Předpokládá se, že v rámci schůzek budou rozvíjeny hodnoty a principy, které naznačuje název programu tedy – komunikace, partnerství, spolupráce. Cílem skupiny je vytvořit takové prostředí, které bude u dětí posilovat možnost volby, učit vzájemné toleranci, respektu, řešení konfliktů a naplní jejich volný čas dobrovolníky strukturovaným programem. Jednotlivé schůzky se písemně zaznamenávají.
    Odstoupení z programu se řeší v rozhovoru s koordinátorem a příp. supervizorem. V průběhu skupiny se koná 3-5 supervizních schůzek s vedoucími skupiny i podpůrným týmem, ale pro vedoucí je dle potřeby možná supervize kdykoliv. Tým, který zajišťuje chod programu tak zahrnuje koordinátora, supervizora, dva vedoucí skupiny, podpůrný tým a příp. čekatele na novou skupinu (jsou většinou součástí podpůrného týmu).
    Zde je popsáno fungování jedné „osmičky“ (2dobrovolníci +6dětí), v organizaci však může fungovat více takových skupin a pokrýt větší možství dětí a dobrovolníků.

    Zájemci o více informací, vyplňte přiložený dotazník. Tímto provedete registraci a vše o programu Kompas Vám bude zasláno.


    K O M P A S – KOMunikace, PArtnerství, Spolupráce
    (2 dobrovolníci a 6 dětí ve věku 8 – 15 let)

    1. Na základě přečtené charakteristiky napište svůj názor na program.

    A) Co Vás zaujalo, oslovilo?

    B) V čem vidíte nedostatky?

    2. Měli byste zájem program Kompas realizovat a proč?

    3. Z jakých důvodů by Vaše organizace program nemohla realizovat?

    4. Jak by mohl program přispět k sociální prevenci v oblasti, ve které působí Vaše organizace?

    5. Vyskytly se nějaké nejasnosti, připomínky, otázky, které byste nám chtěli sdělit a získat na ně od nás odpovědi?

    Máte zájem obdržet výsledky dotazníku? ANO x NE

    Organizace (adresa):
    Kontaktní osoba:
    e-mail :

    Autor