pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: myslím si

     QR kód této stránky ->

Přes palubu...

Autor: Jiří Škvor | zařazeno: 15. 3. 2005 | přečteno 13398

Jiří Škvor Původně jsem neměl v úmyslu tento dopis široce zveřejňovat, abychom se vyhnuli vypjatým reakcím. Pár hodin po mém odchodu z Kanceláře ČRDM se ale už začínají objevovat nepravdivé dohady o tom, jaké důvody mě k tomuto kroku vedly. Nerad bych, aby touto tichou poštou vznikly z dohadů nesmysly. Nejsem ostatně první, kdo odchází z Kanceláře ČRDM z podobných důvodů. A možná ani poslední. Řekl bych, že je načase začít hledat příčiny… A vaše reakce mohou ukázat i váš názor na celou věc.

Milí přátelé,

je mi velmi líto, ale má účast na čtvrtečním zasedání Představenstva definitivně potvrdila předchozí zjištění. Přesvědčil jsem se, že jakékoli snahy o to, aby se Česká rada dětí a mládeže v současné konstelaci konečně stala kvalitně fungující a respektovanou střešní organizací, jsou naprostým nošením dříví do lesa. K dnešnímu dni jsem se rozhodl podat výpověď. Život je příliš krátký na to, aby byl promrhán zbytečnou prací. Neodcházím tedy bezdůvodně a cítím potřebu tyto důvody zřetelně pojmenovat.

Při mém přijímání do funkce zástupce ředitele Kanceláře ČRDM bylo jasně deklarováno, že ČRDM i Kancelář ČRDM stojí o změnu. Že chce přehodnotit svou vnitřní strukturu, vnější tvář, zefektivnit svou činnost, atd. Předložil jsem několik strukturovaných koncepčních materiálů, které nabízely možné cesty.

Způsob, jakým se o těchto i dalších materiálech v Představenstvu a mezi silnými sdruženími „jedná“, mě opakovaně naprosto šokoval. Pokaždé došlo k rozehrání rozsáhlých a sofistikovaných zákulisních her s cílem najít za každou cenu cestu, jak je odmítnout bez věcné argumentace. Zde se nejedná otevřeně a s argumenty na stole, ale takřka bezvýhradně "za zády". Protože argumenty proti otázkám o zformulování poslání, kdo jsme a kam jdeme, jak budeme používat nástroje vnější prezentace organizace (weby Adam.cz, CRDM.cz, časopis Archa, aj.), se hledají těžko. Jsou to totiž naprosto klíčové věci, které si ČRDM nikdy nevyřešila a které dokud budou u ledu, nepohneme se z místa.

Uvědomil jsem si, že v takovém prostředí pracovat nechci.

Slabé a sebestředné vedení bez jasných vizí, dodnes nevyjasněné poslání organizace a konsensus nad tím, kam vlastně směřuje, staví ČRDM do role polorozpadlé lodě v přístavu, do které sice odevšad teče, trámy jsou shnilé a kompas dávno nefunguje, ale která přeci ještě stále drží nad hladinou a hlavně "je naše". Je mi jí líto.

Není snaha ji opravit a vyplout znovu na moře. To chátrání v přístavu ale vpodstatě nikomu nevadí, hlavně že loď „dělá ten servis“ (co je tím servisem, který tak hrdě bráníme? pojištění? co dál?). Je tolik možností, co by mohla dobře fungující střecha nabídnout na té nejvyšší úrovni tam, kam její členské organizace samy nedosáhnou, i na úrovni jednotlivých malých oddílů formou dokonalého informačního servisu a dalších kvalitních a praktických služeb (právní servis, rady v souvislosti s hledáním zdrojů financování, podáváním kvalitních projektů, atd.). O tom se rádo mluví, ale zůstává, jako ostatně ve většině věcí, pouze u slov. Zároveň si málokdo uvědomuje, že pokud ČRDM nebude organizovat velké projekty jako je Bambiriáda, nebude mít nikdy peníze na to být dobrou servisní jednotkou. Každé členské sdružení ví, že peníze čistě „na ústředí“ se hledají velmi těžko.

Kancelář ČRDM jako taková nemá prakticky žádný mandát k tomu, aby tvořila a své nápady uváděla do života rychle, ve prospěch členských sdružení. I o všech drobných věcech, naprostých podružnostech, je vždy rozehrána složitá diskuse bez závěrů a jasných výstupů, tedy diskuse pro diskusi, aby se získal čas, znechutili se jednotliví hráči a předložený nápad mohl zůstat u ledu.

Dokud Kancelář nebude silná a nestranná a bude doslova „fyzicky“ propojena nejen s nejvyšším vedením ČRDM, které nestranné být neumí ani nechce, ale dokonce s nejsilnějším sdružením, nemůže se situace změnit. Je logické, že členové Představenstva jakožto lidé zaměstnaní jinde nebudou mít nikdy dost času a energie posouvat věci dopředu. Od toho by měla být Kancelář, tedy profesionálové, kteří právě z tohoto důvodu jsou jedinými placenými zaměstnanci ČRDM. Vždy je možné nastavit mantinely, aby hlavní díl rozhodování zůstal na Představenstvu, ale zároveň vytvořit dostatečný kreativní a manévrovací prostor pro Kancelář.

Chátrající loď stojící tiše v přístavu totiž některým silným sdružením naprosto vyhovuje. Nesmí se jim totiž stát konkurencí, nesmí působit profesionálně, nesmí dělat dobré projekty. Vždyť by jim pak nedej bože mohla ukrojit z toho státního finančního koláče! To je postoj velmi omezený. ČRDM by při své dobré funkčnosti mohla možnosti svých členů spíše rozšiřovat než naopak (ne jim tedy ujídat, ale přidávat: přinášet další zdroje, šance a nápady z okolních zemí i EU jako celku).

Být hrdý na shnilou loď kotvící v přístavu, jejíž námořníci odmítají vyplout, protože v přístavu je přece závětří, neumím. Podílet se na opravách jsem se opakovaně pokusil, stejně jako již dlouho pěkná řádka (i když bohužel menšina) statečných námořníků v Představenstvu, dnes již zcela unavených touhle službou...

Opravená loď už dávno mohla plout křížem krážem po našich i vzdálených mořích a být respektovanou a široce známou veličinou. Místo toho škrábe prstíčkem na dveře Ministerstva školství a doslova škemrá o kus dotace, aby jí bylo dovoleno přežít do dalšího roku. Jak může v takovém případě být kvalitním lobbistickým nástrojem i vůči státním úřadům, s čímž se vedení tak rádo chlubí, když je naprosto závislé na jediném ministerstvu a nehledá jiné alternativy, které by ji přinesly skutečnou sílu a nezávislost? Je to velmi alarmující stav, který si ze strany členských sdružení rozhodně zaslouží více pozornosti. A je to tak šílené nevyužití potenciálu, kterou by zastřešující organizace tohoto formátu mohla nabídnout, že je mi to upřímně líto.

Byl bych velmi rád, kdybychom se navzájem „neztratili“. Nadále mi bude potěšením mít možnost účastnit se vašich akcí. Děláte výbornou práci. Je to milé a obdivuhodné, co všechno ve svém volném čase zvládnete dělat ve prospěch dětí a mládeže.

A obzvláště bych chtěl poděkovat řadovým zaměstnancům Kanceláře. Bylo mi potěšením s nimi pracovat a opravdu bych si přál najít znovu tým tak obětavých lidí, kteří dlouhodobou absenci jasných koncepcí shora musejí suplovat svým nasazením a vypětím.

Jirka Škvor

jiri.skvor@volny.cz
775/346432Související články:


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+