S činností Programu seznamovali příchozí ve foyer divadla dobrovolníci.

    Na pátek 22. dubna 2005 připravilo nezávislé divadlo Kámen benefiční představení ve prospěch Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu. Akce, jejímž cílem bylo napomoci propagaci Programu v České republice a finančně přispět na jeho činnost, proběhla na prknech Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

    V samém úvodu večera před plný sál vystoupili produkční a PR manažerka divadla Kámen Lenka Chadimová a výkonný ředitel Programu Tomáš Fajkus. Společně poděkovali sponzorům akce a stručně představili činnost Programu v tuzemsku. Následovala hra Mlejnek, v současnosti nejčastěji nasazovaný kus souboru. „Hra je vlastně detektivkou s překvapivě nejednoznačnou pointou,“ přiblížila děj Lenka Chadimová.

    Představení sklidilo velký ohlas u diváků. Mezi nimi nechyběli ani zástupci médií a účastníci a vedoucí Programu z Liberce, Litoměřic, Mimoně, Mladé Boleslavi, Nového Města pod Smrkem a Ostravy. Pro šest účastníků z ostravské skupiny bylo představení zakončením velice slavnostního dne. O několik hodin dříve převzali v jedné z malostranských zahrad pod Pražským hradem diplomy osvědčující úspěšné dokončení Programu.

    Před začátkem představení poděkovala produkční a PR manažerka divadla Kámen Lenka Chadimová a výkonný ředitel Programu Tomáš Fajkus sponzorům.

    Pro Cenu vévody z Edinburghu bylo benefiční představení především příležitostí k oslovení široké veřejnosti. „Doufáme, že se informace o naší činnosti dostane k novým účastníkům, provozovatelům a sponzorům,“ uvedl Tomáš Fajkus, výkonný ředitel Programu v České republice. „Poděkování přitom nepatří jen samotnému souboru divadla Kámen, ale i sponzorům akce – architektonickému atelieru Omicron K a kurýrní službě Najbert,“ dodal. Získané finanční prostředky poputují do fondu na podporu účastníků a vedoucích Programu.


    Cena vévody z Edinburghu byla založena roku 1956 ve Velké Británii manželem královny Alžběty princem Philipem, vévodou z Edinburghu. Princip Programu, kterému se v našich krajích začalo říkat „Edie“, spočívá v citlivém nasměrování a motivování mladých lidí, kteří v rámci daných pravidel usilují o dosažení osobně stanovených cílů. Účastníci ve věku od 14 do 25 let se zdokonalují v individuálně vybraném sportu a praktické dovednosti, vykonávají službu a v týmu naplánují a podniknou dobrodružnou expedici. Nenásilnou formou se tak učí aktivně využívat volného času a odpovědnosti k sobě samému i k ostatním. Díky své univerzálnosti je dnes Program provozován školami a různými zařízeními a organizacemi pro mládež ve více než sto zemích světa a od svého vzniku již oslovil přes pět milionů účastníků. Od roku 1993 se o splnění podmínek Edieho mohou pokoušet také účastníci z České republiky. Tuto možnost jim v současnosti nabízí pětadvacet provozovatelů.

    Historie divadla Kámen sahá do roku 1998. Důsledně autorské pojetí inscenací a netradiční přístup posouvající na první pohled klasickou divadelní formu do nezvyklých rovin přinesl divadlu řadu ocenění na oficiálních přehlídkách nezávislé scény. Soubor se těší dlouhodobé oblibě také u divácké veřejnosti. Jeho představení v Žižkovském divadle bývají pravidelně zaplněná.

    Autor