Dan Mrázek a Mohamad AbbasBěhem pražské Bambiriády zasedal v Národním památníku na Vítkově Sněm dětí, který pořádal kulaté stoly se zajímavými lidmi. V sobotu 28. května 2005 před dětský sněm předstoupil představitel muslimů v ČR Mohamad Abbas. Diskuse byla rozdělena do tří částí. V první části pan Abbás přítomné seznámil se svým názorem na vstup Turecka do EU, ve druhé části vysvětloval důvod konfliktu mezi Izraelem a Palestinou a třetí část věnoval dění v Iráku. V následujícím článku se o názorech pana Abbase dozvíte víc.

    Je nesporné, že Turecko vždycky mělo vliv na evropské dějiny, vždyť se v dějepise učíme, že turečtí vojáci došli až k Vídni. Ze zeměpisu zase víme, že v Německu žije významná turecká menšina, bez níž by byla nemyslitelná německá ekonomika. Z toho vyplývá, že Turecko JE součástí Evropy. Nedá se zkrátka rozdělit, co je evropské a co není. Vždyť někteří Turci pochází z Řeků a potomci Turků žijí na Balkáně.

    Zajímalo by mne... Pan Abbas rovněž zdůraznil, že ani islám není v Evropě novinkou. Přece Albánie je islámský stát a muslimové na přelomu prvního a druhého tisíciletí ve Španělsku založili vyspělou a vzdělanou říši. Z toho vyplývá, že přítomnost islámu nejenže není škodlivá, ale dokonce by přinesla větší toleranci mezi lidmi, protože islám uznává křesťanství a židovství.

    A proč se Turecko tolik snaží dostat se do EU? Sami Turci porážku u Vídně berou jako důkaz hospodářské nerovnosti Turecka a Evropy. Přiblížení se k Evropě tedy pro Turecko znamená také přiblížení se evropské ekonomice. A pro to všechno pan Abbás podporuje vstup Turecka do EU.

    Druhá část diskuse se nesla v duchu konfliktu Izraele a Palestiny. Pan Abbás uvedl, že se nejedná o náboženský konflikt, ale o konflikt politický. Před založením Izraele žili Židé v muslimských zemích pokojně, dokonce někdy zastávali i významná vládní místa. Problémy nastaly právě se založením židovského státu. Podle samotného židovského učení měl židovský stát vzniknout až s příchodem spasitele, a proto se zezačátku mnoho Židů do Izraele nepřistěhovalo. Izrael se, podle pana Abbase, snaží rozvrátit islámské země a pan Abbas zároveň zdůraznil, že Izrael je dost drahý stát.

    Mohamad Abbas v Praze na Bambiriádě. A jak se Mohamad Abbas staví k válce v Iráku? USA se podle něho snaží zničit celý region a chtějí v něm vybudovat silné vojenské základny, ze kterých budou oblast ovládat. Velkým lákadlem je pro USA ropa, surovina, která zabezpečuje ekonomický růst. Myšlenka šíření demokracie je tedy jen politickým heslem a není tedy ústředním motivem pro vedení útoku na Irák. Tomu dosvědčuje i to, že extrémistické strany jsou z demokratických voleb vyloučeny. Podle pana Abbáse tak ale nemůže vzniknout demokracie… Válka v Iráku pomáhá mnoha americkým společnostem a vůbec z ní americký stát vydělává. Dokonce firma, která vyrábí bomby, v amerických volbách financuje obě strany. Pan Abbás ještě dodal, že Americe vadilo, že některé země chtějí být nezávislé a začaly se samy zbrojit. Pan Abbas, podle svých slov, nemá nic proti prostým Američanům, ale vadí mu vláda a to, jak se k islámskému světu chová.

    Mohamad Abbas je rovněž vydavatelem internetových Muslimských listů, které můžete nalézt na adrese www.muslimskelisty.cz. Na nich se s islámskými názory můžete seznámit podrobně.
    Diskuse skončila a pan Abbas od mladých „poslanců“ sklidil dlouhý potlesk.

    Autor