pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: soutěže

     QR kód této stránky ->

Ohlédnutí za Einsteinem

Autor: Jitka Soukupová - AMD Stříbro | zařazeno: 25. 10. 2005 | přečteno 13594

Hlava i duše projektu - Jitka Soukupová zvaná Jitule se snažila za Einsteina marně schovat.Po roce korespondenčního zápolení se ve Stříbře o víkendu od 14. do 16. října 2005 sešlo 23 nejlepších debrujárských družstev na celorepublikovém finále soutěže Einstein 2005. Stříbrské gymnázium přivítalo 150 nadšených zájemců o fyziku, chemii a další bádání, luštění a řešení hlavolamů. Cílem soutěže bylo odhalit, zda jsou děti zdatnější než sám Albert Einstein. A jak se to dělá? Jednoduše, převážíte Einsteinův mozek a vědomosti malých debrujárů. A ty byly o celých devět gramů vyšší!!! To ale samozřejmě až nakonec. Nejprve museli soutěžící své znalosti prokázat, a to ve třech částech soutěže.

Einstein a Faraonovi hadi – v aule to občas vypadalo opravdu nebezpečně, ale škola stojí. V pátek večer se pan ředitel gymnázia dr. Bohuslav Červený opravdu zapotil strachy. V aule školy mělo totiž každé debrujárské družstvo předvést a vysvětlit svůj nejoblíbenější pokus. Lihová raketa debrujárů z Ivančic si to namířila přesně k oknu, ohniví Faraonovi hadi debrujárů z Brna byli také velice riskantní, ale vše nakonec škola přežila. Ve večerním představení se porotě nejvíce líbili debrujáři z Nesovic, kteří dokáží skvěle vysvětlit a absolutně neotřele předvést míchání barev. To nejde popsat, to se prostě musí vidět.

Debrujárský pokus domácích – stříbrští debrujáři předvedli Einsteinovi, že umí vysát bezednou studnu s vínem. V sobotu ráno se debrujáři vydali po Einsteinově stezce do centra města Stříbra. Na šesti stanovištích se seznámili nejen s nejkrásnějšími místy města, ale hlavně předvedli, že „Debrujár si vždycky ví rady…“ A tak dokázali pomocí jehly, polystyrenu a magnetu zkontrolovat, zda je stříbrský 13. poledník skutečně situován od severu k jihu, vytřídili na radnici poslepu stříbrný poklad, v klášterních zahradách odhalili tajemnou tekutinu o střední hustotě, v muzeu rozšifrovali nápisy v tajných schránkách a podobně. Až na debrujáry z Ostravy, kteří se dobývali do nesprávné branky, se všem povedlo vrátit do cíle na oběd včas. Ostraváci zase poznali jiná místa města Stříbra než všichni ostatní, takže i jim můžeme závidět.

Budoucí vítězové na 13. poledníku. A odpoledne se luštily hlavolamy ukryté v prostorách školy. Za správně vyluštěné úlohy získávali soutěžící těstoviny, které v závěru celé soutěže posloužily k vyvážení Einsteinova mozku. A povedlo se, debrujáři svými znalostmi a dovednostmi nezklamali a Alberta předhonili. Večerní předávání cen se neslo v duchu velkých oslav, protože ocenění si za své nadšení, skvělé plnění úkolů a skutečně pravé debrujárské zaujetí zasloužili opravdu všichni. Putovní pohár čestného prezidenta Asociace malých debrujárů docenta Milana Rojka a první místo je však jen jedno a to putuje ze Stříbra až na opačný konec republiky. Devět hodin cesty vlakem si jej odvezli debrujáři až z Třince (Více informací přímo na stránce jejich klubu - ZDE.

Docent Milan Rojko předává putovní pohár vítězům ze Třince. Hrst kuriozit a čísel z Einsteina:

  • Do 13 tříd se natěsnalo 150 malých debrujárů i se svými vedoucími.
  • Celkem se za víkend spořádalo okolo 300 kusů tatranek.
  • Na šesti stanovištích souběžně plnila debrujárská družstva své úkoly celkem 152 minut, nejrychlejší družstvo splnilo veškeré úkoly za necelých 17 minut.
  • V aule bylo předvedeno 42 různých pokusů.
  • Nejblíže k nám měli debrujáři ze Stráže u Tachova, nejdelší cesta čekala na debrujáry ze Třince a z Ostravy.
  • O malé debrujáry se staral realizační tým 14 odrostlých debrujárů a debrujárek.
  • Svoje nádherné nástěnky cestou domů zapomněli ve Stříbře na nádraží debrujáři z Brna, byly tak krásné, že si je bohužel někdo odnesl a už jsme je nenašli.
  • Nejsilnějším článkem realizačního týmu byly paní kuchařky, všichni jsme se olizovali nad jejich dobrotami.

Einstein 2005Debrujáři – Stříbrujáři:
„Vznikli jsme v roce 2002 a od té doby se rozrůstáme. Letos už jsme se rozdělili na dva kluby - Stříbrujáři - debrujáři, kteří už mají základy a Nováčci - noví debrujáři. Každý z klubů se schází 1 x týdně na dvě hodiny. A čím se pochlubit? Putovali jsme "za vědou" do Francie a Belgie, každoročně předvádíme své pokusy ve Stříbře při Dnech otevřených dveří a v Praze při Debrujárských Vánocích. Loňský rok se nám mimořádně povedl, předváděli jsme pokusy na akci Fórum Rennes ve Francii a umístili se na druhém a třetím místě na Setkání 2004 v Litomyšli. A letos? Letos nám všechen volný čas zabírá Einstein, tedy skoro všechen.
Nakonec nám Einstein přece jen nezabral úlpně všechen volný čas, a tak jsme v únoru navštívili své debrujárské kamarády v Brně při DDM Junior a na jimi připraveném Víkendu vědy předvedli společně s Budějovickými debrujáry pár hydropokusů a seznámili návštěvníky se soutěží Einstein 2005. V červnu jsme přijali pozvání našich francouzských přátel a navštívili Paříž a hlavně předvedli své nejlepší pokusy, výrobky a hlavolamy v Cité des Sciences et de l‘ Industrie. Teď jsme si slibovali, že si chvíli odpočineme po Einsteinovi, ale protože se blíží listopadové dny otevřených dveří naší školy i našeho klubu a prosincové debrujárské vánoce v Praze, plánujeme, vymýšlíme a vybíráme pokusy, výrobky, debrujárské hračky a hlavolamy, abychom se pochlubili opravdu tím nejlepším.“ www.debrujar.cz


Světový rok fyziky 2005
V roce 1905 napsal Albert Einstein (1879 až 1955) své legendární články, které vytvořily základ ke třem základním fyzikálním oblastem: teorii relativity, kvantové teorii a teorii Brownova pohybu. Světový rok fyziky 2005 poskytne příležitost oslavit sté výročí tohoto skutečně zázračného roku a zároveň přispět k obecnému povědomí o fyzice.Související články:


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů

, x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2021 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> --> --> --> --> Google+