pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: knihovnička

     QR kód této stránky ->

Archa číslo 7: Zájem o veřejné dění

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 5. 12. 2005 | přečteno 11917

Výchova k zájmu o veřejné dění je společným jmenovatelem většiny článků, reportážních příspěvků a rozhovorů v sedmém čísle zpravodaje Archa. Příklady? Začněme třeba tím, co pravidelní čtenáři portálu Adam ještě neznají: úvodní zamyšlení Marie Molkové Sny, sloni a mokrý svět, rozhovor se senátorem Jaromírem Štětinou nazvaný Opět bych si vybral Rikitana, medailonek Střediska Radost nebo rozhovory se třemi zástupci Národního parlamentu dětí a mládeže.

"Životní cyklus slonů se velmi podobá lidskému," napsala ve svém úvodníku Hromča. "Od neposedných dětí, pubertálních výrostků, bouřlivých mladíků, inteligentních dospělých po moudré a zkušené starce. Přesto bychom se nikdy neměli chovat jako stádo…" Tahle myšlenka se ostatně objeví jen o pár stránek dál rovněž v rozhovoru s Jaromírem Štětinou: "Nejsme stádo," říká senátor. "Je úžasné, že se všichni na zeměkouli vejdeme a každý můžeme být svůj."

Činnost Střediska Radost, o kterém tu již na začátku padla zmínka, trvá bezmála čtyři desetiletí, přičemž za totality působilo pod různými hlavičkami. Od roku 1994 funguje jako občanské sdružení. V Orlických horách si pronajalo samotu Amerika, která slouží výhradně dětem a mládeži - o hlavních prázdninách se v jeho stanovém táboře s pevnou základnou vystřídá na 560 účastníků.

loďka"Člověk má pocit, že může něco změnit, něco udělat pro lidi, jde o dobrou motivaci," vysvětlila členka Národního parlamentu dětí a mládeže Kateřina Duxová, proč se rozhodla v něm pracovat. Dětské parlamenty působí v řadě měst, zajímají se o "věci veřejné" a v rámci svých možností se je snaží také pozitivně ovlivnit. Názory tří členů NPDM vám přiblíží příspěvek nadepsaný Naše práce má smysl. Výchovy k zájmu o veřejné dění se týkala také anketní otázka, na niž pro Archu odpověděli představitelé Asociace debatních klubů a Asociace malých debrujárů ČR.

Debrujáři se ovšem v Arše blýskli ještě jednou, a to společně s Dětskou tiskovou agenturou. Právě jejich přičiněním se totiž několik českých dětí zúčastnilo počátkem listopadu v belgickém Evropském vesmírném středisku (Euro Space Center) simulovaného letu dvou dětských mezinárodních posádek do vesmíru.

Ačkoliv desetina českých školáků zažívá denně a dalších třicet procent několikrát týdně nudu, dvě třetiny jich by si ve volném čase nejraději hrály se svými vrstevníky. Tedy alespoň podle dotazníkového průzkumu, který v rámci projektu Není nám to jedno! nechala zpracovat firma Henkel. Partnerem projektu byla také Česká rada dětí a mládeže, které Henkel věnoval 300 000 korun určených na rozvoj čtyř vybraných členských sdružení. Čtenáři Archy mohou také přisednout ke "kulatému stolu" s religionistou Zdeňkem Vojtíškem, dozvědět se něco víc o na Slovensku konaném mezinárodním semináři věnovaném participaci na lokální úrovni, nebo si přečíst článek o Evropském týdnu mládeže.

Celé 7. číslo časopisu Archa ve formátu PDF - ZDE.
Obsah čísla sedm - ZDE.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+