MírotvorkyněNevím přesně, kolik schodů vede pod úroveň Gorazdovy ulice číslo 20. Zato vím, že na téhle adrese jen pár kroků od pražského Tančícího domu můžete vstoupit do poněkud zvláštního světa. Světa žen. V suterénu sídlí dvě obecně prospěšné organizace – proFem a Gender Studies. Zároveň tu najdete nejrozsáhlejší odbornou knihovnu s genderovou tématikou ve střední Evropě (přes 5000 svazků). Dělat oslavu při každém přidání nové knihy by asi bylo poněkud nepraktické. Ale je-li to kniha mimořádná, pak je setkání nad jejími stránkami na místě.

    Autorkou publikace Mírotvorkyně je německá novinářka Ute Scheub, spoluzakladatelka německého deníku Die Tageszeitung. Vypráví osobní příběhy jedenácti žen z krizových regionů, které se příkladně zasazují za mír. Sedm z těchto portrétovaných žen se dostalo mezi tisícovku navržených v rámci projektu „1000 žen na Nobelovu cenu míru 2005“ (informovali jsme vás o něm – ZDE). České vydání pod názvem Mírotvorkyně (v originále Friedenstreiberinnen) podpořil Česko-německý fond budoucnosti a velmi výrazně také její překladatelka Saša Lienau, redaktorky pod vedením Miluš Kotišové, lektorky textů – svou práci odvedly bez nároku na finanční odměnu.

    Miluš KotišováAť už to jsou portréty žen z Afghánistánu, Bosny, Velké Británie, Indie, Iráku, Izraele a Palestiny, Kolumbie či Rwandy, vždy jsou napsány s velikým zaujetím a znalostí. Na mnoha konkrétních příkladech se dozvíte to, co se ve víru „důležitých“ událostí většinou nedostává na titulní stránky světového tisku: o tom, jak tzv. ženská logika či „ženské“ zbraně dovedou prorážet napětí tam, kde se to mužům nedaří. Ať už je to křik palestinských žen v Nabusu, který byl vojákům tak nepříjemný, že raději mizeli z doslechu, blokování skladišť s atomovými zbraněmi; útoky anglických mírových aktivistek bramborovou kaší či podpora traumatizovaných obětí válečných konfliktů.

    Na 222 stránkách se můžete seznámit s osudy žen nejrůznějšího vzdělání, vyznání a názorů. Autorka vám představí palestinskou profesorku biologie; izraelskou spoluzakladatelku Žen v černém; překladatelku a tlumočnici Bosiljku Schedlich, která vybudovala v Berlíně a Bosně několik projektů pro traumatizované oběti válečných konfliktů; Kameruňanku pořádající workshopy s lidmi, kteří přežili genocidu ve Rwandě; soudkyni tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii; ochránkyni lidských práv z organizace Peace Brigades International; indickou profesorku; bývalou poradní bábu a nyní již i babičku pěti vnoučat, Helen John, bojující v Anglii vtipem a občanskou neposlušností proti „Star Wars“ – kdyby nešlo o ženu, dalo by se říct, že dělá klukoviny. Což třeba tenhle aprílový žertík – 1. dubna vylepily plakáty s tváří velitele vojenské základny a nápisem : „Wanted! Hledá se tento muž, mluví americkým přízvukem a odposlouchává telefony!“ Dále se setkáte s afghánskou stavební inženýrkou a zdravotní sestrou Nooria Haqnegar, která spí jen tři hodiny denně a zbytek času spravedlivě rozděluje mezi rodinu, práci na ministerstvu pro ženy a „svou“ organizaci; iráckou bioložkou Susan Ahmed; Rakušankou Hildegard Goss-Mayr, která za svou práci byla dvakrát navržena na Nobelovu cenu míru.

    Saša Lienau čte příběhy z knihy Mírotvorkyně.Snad se vám přihodí to, co mně – útržkovité zprávy v médiích ze vzdálených koutů světa se vám začnou skládat do mozaiky souvislostí. A o ženách představených v této knížce najednou budete vědět tolik, že budete mít pocit, že jste se s nimi setkali osobně. Nejsou to klasické rozhovory ani nudné životopisy. Jsou to skutečné portréty vykreslené slovy. A co je důležité – nechybí jim pozadí. Jsou pokaždé zasazeny do souvislostí. Čtenář tedy v žádném případě nemusí být expert na zahraniční politiku.


    Knihovna Gender Studies, o.p.s.
    Knihovna je určena pro laickou i odbornou veřejnost. Nabízí knihy z oblasti sociálních věd, feminismu a gender studies v angličtině, češtině a němčině (i nejnovější tituly!!!). Součástí fondu jsou časopisy, výstřižky z novin a časopisů a cenné materiály z historie ženského hnutí v Čechách, archiv Elišky Krásnohorské. V současnosti má knihovna více než 5000 svazků.
    Otevírací doby knihovny
    Út – Pá: 12.00 – 18.00

    Sídlo
    Gorazdova 20, 120 00, Praha 2 (za Tančícím domem)
    Spojení: Tram č. 17 zastávka Jiráskovo nám.; tram č. 3, 4, 10, 14, 16 zastávka Palackého nám.; Metro B Karlovo nám., východ směr Palackého nám.
    Kontakty
    telefon: +420 224 913 350
    e-mail:gender.libri@ecn.cz, gender.library@ecn.cz, gender.knihovna@ecn.cz

    Historie knihovny
    Od roku 1992 vznikal v bytě socioložky Jiřiny Šiklové unikátní celek feministické literatury. Základ knihovny tvořila její soukromá sbírka, která byla složena z darů poskytnutých řadou zahraničních návštěvnic Prahy. Příkladem zájmu západních feministek o skupinu, která se u nás začala zabývat feministickou a genderovou problematikou je významný příspěvek, který poskytla například kalifornská univerzita v Santa Cruz; tato škola zorganizovala sbírku Books for Prague. Podnítila ji bohemistka Jiřina Šmejkalová, absolvující na této univerzitě ve školním roce 1991/1992 studijní pobyt. Souběžně knihovna získávala od jednotlivců historicky cenné publikace a vytvářela základy pro budoucí archiv
    http://www.feminismus.cz/

    Autor