AL-KO aneb ALobalové KOuleALKO – oč tu kráčí 🙂
    Někteří lidé tvrdí, že ALKO musí mít nutně něco společného s alkoholem. Není to pravda, v našem podání to není ani firma vyrábějící sekačky, či podobné nářadí. ALKO je soutěž a její název je zkratkou ze slov ALobalová KOule. Kolem té se totiž ona soutěž točí, tedy ne doslova.

    Před rokem 1989 se vedení dětského oddílu Durawell zamýšlelo, jak podnítit děti k do té doby opomíjenému sběru hliníkových folií a jejich následné recyklaci. Z toho vznikla myšlenka ALKA – hliníkové folie družiny sbírají celý rok a pěchují je do „víceméně“ koule. S tou pak mezi sebou jednou za rok, na jaře na den Země, soutěží v různých disciplínách. Po roce 1989 se však Durawell rozpadl a zanedlouho se myšlenky ALKA chopili pardubičtí členové organizace Junák – svaz skautů a skautek ČR. V roce 1995 proběhl první ročník a od té doby se pravidelně na Kunětické hoře v dubnu schází několik set vlčat, světlušek, skautů, skautek, ale i roverů a rangers. Nutno říci, že jejich počet stále stoupá a stejně tak stoupá i množství sebraného hliníku.

    AL-KO aneb ALobalové KOuleLetos se uskuteční již 11. ročník. Pokud vám není osud neuvěřitelného množství hliníku, které se ročně „ztratí“ v podobě folií, lhostejný, začněte je sbírat, utvořte ze sebraných folií kouli a přijeďte 21. dubna do Pardubic a zúčastněte se ALKA 2006.

    Přihlášky posílejte do 1. března 2006!

    Možná trochu zavádějící název pro akci – ALKO – alobalová koule. Ale právě kolem ní se „skoro vše točí „. Celý rok sbíráme separovaný alobal, abychom jej pak mohli zabalit do koule. S ní tým – jako jeden muž(žena) – soutěžíme na různých disciplínách a měříme své síly s více než 400 kamarády ze všech koutů republiky.

    • tým má 5 – 7 členů
    • v týmu mohou být i členové z různých kategorií
    • tým se zařadí podle převládající kategorie

    Předběžně:

    • startovné 20 Kč/osobu
    • nocleh 25 Kč/osobu/noc
    • autobus na Kuňku (i zpět) 5 Kč/osobu/1 cesta

    Přihlášeným týmů pošleme detailní informace s časovým harmonogramem víkendu.

    Přesné podmínky se dočtete v informačním letáku: http://www.alko.wz.cz/download/alko2006.pdf

    AL-KO aneb ALobalové KOule Podmínky pro sběr hliníku:

    Co sbírat: hliníková víčka od jogurtů, termixů, obaly od čokolády, čokoládových figurek a bonbónů, folie ze sýrů bez papírové nálepky, prázdné hliníkové krabičky od krémů, hliníkové misky od potravin, nádobí, příbory, alobal – hliníkovou fólii.

    Jak sbírat: hliník musí být – čistě umytý, zbaven, papíru a zbytku potravin.

    Co nesbírat: hliníkovou folii podlepenou papírem – papír je nutno oddělit, hliník nesmí obsahovat železné díly, ani řádné další komponenty jako např. umělé hmoty.

    Podmínky pro výrobu koule:
    Alobalová koule musí obsahovat pouze recyklovatelný odpad z hliníku. Zpevnit ji můžete režnou nití. V žádném případě ne lepící páskou! Postup při výrobě např.: jednotlivé hliníkové fólie spojíme přehýbáním do pásů a vzniklé pásy nabalujeme na kouli. Tento postup je doporučený, kreativitě se meze nekladou, pouze je třeba dodržet předchozí podmínky.

    Jestliže by vaše soutěžní koule měla překročit hmotnost 5 kg, začněte vytvářet kouli další, zbylý alobal vezměte s sebou. Aktivně budete soutěžit s koulí, jejíž hmotnost se bude nejvíce blížit 5 kg. Celková hmotnost nasbíraného hliníku bude posuzována mezi týmy – oddíly či RS kmeny.


    Proč sbírat hliník?

    AL-KO aneb ALobalové KOuleRecyklace hliníku významně šetří energii a primární suroviny. Hliník je kov, který se v přírodě vyskytuje jen ve sloučeninách. Při jeho výrobě se spotřebuje velké množství energie (na 1kg asi 20kWh), vody a základní suroviny – bauxitu (na 1 kg hliníku je potřeba asi 4 kg bauxitu). Zároveň se vyprodukuje velké množství toxického odpadu (na 1 tunu hliníku kolem 0,5 tun odpadu). Při výrobě vznikají emise fluoru, které způsobují dýchací potíže a alergie.Sběrem hliníku a možností jeho druhotného použití tak každý z nás přispívá k tomu, aby silně škodlivých a znečišťujících látek, které pocházejí z výroby hliníku, ubývalo. Recyklace hliníku navíc významně šetří energii (úspory činí až 95%) a primární suroviny.

    Půjdeme-li do statistiky, zjistíme, že průměrný občan České republiky vyprodukuje ročně 1,2 kg hliníkového odpadu (zahrnuje jen obaly), který většinou končí na skládkách. Při celkovém počtu obyvatel naší země toto množství představuje 12 000 tun kvalitního materiálu. Hliník se navíc ze skládek neztratí, neboť se v přírodě nerozkládá. Za zamyšlení však stojí, zda skutečně potřebujeme tolik hliníku. Bohužel i při recyklaci vzniká na každou tunu vyprodukovaného hliníku 0,4 až 0,5 t odpadní solnaté strusky, jež bývá z větší části skládkována.

    Ekologické poradenství

    Informace Proč sbírat hliník jsme pro server Adam získali od Jitky Rajdlové ze ZČ HB Botič, Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr z Prahy 10. www.toulcuvdvur.cz

    Využili jsme službu nazvanou Ekologické poradenství, která nabízí zodpovězení dotazů z následujících oblastí:ochrana přírody, zeleň, zvířata, voda, praní, čištění, ovzduší, hluk, ekologické zemědělství, biopotraviny, pozemkové spolky, energie, doprava, odpady, recyklace, třídění, bydlení, účast veřejnosti, právo a kontakty.

    Autor