Děti dětem 2006.Čas rozšířeného víkendu s pololetními prázdninami letos již posedmé otevřel školákům brány muzeí, památkových objektů a dalších lákadel (včetně bobové dráhy či žižkovské televizní věže). A tak jste mohli ve dnech 3. – 5. února 2006 v hlavním městě potkávat ve zvýšené míře kolektivy ze základních škol, dětských domovů, domů dětí a mládeže, občanských sdružení, ale i rodiny s dětmi. Podobně, jako se nabalují sněhové koule do stále větších tvarů, přibývá příznivců Ledové Prahy. Ti, kteří jednou okusili, rádi za rok přijíždějí poznávat krásy metropole na Vltavě znovu a k nim se „nabalují“ další zájemci.

  Předem se přihlásilo 96 kolektivů s téměř 3 000 dětmi. Pro 1 900 z nich organizátoři ze sdružení Pionýr a Nadace Dětem 3. tisíciletí zajistili ubytování v sedmi pražských školách. Z dalších míst zamířily do Prahy děti na jednodenní výlet. Například základní škola z Frýdlantu v Čechách vypravila hned čtyři autobusy! Akce se účastní také jedenáct dětských domovů. K pravidelným návštěvníkům patří Dětský domov a speciální škola z Krompachu.

  O dva roky delší tradici než Ledová Praha mají benefiční koncerty Děti dětem. Ten letošní se uskutečnil v největším sále Kongresového centra Praha v sobotu 4. února. Koncert Děti dětem je vyvrcholením otevřené kulturně-umělecké soutěže sdružení Pionýr – Pionýrský Sedmikvítek. Soutěže se každoročně účastní kolem 10 000 dětí. A tak je jasné, že ze sedmi kulturních oblastí (hudba, divadlo, tanec, Dětská porta, Pro-Rock, Rukodělná činnost a výtvarné práce, Clona – film, foto a folklórní tanec) je opravdu z čeho vybírat. Rozhodování o tom, kdo se na pódiu Kongresového centra objeví, bývá někdy velmi obtížné.

  Nevím, co bylo pro účinkující obtížnější – zda velké pódium či skutečnost, že v sále sedí na 1 700 diváků. Nicméně musím konstatovat, že všichni ze 160 kluků a děvčat, kteří se v sobotu večer na prknech, která znamenají svět, vystřídali, si počínali skutečně bravurně. S přehledem zvládali odpovědi na otázky moderátorky Šárky Kubelkové. „Nerozhodila“ je ani skutečnost, že v hledišti neseděli jen jejich vrstevníci, ale také velmi vzácní hosté – premiér vlády ČR Jiří Paroubek; ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Petra Buzková; zástupce pojišťovny Generali Petr Hájek či generální ředitel Kongresového centra Praha Michal Kárník.
  Součástí večera bylo slavnostní předávání putovních pohárů předsedy vlády ČR. Na rok se jejich držiteli stali: Pionýrská skupina Brodek u Prostějova, SOU a SOŠ Ruská Děčín, 1. SZUŠ Kopřivnice, Sdružení pro volný čas DEMARO Plzeň a Taneční klub KMIT Orlová. Ceny převzali také vítězové soutěže „Víme si rady“ (týkající se bezpečnosti) organizované Pionýrem a pojišťovnou Generali. Absolutní vítězství v podobě jízdního kola si z pódia odvážela třináctiletá Klára Dobošová z Habartova na Karlovarsku.

  Číselně je možné vyjádřit, že bylo rozdáno přes 8 000 vstupenek opravňujících k volnému či zvýhodněnému vstupu. Kolik však přinesly poznání a zážitků lze změřit jen těžko.

  Atmosféru benefičního koncertu Děti dětem si můžete prohlédnout ve FOTOALBU.