Ámoska z Vysočiny…ale zúčastnit se. Jasně to vyjádřili žáci jednoho z nominovaných kantorů. Na závěr své obhajoby totiž prohlásili: „I když nevyhrajeme, je náš pan učitel nejlepší.“ Téměř všichni soutěžící konstatovali, že je nominace potěšila i zaskočila. A na regionální kolo přijeli hlavně proto, aby nezklamali své žáky. Upřímně řečeno, neumím si v anketě Zlatý Ámos představit pedagoga, který by nominaci svých žáků odmítl.

    Na Vysočině nesoutěžili jen učitelé z tohoto kraje. Pan učitel Fajfr přijel z Hradce Králové. A měl to jen tak tak. Cestou se mu porouchalo auto a vstoupil do programu právě ve chvíli, kdy ho paní radní Matějková představovala. Navíc si při losování pořadí vytáhl jedničku. Bez možnosti oddechu se hradečtí statečně pustili hned do soutěžení.

    Regionální kolo v Jihlavě se konalo v zasedacím sále, před publikem. Byli v něm žáci přihlášených pedagogů, ředitelé některých z přihlášených škol a starostové příslušných měst. Občas se zdálo, že se soutěží na sportovním stadionu. Žáci své kantory povzbuzovali nejen potleskem, ale také vtipnými pokřiky, troubili na trubky, měli připravené transparenty.

    Všechny děti se na obhajobu pečlivě připravily. Viděli jsme scénku, kdy babička a dva dědové vzpomínali na školu a svého Ámose, ukázku hodiny tělocviku, veršovanou obhajobu nebo vtipné prezentace na počítačích. Rozhodovat opět nebylo snadné. Nakonec porota poslala do pražského semifinále (bude 13. března na MŠMT) tři kandidáty. Ondřeje Fajfra z Hradce Králové, Miroslava Horáka z Humpolce a Ivanu Krumplovou z Pelhřimova. Paní Krumplová byla zároveň zvolena jako nejoblíbenější učitelka – Zlatá Ámoska – Kraje Vysočina.

    Za dokonalou organizaci regionálního kola děkujeme pracovníkům krajského úřadu a odborovému svazu pracovníků ve školství.

    Zvukovou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

    Regionální kolo proběhlo pod záštitou hejtmana Miloše Vystrčila a za podpory Kraje Vysočina.

    Autor