LOVE FOR FREEDOM IN BELARUS!Běloruský režim prezidenta Lukašenka nechal v minulém týdnu zlikvidovat Unii sdružení dětí a mládeže (RADA – www.rada.by), reprezentativní platformu mládežnických organizací v zemi. Stalo se tak po pouhý týden trvajícím soudním přelíčení, v době předvolební prezidentské kampaně.

  Běloruské úřady se na činnost RADA zaměřily poté, co v prosinci 2005 zorganizovala „Fórum nezávislých organizací mládeže v Běloruské republice“. Zástupci Ministerstva spravedlnosti argumentovali, že činnost RADA zasahuje do vnitřních záležitostí oficiálních struktur státu. Zejména zdůrazňovali, že RADA „podporuje podvratné myšlenky alternativní politiky vůči mládeži a možnosti zavedení evropského modelu přístupů vůči mládeži v Bělorusku“.

  Svůj protest proti tomuto kroku vyjádřilo Evropské fórum mládeže, které nyní zkoumá možnost založení nezávislé nadace na podporu občanských iniciativ mládeže v Bělorusku. Vyzvalo všechny mezinárodní instituce a vlády k odsouzení tohoto pobuřujícího činu. „Rada mládeže může být zlikvidována, ale demokratické iniciativy mládeže nikdy zrušit nelze,“ řekl Renaldas Vaisbrodas, prezident Evropského fóra mládeže. „Vyzýváme všechny naše členské organizace k zorganizování klidných protestních aktivit 14. února a vyjádření podpory mladým lidem Běloruska.“ To lze učinit mimo jiné posláním „valentinky“ LOVE FOR FREEDOM IN BELARUS! na adresu:

  BELARUSIAN UNION OF YOUTH AND CHILDREN’S PUBLIC ASSOCIATIONS „RADA“, Masherov av., 25-231, Minsk, 220002, Belarus, tel./fax 375 17 2348343, rada@rada.by.


  Předseda ČRDM Pavel Trantina dnes odeslal na Běloruskou ambasádu otevřený dopis následujícího znění:…

  Vážený pane chargé d‘affaires,

  jménem České rady dětí a mládeže, jež sdružuje 97 organizací dětí a mládeže v České republice, vyjadřuji rozhořčení a protest proti likvidaci Běloruské unie sdružení dětí a mládeže (RADA), ke které došlo minulý týden. Udivuje nás rychlost líčení u Nejvyššího soudu, když od jeho zahájení 28. 1. do vynesení rozsudku 6. 2. uběhl jen týden, i důvody uváděné běloruským ministerstvem spravedlnosti pro likvidaci této demokratické organizace.

  Považujeme toto soudní rozhodnutí, učiněné v čase kampaně před prezidentskými volbami, ze bezprecedentní přímý útok na základy demokracie. Toto soudní rozhodnutí upírá demokraticky smýšlejícím mladým lidem v Bělorusku, jež Česká rada dětí a mládeže plně podporuje, právo na svobodné sdružování a vyjadřování svých názorů.

  Česká rada dětí a mládeže proto vyzývá své členské organizace, aby podpořily partnerská sdružení dětí a mládeže v Bělorusku v úsilí o výchovu k občanským postojům, nezbytným pro demokratický vývoj jejich země.

  S pozdravem, Pavel Trantina, předseda ČRDM