pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Kdyby každý poslanec…

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 15. 3. 2006 | přečteno 14275

Prohlídka výstavy.Moudrému napověz, praví lidové rčení. Expozice fotografií S dřevomorkou na startu, uspořádaná Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) a vystavená v atriu budovy Poslanecké sněmovny, se po svém vlastně snaží o totéž. V přízemí, ale i na ochozech vnitřních pater jsou tam k vidění působivé snímky objektů náležících sedmi juniorským spolkům. Některé nemovitosti jsou vzorně udržované: ty mají sdružení ve své péči již dlouho. Jiné nikoli: propadlé střechy, pobořené zdi - zkrátka, spíše ruiny. Tohle dědictví po bývalém Socialistickém svazu mládeže (SSM) dostaly od Fondu dětí a mládeže teprve nedávno. Aranžéři výstavy si dali záležet, aby snímky citlivě prostřídali, kvůli srovnání.

Tomáš Novotný při vernisáži Dřevomorky."Motiv je zřejmý: ukázat zákonodárcům - těm, kteří mohou rozhodnout o finančních prostředcích pro nás, pro rekonstrukci těchhle domů, pro jejich vnitřní vybavení - že je opravdu potřebujeme. A že když nám ty peníze dají - protože nezastírejme si, že to je o penězích - tak že je umíme slušně a správně využít," vysvětlil při zahájení výstavy 13. března 2006 náčelník Asociace turistických oddílů mládeže Tomáš Novotný. Kromě "tomíků" připadla zdevastovaná část majetku někdejšího SSM sdružením Junák - svaz skautů a skautek ČR, Kondor, Liga lesní moudrosti, Pionýr, sdružení Petrov a YMCA v ČR.

Nejmladší návštěvnice vernisáže. Vernisáže pod prosklenou střechou sněmovního atria se kromě zástupců zmíněných spolků a odboru mládeže ministerstva školství zúčastnil i Petr Bratský (ODS), jenž společně s Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) a Josefem Smýkalem (ČSSD) převzal nad výstavou poslaneckou záštitu. Zevrubně popsal způsob myšlení a jednání některých správců konkurzní podstaty či šéfů fondů, praktikovaný v případech podobných tomu s majetkem SSM až do podání trestních oznámení. "Jsem rád, že tuhle věc máme za sebou a že aspoň nějaký zbytkový majetek byl na vás chudáky převeden. Bohužel, některý v takovém stavu, jaký tady ukazují fotografie." Doprovodné texty k nim mu dávají za pravdu.

Zleva: Petr Bratský, Michaela Přílepková, Zdeněk Pšenica, Eva Bartoňová. "Zkázu objektu začala zprvu nenápadná, ale o to nebezpečnější dřevomorka. Původně jeden ucpaný okap vyústil v následné propady stropů a rozpad střešních krovů a střechy, jež hrozila bezprostředním zřícením do dvora sousedních domů," stojí u snímku českobudějovického objektu Krajinská, převzatého Junákem. Další příklad - Albrechtice v Jizerských horách, převzaté Kondorem: "Objekt byl vandalsky zdevastován, veškeré vybavení včetně instalací rozkradeno a zničeno. Střecha ochránila proti dešti, ale nezabezpečenými okny a dveřmi byl objekt vystaven zkáze vlivem sněhu, dřevokazných hub a hmyzu, ptáků, lidí." A do třetice Sloup v Čechách, jejž nyní spravuje A-TOM: "Děravou střechou teče. Voda a dřevo v nevětrané vile - to je plíseň. To ale bylo minulým uživatelům i lidem z Fondu dětí a mládeže opravdu, ale opravdu srdečně jedno. Vždyť Sloup je od Prahy daleko a zbývá toho ještě tolik výhodně prodat!" Katalog výstavy, vydaný jako příloha zpravodaje ČRDM Archa, svědčí i o brigádnickém úsilí dobrovolníků ze sedmi jmenovaných dětských sdružení. A také o tom, kolik peněz již na rekonstrukci objektů vynaložili.

Petr Bratský vyjádřil naději, že se během tří čtyř let - péčí sněmovny, jejíž osazenstvo vzejde z nových parlamentních voleb - podaří nashromáždit 200 milionů korun potřebných pro nezbytnou obnovu poničených objektů. Za jeho slova mu poděkoval předseda ČRDM Pavel Trantina: "Doufáme, že Dřevomorka navrtá mysli některých poslanců, že na nás skutečně budou i díky této výstavě vzpomínat. A že se dočkáme i toho, až budeme moci všechny získané objekty ukázat v jejich plné nádheře."

Výstavu pak prohlásil za zahájenou a připomněl internetovou adresu její webové prezentace: www.adam.cz/drevomorka. Účastníci vernisáže se mohli začít věnovat podrobné prohlídce velkoformátových fotografií, degustaci připraveného pohoštění a rozmluvám v debatních hloučcích. O čem se vedla řeč? Možná i o slovech Tomáše Novotného pronesených při slavnostním zahájení Dřevomorky: "Kdyby každý poslanec českého sněmu odsud odešel s tím, že se nám postará o milion, a ty peníze se nasčítaly, tak je ta částka přesně taková, jakou potřebujeme."

Dovětek: Dva dny po vernisáži, tedy 15. března, se ve výstavních prostorách konalo řádné zasedání sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, které tam svolal její předseda Waltr Bartoš (ODS). Ten také zasedání zahájil a upozornil na expozici instalovanou v atriu. Na toto jednání byli pozvání i představitelé ČRDM, a tak měli poslanci možnost prohlédnout si výstavu i s patřičným výkladem.

Foto: Radka Páleníkovávytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
27. 12. 2020, 733x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky
NGO Market 2021
NGO Market 2021
27. 12. 2020


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+