Jihomoravská rada dětí a mládežePod záštitou Jihomoravské rady dětí a mládeže a na pozvání zastupitele za Jihomoravský kraj Jana Husáka, předsedy sportovní komise, zasedli představitelé dětských a mládežnických organizací kraje ke společnému stolu. V klubovně Zeměpisné společnosti Morava v Brně jednali o společných tématech. Další společná témata budeme řešit právě v klubovnách jednotlivých organizací, příštím hostitelem bude Asociace turistických oddílů mládeže.

  A mluvilo se především o penězích. Vedoucí krajských rad sdružení i malých organizací, kteří řídí desítky dobrovolníků a mnohdy sami ještě vedou děti dobrovolně bez nároku na honorář, shánějí dotace, kde se dá. Získávat peníze na provozní náklady kluboven a táborových základen, na nutný inventář, dětem na ubytování i stravu je velice náročné časově i psychicky. „Ne všude máme dveře otevřeny, často je to problém malých měst, kde vládnou jiné lobbistické skupiny, především sportovci, kteří pak mají často řádově více peněz než my.“ Například přístup Magistrátu města Brna a po včerejším setkání to vypadá, že i Jihomoravského kraje je vstřícný. Budeme se Sportovní komisí JMK, kam volný čas spadá a jejím předsedou Janem Husákem v neustálém kontaktu. Na volnočasové aktivity letos kraj vydal přes 5 milionů korun.

  Jihomoravský krajDětské organizace pomáhají rodině i škole při výchově mladého člověka a v době nebezpečných závislostí (drogy, počítače, špatná parta) jsou pravidelnou, levnou a snadno dosažitelnou prevencí těchto patogenní jevů. Nabízejí pozitivní alternativy trávní volného času. Brno je navíc známé velice silnou základnou dětských organizací, nejen těch klasických jako je Junák, Pionýr, YMCA, Česká tábornická unie či Asociace turistických oddílů mládeže nebo Mladí ochránci přírody ČSOP, ale sídlí tu třeba celorepublikový Brontosaurus, Zálesák a Sdružení přátel Jaroslava Foglara, ale i aktivní občanská sdružení s místní působností Rezekvítek, Strom, či Zeměpisná společnost Morava. Pro své členy i neorganizovanou mládež ročně vyprodukujeme tisíce nejrůzněji zaměřených akcí. Navíc tradičně spolupracujeme na akcích jako je Bambiriáda, Brněnské dny pro zdraví, Den Země… a to nejen v Brně, ale i jinde v krajích.

  Přítomné organizace v čele s Jihomoravskou radou dětí a mládeže, která většinu jihomoravských sdružení či jejich základních článků zastupuje, se dohodly i na potřebě koncepce, která by práci s dětmi a mládeží řešila. Ke společné diskusi nad materiálem zvou zástupci Jihomoravské rady dětí a mládeže organizace, které nejsou jejími členy na Valné shromáždění rady, které se bude konat 19. 4. 2006. Více na www.jmdeti.cz .

  Autor: Martin Kříž (Zeměpisná společnost Morava): 775 740 221
  Další informace: Pavel Zdráhal (Jihomoravská rada dětí a mládeže): 602 860 276
  Jan Husák (zastupitel JMK za KDU-ČSL): 602 710 133