Jirka Peterka gratuluje Filipu Kročovi, přihlíží Bronislav Robenek.Konference Junior Internet má slůvko „internet“ ve svém názvu již sedmý rok. Internet, je středobodem, kolem kterého se na ní všechno točí. Ale jak jsem v sobotu 1. dubna 2006 měla možnost sledovat, internet není pro její účastníky cílem (naštěstí), ale prostředkem. V jinonickém areálu fakulty humanitních studií UK se sešlo přes 220 účastníků nejen z České republiky, ale také Polska, Slovenska a Maďarska.

    Štěpán MejzlíkVítězným autorům předala ceny ministryně informatiky Dana Bérová, která zároveň předala zvláštní cenu ministryně Robertu Havlíčkovi za stránku PC viry. Ve starší kategorii (15- 18 let) si ceny v soutěži JuniorWeb odnesl Štěpán Mejzlík z Gymnázia K. V. Raise v Hlinsku za projekt www.english-online.cz, zaměřený na on-line výuku angličtiny. Zdarma na ní najdete celou řadu testů, textů, poslechů, slovíček, gramatiky. Vše je publikováno, jak neopomněl při prezentaci webu autor zdůraznit, v souladu se zákonem na ochranu autorských práv. Štěpán patří k těm, kteří si kromě programování dovedou udělat čas i na jiné koníčky. Ve volném čase kromě Internetu závodně tančí standardní tance (ve výkonnostní třídě A). Kromě toho se věnuje i jiným sportům a četbě.

    Marek SoldátDalší z oceněných ve starší kategorii – Marek Soldát (18 let) se k internetu dostal v jedenácti letech. S podnikáním – pod hlavičkou firmy svého otce – začal dřív, než byl plnoletý. Dnes už řídí vlastní společnost s ručením omezeným a navykl si mluvit v množném čísle. Říká, že na své projekty by dávno sám nestačil a že je za vším schována práce celého týmu. Díky internetu už tedy ví nejen, jak zhotovit zajímavý web, ale taky kolik papírování obnáší provoz vlastní firmy. Do soutěže přihlásil dva projekty – internetový reklamní systém Efektiv (www.efektiv.cz) a vyhledávač zboží v internetových obchodech Naakup (www.naakup.cz).

    V kategorii mladších tvůrců webu – do 15-ti let – nejlépe zabodoval Bronislav Robenek z Gymnázia Slezská Ostrava. S projektem Vlaksim.cz oslovuje mladé i starší vlakové nadšence a amatérské i profesionální fotografy. Najdete zde mj. fotogalerie, jejich hodnocení, chat či železniční zpravodajství. Autor o projektu, který převzal v roce 2004 a podstatně předělal, říká: „Vlaksim byl pro mně první cenná zkušenost v oblasti tvorby webu i komunikace s lidmi.“ Kromě toho hraje osm let na kytaru, sleduje politiku. Moderátory konference zajímalo, co bylo dřív – zájem o vlaky nebo web. Na rozdíl od tvůrců mnoha jiných tematicky specializovaných webu byl u Bronislava první zájem o tvorbu stránek. Náklonnost ke světu železnice se dostavila později.

    O tom, že děti si rády hrají i na internetu, není pochyb. A tak není divu, že tématem dalšího z oceněných webů byly online hry. Jeho autor – patnáctiletý Filip Kroča, žák SPŠ v Uherském Hradišti – se snaží stránky www.online-hry.cz neustále vylepšovat. Současná verze je již třetí v pořadí. Nabízí odkazy na téměř 850 on-line her z celého světa. Každá hra je doplněna stručným popisem, počtem stažení, hodnocením i komentáři. Denní návštěvnost Filipova webu se pohybuje kolem 2000-3000 návštěv denně. Otec si kvůli Filipovi již zařídil živnostenský list, aby mohl provozovat i podnikatelské aktivity. Ani Filipův svět nejsou pouze počítače. Rád jezdí na kole, plave a hraje floorball. K Internetu se dostal asi před 4 lety ve škole. Poté začal chodit do knihovny, kde také na Internet nahrával své první webové stránky. Koncem roku 2004 se začal učit PHP a MySQL. Na Internetu tráví zhruba 2-3 hodiny denně.

    Barbora Goldmannová zvítězila v soutěži JuniorText.Součástí Junior Internetu je i JuniorText. V kategorii starších zvítězil Jan Vacula ze 3. ročníku Střední průmyslové školy elektrotechnické v Brně. V kategorii do 15-ti let se na první místo probojovala třináctiletá Barbora Goldmannová, studentka sekundy gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě. Ve volném čase ráda čte, hraje na klavír, jezdí na kole. Chodí na hodiny zpěvu a dramatický kroužek. Internet začala používat až poté, co nastoupila na gymnázium, kde mají moderní počítačové vybavení. Na Internetu se jí nejvíce líbí, že pokaždé najde to, co potřebuje. Její příběh, přihlášený do soutěže JuniorText, se zabývá tématem budoucnosti Internetu. Dívka z dnešní doby se přes monitor teleportuje do budoucnosti, kde potkává novou kamarádku Sabinu a seznamuje se s vymoženostmi budoucnosti.

    Zdeněk Cendra a Tomáš Krcha. S odpověďmi na otázky mířící do budoucnosti i minulosti internetu se museli vypořádat také hosté tradiční diskuse internetových osobností. Konfrontace názorů byla vskutku generační. Zatímco uprostřed usedla ministryně informatiky Dana Bérová a vedle ní popularizátor internetu Petr Koubský, šéfredaktor www.inside.cz a děkan fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Jan Sokol. Kraj této skupiny tvořili úspěšní účastníci minulých konferencí Junior Internet, Zdeněk Cendra (autor projektu http://www.superhosting.cz/) a Jan Řežáb (mezinárodní vývojář mobilních her a tvůrce portálů s mobilní zábavou – www.redboss.cz). Petr Koubský při vzpomínání na svá první setkání s počítači a internetem připomněl, že když byl ve věku účastníků konference, nejvíc ho zajímaly verše a lezení po skalách. Na otázku, zda by si dovedl představit Jan Řežáb měsíc bez mobilu následovala velmi charakteristická odpověď: „To jde? Vždyť je to můj komunikační prostředek. Moje práce.“ Za úvahy, které zazněly z úst nejmladších účastníků této diskuse, by se nemuseli stydět ani šéfové velkých podniků. Kluci přemýšlejí třeba i nad tím, jak ještě jinak než finančně motivovat z dlouhodobého hlediska své zaměstnance.

    Dana Bérová a Petr Koubský. Budoucnost internetu je – podle Petra Koubského – ve splynutí s pozadím. Uvedl, že se pro nás postupně stane stejnou samozřejmostí, jako je dnes vodovod. Jan Sokol zdůraznil, že internet bude tím, čím ho jeho tvůrci a uživatelé udělají: „Nastupujete do vlaku, který někam jeden, ale taky ho pomáháte řídit.“ Petr Koubský, který začínal jako systémový programátor u velkých střediskových počítačů zmínil jako své největší překvapení v tomto oboru nástup osobních počítačů. A zdůraznil, že kdyby vývoj ustrnul u nepropojených počítačů, pak by se dalo hovořit o špatném vtipu.

    Honza Řežáb v rozhovoru pro Dětskou tiskovou agenturu. O tom, kam až může člověka internet zavést, by mohli přímo ukázkově vyprávět kluci, kteří s konferenci před sedmi lety začínali. Je-li jim dnes 17 – 18 let, snadno spočítáte, kolik jim před sedmi lety bylo. Rok za rokem přebírali od dospělých stále více organizačních úkolů. A tak není divu, že dozrál čas i na vznik sdružení, jehož prostřednictvím mohou své aktivity představovat i v zahraničí. Aby nebylo třeba dlouho poslání sdružení vysvětlovat, sáhli mladí (ale dávno už ne malí) „interneťáci“ po anglickém slůvku Together Czech Republic. Sdružení vzniklo v roce 2005 a je součástí pan-evropské sítě neziskových organizací, která organizuje rozmanité mezinárodní aktivity – výměny mládeže, semináře, školení, konference. Více na www.together.cz.

    Konference získala Cenu ministryně informatiky
    Jirka Peterka Tradiční Cenou ministryně informatiky byl v pondělí 3. 4. 2006 na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové oceněn projekt Junior Internet. Cena se uděluje dvakrát ročně a je určena osobnostem, sdružením, projektům nebo firmám za významný přínos k rozvoji informační společnosti.“Projekt Junior Internet funguje již sedmým rokem a za tu dobu vychoval spoustu mladých lidí, kteří umějí naplno využít možností, které moderní technologie nabízejí. Některé z nich dnes potkáte jako šéfy úspěšných firem, které zaměstnávají stovky lidí. Ráda bych těm, kteří Junior Internet založili, a všem těm, kteří pro Junior Internet připravili projekty, jejichž úroveň je opravdu profesionální, poblahopřála a na tento projekt prostřednictvím ceny Ministerstva informatiky upozornila,“ říká ministryně informatiky Dana Bérová (více na webu Ministerstva informatiky – ZDE).

    Autor