pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

V květnu potřebují ptáci především klid

Autor: TZ České společnosti ornitologické | zařazeno: 6. 5. 2006 | přečteno 12126

labuťPreventivní opatření proti výskytu ptačí chřipky nemohou být důvodem k porušování zákonnosti!
V České republice bylo dosud prokázáno 12 případů výskytu vysoce patogenního kmene viru ptačí chřipky H5N1. Všechny v oblasti jižních Čech, v povodí Vltavy. Od posledního nálezu mrtvé labutě velké s prokázanou přítomností viru H5N1 uplynul téměř měsíc.

Jarní migrace vodních ptáků, kteří využívají území naší republiky jako hnízdiště nebo pouze k tahovým zastávkám již zvolna končí. Denní teploty pravidelně stoupají k příjemným 20°C. Je přitom známo, že virus ptačí chřipky přežívá v takových teplotách pouze několik dnů. Je tedy velmi pravděpodobné, že riziko dalšího šíření ptačí chřipky se bude s každým dnem snižovat.

Květen je zároveň jedním z nejdůležitějších měsíců pro hnízdění našich ptáků. Obdobím, kdy potřebují nejenom dostatek potravy pro výchovu mláďat, ale především klid.

ptáci V uplynulých měsících jsme zaznamenali, byť ojediněle, případy likvidace hnízd, případně bránění přístupu na tradiční hnízdiště některým druhům ptáků, kteří si již na přítomnost lidí zvykli a využívají lidské stavby ke hnízdění. Jsou to především vlaštovky, jiřičky, rehkové domácí, kosi, kavky, sovy pálené, sýčkové a v menší míře i další ptáci. Samostatnou kapitolou jsou potom čápi bílí. Od všech těchto ptáků skutečně žádné nebezpečí nehrozí. Nejenom, že dosud nebyl na světě zaznamenán jediný případ přenosu viru H5N1 z volně žijícího ptáka na člověka, ale v oblasti Evropy a Afriky, kde se naprostá většina u nás hnízdících ptáků vyskytuje, nebyl tento virus u zmíněných druhů vůbec zjištěn!

Všechny druhy volně žijících ptáků jsou chráněni zákonem č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Zákonná ochrana se přitom vztahuje nejenom na ptáky samotné, ale také na jejich hnízda a hnízdiště. K jakýmkoli zásahům je nutný souhlas orgánu ochrany přírody.

Před likvidací hnízd důrazně varuje i tisková mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová: "Pronásledování ptáků i ničení hnízd je zakázáno zákonem. Situaci sledujeme a případné přestupky budeme nekompromisně stíhat."

Další informace získáte na webu České společnosti ornitologické - www.birdlife.cz/.


Související články:
Návrat jara - 05.03.2006
Pták roku 2006 - orel mořský - 05.02.2006


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+