pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: myslím si

     QR kód této stránky ->

Gender Studies: Na veto prezidenta doplatí hlavně děti a ženy

Autor: Andrea Cerquierová | zařazeno: 21. 6. 2006 | přečteno 9719

K tématu nepřijetí zákona o náhradním výživném přinášíme názor zveřejněný 9. 6. 2006 tiskovou agenturou GITA (genderová tisková a informační agentura):

„Zákon o náhradním výživném měl být v první řadě nástrojem, jak dětem – a s nimi i pečujícím rodičům – zajistit důstojný život i po rozpadu rodiny. To se však díky včerejšímu vetu prezidenta nestane. Pan prezident argumentuje tím, že by takto byla převedena odpovědnost z rodičů na stát, respektive na daňové poplatníky,“ říká ředitelka Gender Studies Alena Králíková.

To je podle ní sice pravda, ale neopominutelnou skutečností podle jejího názoru také je, že stát má zároveň k dispozici mnohem efektivnější nástroje k vymáhání dlužných alimentů na neplatícím rodiči, než o jakých se kdy může zdát tomu, kdo zůstal v péči o dítě osamocený.

„Navíc je třeba vzít v úvahu, že péče o děti je v České republice výrazně spojována se ženami a toto je bráno jako významný argument i v rozvodovém řízení. Následky z neplacení výživného tedy nesou vedle dětí ve valné většině ženy. Ve svých argumentech prezident také opomíjí fakt, že ženy mají v průměru o 18 % nižší platy než muži. Bez výživného od otce dětí je pro ně tedy velice náročné udržet životní standard dětí, na který jsou zvyklé, a to neuvažujeme jen o hmotných záležitostech, ale i o sportovních, kulturních a vzdělávacích aktivitách,“ míní Králíková.

Podle jejích slov v České republice - více než kdekoli jinde - také platí další negativum: vymáhání alimentů prostřednictvím soudů je časově, psychicky a v důsledku i velmi finančně náročná záležitost.

„V případě, že by roli vymahatele převzal stát, dokázal by, že si rodičů vychovávajících děti opravdu váží a že i řešení situací, v nichž se rodič a dítě octli, vnímá jako jeden z aspektů své rodinné politiky,“ pokračuje Králíková.


Článek Gender Studies: Na veto prezidenta doplatí hlavně děti a ženy zveřejnila dne 9. 6. 2006 tisková agentura GITA na webu www.prezidentka.cz

GITA je nezávislým projektem zaměřeným na bezplatné poskytování mediálního servisu, který bude plně fungovat od 1. září 2006 na www.ta-gita.cz. Informace budou k bezplatně dispozici široké veřejnosti. Posláním GITY je především osvěta v genderových otázkách, ale také v přístupu ke společenským menšinám.
Již nyní, v rámci přípravné fáze projektu, vznikají články, které lze najít na www.profem.cz a www.prezidentka.cz.
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.Související články:


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+