pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Z finského deníku II.

Autor: Jana Jílková | zařazeno: 28. 7. 2006 | přečteno 10051

Československá skupina účastníků konference. Od 30. června do 4. července 2006 se ve finském městečku Hyvinkaa (výslovnost se nachází někde mezi českým „hovínka“ a „Hurvínka“) nedaleko Helsinek konalo evropské setkání s hlavním tématem „Aktivní evropské občanství“. První tři dny byl tzv. „pre-meeting“, při kterém jsme byli rozděleni do tří hlavních tématických skupinek a diskutovali o našem tématu, poslední dva dny byl tzv. „joint-meeting“, kdy se v malých skupinách diskutovalo o závěrech z předchozích tří dní a prezentovaly se finální závěry. Na setkání se sjelo téměř 200 účastníků z 15 zemí Evropské unie. Každou zemi reprezentovali 4 lidé - zástupce ministerstva, výzkumník a 2 mladí delegáti.

„Pre-meeting“
Po příjezdu v pátek odpoledne a ubytování v hotelu jsme si vyzvedli desky s materiály potřebnými na setkání. Mimo obligátních oficiálních materiálů, tužky, bloku a visačky se jménem, byla uvnitř i barevná „badge“ s finských slovem. Smysl tohoto odznaku spočíval v tom, že díky barvám jsme byli rozděleni do hlavních pracovních skupin, a díky finským slovíčkům do menších a promíchaných skupinek na každodenní „feedback“. V pátek večer se konala pouze seznamovací večeře v zahradě, kdy jsme vyplňovali dotazníčky o nás a byli jsme vyfoceni, aby dotazníčky byly kompletní.

Workshop v lese Druhý den (sobota) jsme se ráno rozdělili do větších pracovních skupin a diskutovali o hlavním tématu. Já jsme byla ve skupině „Democracy education“ (II.). V sobotu jsme nejprve konkretizovali, co to vlastně to demokratické vzdělávání znamená a co si pod tímto pojmem představujeme, v neděli jsme v diskuzi pokračovali.

„Joint meeting“
V pondělí byla zahájena hlavní část setkání, kdy jsme nejprve vyslechli přednášky k jednotlivým hlavním tématům, a poté jsme se rozdělili do pracovních skupin podle podtémat. Pracovní skupinu jsme si mohli podle našich preferencí zvolit při registraci - u mě se jednalo o podskupinu č. IIa, nebo-li „Digital Learning“. Opět jsme nejprve konkretizovali pojem, a poté vedli velmi bouřlivou diskuzi o tom, jestli nové technologie zbytečně nesnižují sociální kontakty.

Zahájení hlavního setkání V úterý ráno se v pracovních skupinkách vytvářely závěry diskuzí, ty se pak prodiskutovaly v hlavních skupinách. Odpoledními prezentacemi závěrů setkání skončilo.

Mimo neustálé diskuze, přednášky a prezentace jsme měli možnost navštívit Helsinki, kde jsme zjistili, že jejich architektura rozhodně nesahá dále než do 19. století, a místo pro nás běžných historických domů mají všude variace na paneláky a sídliště a honosně těmto komplexům říkají „klidné bydlení pro rodiny s dětmi“.

Zajímavosti:

Prohlídka Helsinek
  • Finská ministryně kultury se před několika lety stala Miss Finska.
  • Finsko je zemí, kde opravdu nezapadá slunce, a i v půl druhé ráno, kdy má být nejhlubší noc, se jejich „tma“ podobá našemu svítání.
  • Jednacím jazykem setkání byla angličtina, během hlavního setkání probíhalo navíc simultánní tlumočení z/do finštiny, francouzštiny a němčiny.
  • Nejoblíbenější finský nápoj samotných Finů není kupodivu vodka, ale káva (prý vypijí v průměru na obyvatele cca 5 šálku denně).
  • Ve Finsku jsou dva úřední jazyky, a proto také dvojjazyčné názvy a nápisy - finština a švédština.
  • V Helsinkách je česká hospoda „Hádanka“, kde mají Budvar. Ale je možné ve Finsku v každé lepší hospodě sehnat lahvovou Plzeň, Kozla nebo Staropramen.
  • Veškeré stravování probíhalo formou švédských stolů, na kterých se po celou dobu setkání opakovaly tytéž suroviny, jen v různých úpravách. Největší výběr byl ze zeleniny.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Michal Urban byl devět let ředitelem odboru pro mládež na MŠMT (foto Jiří Majer)
13. 2. 2020, 509x
Zaječí mládě (foto Luboš Houska, Pixabay)
8. 2. 2020, 486x
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamyMŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2019 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+