Přední stěna krabičky pro Pokud byste někoho chtěli zavést na tábořiště v zachovalém koutě přírody, pak máte podél potoka zvaného Kosí (někdy též Kosový) na Tachovsku jedinečnou šanci. S pravděpodobností hraničící s jistotou tu prostě tábor dříve nebo později najít musíte. Tábory jsou na něm navlečeny jako korálky. Potoků máme na našem území mnoho, ale málokterý z nich se dostal do knihy představující 999 turistických zajímavostí České republiky. Společně s Ladislavem Krištůfkem z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsme navštívili dva z nich. Doby, kdy břehy Kosího potoka zdobily především mlýny, jsou ty tam. Teď je zdobí to nejkrásnější a nejvzácnější – krásná příroda. Nejhezčí část jihovýchodně od Michalových Hor je vyhlášena jako přírodní park a tak potkáváme informační cedule naučné stezky. Lituji, že nemáme víc času. Toulat se údolím, kde žijí mloci, ledňáčci a šikovní táborníci je nadmíru lákavé. Hned bych se po trase osmikilometrové stezky údolím potoka vydala (www.cernosin.cz). Cílem naší cesty však není výletování, ale kontrola táborů čerpajících dotace MŠMT.

    Táborníci využívali hojně Kosí potok. Oproti táboru Ligy lesní moudrosti u Dolního Žandova se před námi v údolí Kosího potoka rozprostírá o poznání větší louka, na které stojí úhledně uspořádané podsadové stany. Prostranství vévodí kuchyň s jídelnou, která je zároveň i prostorem pro rukodělné činnosti a malou výtvarnou galerií. V místech, kde obvykle na táborech stává stožár se státní vlajkou, je pouze jakási trojnožka. Posléze se dozvídáme, že to je posvátná trojnožka, obdobná, jako mívali v antických veštírnách.

    Vítá nás Filip Moravec, kapitán oddílu Attis. Tentokrát nejsme na zapůjčeném území, ale v prostoru, které sdružení po řadě let pronájmu zakoupilo. Vše je jak má být – pečlivě maskovaná latrína (s vtipným ukazatelem obsazenosti), odpadová jáma, prostor na mytí, zásobovací stan, tříděný odpad. Co nás na první pohled při vstupu do tábora upoutalo je skutečnost, že nevidíme žádné táborníky. Vedoucí vysvětluje, že se snaží všemožně ochránit táborníky před nástrahami horkých letních dnů. A tak raději dlouho do večera hráli hru a děti teď na kraji Kosího potoka dospávají. A opravdu. To pestrobarevné pod stromy na kraji lesa jsou kluci a děvčata.

    Jedna z účastnic tábora Gemini. Inspiraci pro svou činnost čerpá sdružení Gemini z antiky. Tábor je pokračováním a vyvrcholením celoroční činnosti. To je určitě výhodou pro děti i vedoucí, kteří se z akcí v průběhu roku dobře znají. Nevím, zda mají všichni táborníci jedničku z dějepisu, ale po tomhle táboře určitě budou možná o dobách, kdy Alexandr Veliký dobýval Perskou říši, vědět víc, než jejich učitelé. Tvořivost, život v přírodě, přírodní výrobky – to jsou věci, které mají na táboře své pevné místo. Prostě směřování ke starořeckému ideálu jednoty duševní a tělesné ušlechtilosti – kalokagathia (z řečtiny „kalos“ krásný, „agathos“ dobrý).

    Okolí je pro výlety jako stvořené. Zvlášť oblíbeným cílem je Český les či výpravy podél Kosího potoka. Třiadavacet táborníků pochází povětšinou z hlavního města a zdá se, že se životem v přírodě nemají nejmenší potíže. S uvolňováním na tábor zatím vedoucí problémy nemají – většinou studují. Filip Moravec je například studentem blízkovýchodního studia na Západočeské univerzitě. Michal si zas vybral studium pedagogiky (matematika, tělesná výchova) na Karlově univerzitě.

    Více se o sdružení Gemini dozvíte na adrese gemini-praha.org.


    Od dalšího tábora Ligy lesní moudrosti nás dělí necelý kilometr. Vydáváme se na druhou stranu silnice a lesní cesta nás podél potoka bezproblémově vede přímo k táboru. Už z dálky vidíme velkou louku, které vévodí majestátná tee-pee. Historicky však musíme překonat mnoho století. Tady nás nevítá admirál, ale náčelník kmene Ligy lesní moudrosti Sacagawea z Mělníka. Všichni ho tu znají pod přezdívkou MAT. Do kolonek zprávy pro ministerstvo je však třeba doplnit civilní jméno: David Herman (http://www.sacagawea.wz.cz/).

    Letošní tábor je v historii kmene šestnáctý, na tomto místě táboří počtvrté. Že to s tábory myslí nadmíru vážně, o tom svědčí skutečnost, že v rubrice táborová fotoalba mají na webu připravenu kolonku již na rok 2009 (zatím bez obrázků)! Ve snaze co nejvíce napodobit život prérijních indiánů neznají v tomhle táboře ani sirky. Oheň si prostě rozdělávají křesáním. Blíží se příprava oběda a tak se Vojta trpělivě snaží vykřesat tu správnou jiskřičku. Vítězí. Obdivujeme nejen vlastnoručně zhotovená tee-pee, ale i zvláštní kruhovou stavbu na obzoru. Dozvídáme se, že je to zdejší chlouba – kryté sněmoviště i taneční aréna o průměru 12 metrů – Dance lodge. Tábor zítra končí a tak včera vyvrcholila celotáborová hra Cesta za pokladem. Jak jinak, než objevem pokladu. Vše, co zástupce MŠMT zajímá, je v pořádku. Žádné zvláštní problémy během tábora se neobjevily. Vedoucí (vysokoškolští studenti pestré škály oborů –VŠ chemicko-technologické, stavebního oboru ČVUT či pedagogiky) opětovně potvrzují výhodu celoroční činnosti s dětmi. Pochopitelně, zdravotnice Lucka musela řešit nějaké to klíště a jednou méně obvyklou situaci – bahno v oku. Loučíme se a přejeme šťastný návrat do civilizace.

    Sacagawea (v překladu Ptačí žena) byla Indiánka z kmene Šošonů, která žila na počátku 19. století. Loviště Šošonů se v té době nacházela ve Skalnatých horách okolo Velkého solného jezera a Hadí řeky. Sacagawea se narodila v kraji pramenů řeky Missouri jako sestra náčelníka a když dospěla, provdala se za francouzského obchodníka. Spolu s ním se připojila k výpravě Lewise a Clarka. Tato expedice prozkoumala okolí řek Missouri a Columbia a přešla Skalnaté hory až k Tichému oceánu. Přinesla mnoho nových poznatků o tamější přírodě i obyvatelích a Sacagawee vděčí za cenné služby. (více – ZDE).

    A co na tábory v údolí Kosího potoka zástupce ministerstva?
    „Tábor Gemini byl velice pěkný. Zaujal mne i tábor Ligy lesní moudrosti, který byl plně vybavený vším, co je potřeba v divočině. Opět bez elektriky. Koupání bylo dostupné v Kosím potoce a jeho průzračných tůních. Hygieně bylo učiněno zadost. Děti si mohly bez potíží umýt ruce po použití WC. Zajištění stravování bylo na dost dobré úrovni. Nikde nemohly děti trpět hladem. Všude 5x denně stravování, dostatek ovoce a zeleniny, která poskytuje vlákninu,“ shrnul návštěvu táborů v údolí Kosího potoka Ladislav Krištůfek z MŠMT.

    Fotogalerii z tábora sdružení Gemini si můžete prohlédnout ZDE.

    Fotogalerii z tábora kmene Sacagawea z Mělníka (Liga lesní moudrosti) si můžete prohlédnout ZDE.

    Autor