Pobyt na táboře je pro mnoho našich dětí neodmyslitelnou součástí letních prázdninV Praze a Berouně proběhl ve dnech 19.-23.července 2006 mezinárodní seminář Evropské prázdniny, spoluorganizovaný Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) za finanční podpory České národní agentury Mládež. Zástupci mládežnických organizací ze sedmi členských zemí Evropské unie přijeli do České republiky, aby se seznámili s tradičními i neobvyklými způsoby, jak prožít školní prázdniny.

    Při jednání na ministerstvu školství se přítomní setkali s pracovníky státních institucí i neziskových organizací, kteří se jim snažili zprostředkovat co nejvíce informací o českém systému prázdninových aktivit. Předseda ČRDM Pavel Trantina jim představil tradici sdružování dětí a mládeže i činnost mládežnické rady, její první místopředseda Aleš Sedláček je provedl džunglí legislativních předpisů a dokumentů nutných k povolení tábora, člen představenstva Rady Šimon Pokorný vysvětlil principy sestavování táborového programu a předseda Pionýra Petr Halada uvedl projekt Opravdu dobrý tábor.

    Pohled na tábor Asociace TOM poblíž PacovaRealitu pak měli zúčastnění možnost si ověřit při pobytu na různých typech táborů, organizovaných Junákem, ATOMem a pražským SVČ (děkujeme jejich pracovníkům za možnost u nich pobýt). O překvapení, způsobená kulturními rozdíly a tím, že někteří z účastníků nikdy pod stanem netábořili, nebyla nouze; o to intenzivněji se účastníci při závěrečném jednání dělili o své zážitky.

    A jak vůbec vypadala taková letní „stáž“ zahraničních hostů z pohledu hostitelů v navštívených místech? Jednu z nich, jejíž dějištěm se stal prázdninový tábor tomíků, přiblížil Zdeněk Šmída (TOM Chippewa, Česká Lípa):Program tomíků byl pro zahraniční hosty zajímavý „Před začátkem letního tábora mě oslovili lidé z České rady dětí a mládeže, jestli by nebylo možné, aby se k nám na dva dny přijelo podívat pár zahraničních expertů. Říkal jsem si, proč by ne, co se může stát? Celý týden bylo krásně – stálé, horké počasí. Zalezlí v hezkém údolí řeky Trnávky nedaleko Pacova jsme vedra snášeli dobře. V pátek dorazili tři prima experti…Marc z Francie, Ruda z Německa a Isabel z Itálie…a s nimi téměř současně silná letní bouře.

    K duhu přišla všem i osvědčená prstová abecedaNad táborem zuřila sice jen hodinu, zato pořádně. Voda v řece zakaleně vřela, větve padaly, všude se válely kroupy. Nutně jsem potřeboval odjet, táborová Škoda 120 však ne a ne nastartovat. A v té chvíli začala téct v umývárce zakalená voda. Naštěstí děti brzy ztratily ostych z jazykové bariéry, učily se mezinárodní prstovou abecedu, hrály česko-francouzsko-německo-italské bingo a nevím, co ještě, protože já do noci odbahňoval studánku a zásobní sudy. Druhý den již proběhl ve větší pohodě, a tak hosté zažili takové „normální“ české táboření.“

    Kombinovaný teoreticko-praktický studijní pobyt byl sice třetím v řadě mezinárodních setkání nad tématem školních prázdnin, ale zároveň prvním praktickým ověřením získaných informací. Vzhledem k tomu, že jde o aktivitu kontinuální, jejímž dlouhodobým výsledkem mají být závěry a doporučení určená vládám jednotlivých zemí i orgánům Evropské unie, bude podobný studijní pobyt pro experty v příštích letech uskutečněn v dalších členských zemích EU, v r.2007 konkrétně v Německu a Itálii.

    Autoři: Michaela Tužilová, Zdeněk Šmída a ČRDM
    Foto archiv Zdeňka Šmídy


    Program MládežTento projekt byl finančně podpořen Evropskou komisí. Tato publikace (oznámení, materiál) odráží pouze postoje autora a Evropská komise ani Národní agentura nenese zodpovědnost za její obsah ani za jakýkoliv způsob užití informací v ní obsažených.

    Autor