pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Krajinská – místo nových možností

Autor: Junák - český skaut | zařazeno: 6. 11. 2006 | přečteno 12043

První den v Krajinské V pátek 27. října v 11 hodin se slavnostně otevřely dveře skautského domu Krajinská v centru Českých Budějovic. Akce se zúčastnili zástupci ministerstev školství a místního rozvoje, Jihočeského kraje, Statutárního města České Budějovice a samozřejmě Junáka – svazu skautů a skautek ČR. Mezi 15 a 18 hodinou byl dům zpřístupněn dětem i dospělým, na které kromě prohlídky objektu čekaly i zajímavé aktivity.

Zrekonstruovaný objekt Krajinská 384 je umístěn ve dvoře, do nějž je přístup průjezdem domu Krajinská č. p. 42Před čtyřmi lety získali skauti ve výběrovém řízení v rámci likvidace Fondu dětí a mládeže objekt Krajinská, který byl v havarijním stavu a odpojený od inženýrských sítí. Dnes je jeho první část připravena sloužit dětem a dospělým nabídkou mnoha pravidelných i jednorázových akcí vzdělávacího, sportovního i zábavního charakteru.

Krajinská – místo nových možností. Pod tímto sloganem chtějí skauti bezbariérově přístupný objekt v ulici Krajinská 42 provozovat. Hlavním posláním Krajinské je nabízet celoživotní vzdělávání zaměřené na práci dobrovolníků, činnost neziskových organizací, sociální integraci a výchovu dětí a mládeže. Provozně je objekt členěn na tři samostatné celky, z nichž prvé dva jsou právě stavebně dokončeny a po jejich postupném vybavení čeká skauty nejtěžší úkol – vdechnout jim život:

Zázemí pro celoživotní vzdělávání se zaměřením na výchovu a dobrovolnickou práci. Kromě vzdělávacího prostoru – školící místnost (kapacita 40 míst), učebna vybavená počítači – je počítáno s ubytovací kapacitou 20 lůžek a potřebným zázemím.
Středisko „Humanita“, centrum umožňující zapojení dobrovolníků i dětí a mládeže do humanitárních, sociálně integračních a dalších projektů s informačním centrem, poradenstvím a v budoucnu i menší prodejnou (také zapojení do projektů – prodej výrobků dětí apod.)
Zázemí pro volnočasové aktivity - tělovýchovné centrum (cvičná lezecká stěna se zázemím a malá tělocvična) a klubovny na specializované činnosti (jedna z nich s počítači a s přístupem na internet, jedna na rukodělné aktivity, např. v keramické dílně a další).

První den v KrajinskéProhlídky objektu byly zajímavé jak pro děti, tak pro dospělé. Návštěvníky čekala výstava fotografií z rekonstrukčních prací, představení plánovaných aktivit i celoroční činnosti skautského střediska a také promítání skautských filmů. Děti se mohly zapojit do her a soutěží nebo si zkusit některou z nabízených rukodělných aktivit.

Junák - svaz skautů a skautek ČRV současné době je dokončena rekonstrukce první části budovy. Jak rychle se podaří dokončit obnovu dalších částí, závisí především na penězích. Zatím se na rekonstrukci budovy podílí strukturální fondy Evropské unie, výše jmenovaná ministerstva a kraj a další partneři i sponzoři. Hodně práce na objektu udělali sami skauti, a to nejen budějovičtí. Při jednoduchých stavebních pracích v rámci „naturálního plnění“ odvedli práci téměř za milion korun.

Plánované akce v Krajinské
• Pravidelné měsíční výstavy ve výstavním sále střediska Humanita, nyní výstava o rekonstrukci objektu, další v jednání – fotografové z řad skautů, výstava dětských prací)
• Vzdělávací aktivity (kurzy, semináře, projektové řízení, vedení spisovny, archivnictví, využití počítačů a internetu, …)
• Besedy, přednášky, setkání se zajímavými osobnostmi, prezentace skautských expedic
• Příprava a realizace projektů, jejichž cíle a obsah si mladí sami navrhnou
• Sportovní aktivity prozatím v omezeném rozsahu: orientální tance, taneční večery…
• Další možnosti aktivního trávení volného času: filmové večery, výtvarná tvoření, koncerty, workshopy

Alžběta Navrátilová, skautské středisko Vavéha
foto archiv autorkyvytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
27. 12. 2020, 602x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky
NGO Market 2021
NGO Market 2021
27. 12. 2020


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+