pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Mladí lidé volí dialog!

Autor: Jiří Peterka | zařazeno: 8. 12. 2006 | přečteno 7653

UnescoVe dnech 16. – 19. listopadu 2006 jsem měl možnost zúčastnit se Evropsko-středomořského fóra mládeže UNESCO. Na Kypr se sjelo kolem 50 mladých lidí z evropských zemí a zemí okolo Středozemního moře. Společně diskutovali o mezikulturním a mezináboženském dialogu a o tom, jak k němu mohou mladí lidé a UNESCO přispět.

UNESCO je Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jako taková se stará hodně rovněž o oblast mládeže. A před svojí Generální konferencí, která se koná každé dva roky, pravidelně organizuje Světové fórum mládeže, aby vyslechla rovněž názory a pohledy mladých lidí. Moji zprávu z toho Fóra v roce 2005 si můžete přečíst zde. Nyní se UNESCO rozhodlo, že nestačí scházet se jen jednou za dva roky, a organizuje proto mezi Světovými fóry mládeže i šest regionálních fór. Jedním z těchto šesti regionů je právě Evropa a Středomoří.

Téma tohoto fóra bylo trochu krkolomné: „Mladí lidé a dialog mezi civilizacemi, kulturami a národy: Mezináboženský a mezikulturní dialog k zajištění míru“. V podstatě šlo o to, aby mladí lidé přišli s konkrétními nápady, příklady, zkušenostmi, jak lze kulturní a náboženské rozdíly řešit pomocí dialogu, nikoli pomocí násilí.

Právě Kypr byl podle mého názoru pro takovéto fórum ideálním místem. Je totiž ostrovem na pomezí Evropy a Asie a je rozdělen mezi muslimské Turky a křesťanské Řeky. Důležité podle mého názoru bylo, že na fóru byli zastoupeni křesťané, muslimové a židé. Měli jsme tak možnost porovnat v oblasti dialogu perspektivy mladých lidí z různých kultur a zároveň si takový dialog sami na vlastní kůži vyzkoušet. Znovu jsem se přesvědčil, že dialog mezi těmito náboženstvími je možný a že mladí lidé mu dávají přednost před různými radikálními řešeními.

Samotnému fóru předcházela diskuse probíhající na Internetu. Během ní mladí lidé z celého regionu mohli vyjádřit své názory, předkládat témata k řešení a podílet se na formování struktury fóra.

Fórum mládeže zahrnovalo dvě plenární zasedání – úvodní (kde se představil program a cíle fóra) a závěrečné (kde se přijala deklarace Fóra). Hlavní náplní ovšem byly diskuse ve třech pracovních skupinách. Cílem Fóra bylo přijít s konkrétními doporučeními a návrhy aktivit, které mohou podporovat dialog. K jejich podpoře je vytvořen speciální fond, který by měl financovat aktivity navazující na doporučení jednotlivých regionálních fór. Kromě toho bylo ovšem Fórum velkou příležitosti pro navazování kontaktů a spolupráce mezi aktivními neziskovými organizacemi.

Diskutovalo se celkem o třech hlavních tématech:

 • Role médií v mezikulturním a mezináboženském dialogu
 • Společné hodnoty vs. Kulturně specifické hodnoty a kulturní relativismus
 • Potlačení násilí pomocí dialogu
 • A co je tedy podle mladých lidí potřeba dělat? Delegáti se shodli, že je nutné odmítnout násilí jako prostředek řešení odlišností a nahradit ho dialogem. Je potřeba, aby si média uvědomovala svoji společenskou zodpovědnost v oblasti mezikulturního dialogu, aby informovala objektivně o kulturně citlivých záležitostech a aby i příjemci přistupovali kriticky k informacím z médií. A především je potřeba vnímat rozmanitost kultur jako něco, co nás všechny může obohatit, ne jako potenciální hrozbu.

  Dále pak deklarace obsahuje 5 stran velmi konkrétních doporučení a nápadů pro konkrétní akce. Kompletní znění deklarace by mělo být brzy k dispozici na stránkách UNESCO (www.unesco.org/youth). Vypíchnu tedy jen několik podle mého názoru nejdůležitějších doporučení.

  Mladí lidé se shodli, že by měla být v oblasti interkulturního učení organizována školení pro učitele i pracovníky s mládeží, že by měla být posílena role neformálního vzdělávání a podporovány interkulturní výměny mládeže. Mladí lidé by měli být připravováni ke kritickému přijímání informací z médií (např. formou mediální výchovy ve školách). Média (včetně informačních a komunikačních technologií) jsou podle mladých lidí klíčovým prostředkem pro rozvoj interkulturního dialogu a je důležité, aby média o interkulturní tématice informovala a vzdělávala veřejnost. Zdůrazněn byl také význam participace mládeže a aktivního občanství mladých lidí, které mohou rovněž přispět k posílení dialogu. Mladí lidé se také shodli, že je důležité využívat již existující nástroje a dobré příklady a nesnažit se pokaždé vymýšlet nové přístupy a nástroje.

  Zajímavé bylo, že i některé evropské státy zastupovali mladí lidé pocházející z místních muslimských komunit. Ačkoli v České republice ve srovnání s jinými evropskými státy nemáme tak početné národnostní či náboženské minority, věřím, že tématika mezikulturního a mezináboženského dialogu je i u nás velice důležitá. V otázce tolerance a respektu k jiným kulturám a řešení konfliktů pomocí dialogu máme pořád ještě nedostatky. Přispět může každý a mladí lidé především!

  Jiří Peterka, Together Czech Republic  vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


  Nejčtenější články za posledních 7 dnů
  Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
  ADAM.cz
  27. 12. 2020, 596x
  .

  Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

  · #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


  Představujeme


  Mezinárodní


  Pozvánky
  NGO Market 2021
  NGO Market 2021
  27. 12. 2020


  Rozhovory

  MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
  © 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
  Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

  --> --> --> Google+