pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Vaše Evropa - vaše budoucnost

Autor: Kristýna Makovcová | zařazeno: 22. 3. 2007 | přečteno 9453

Logo summitu mládeže v Řimě 200723. - 25. března 2007 se v Římě pod mottem „Vaše Evropa – vaše budoucnost“ setká více než 200 mladých Evropanů, aby diskutovali o budoucím směřování Evropské unie a předali své názory jejím vedoucím představitelům. Cílem tohoto vůbec prvního summitu mládeže EU, který společně pořádá EU a Evropské fórum mládeže při příležitosti oslav 50. výročí přijetí zakládající smlouvy Evropské unie v Římě, je zapojit mladé lidi a mládežnické organizace do neustálé debaty o budoucnosti EU.

Přípravy začaly v lednu setkáním v Bruselu, na kterém bylo vybráno šest témat pro summit v Římě i jemu předcházející národní debaty:

  • budoucnost Smlouvy o EU
  • sociální a hospodářský model EU
  • udržitelný rozvoj
  • úloha EU v globalizovaném světě
  • demokracie a občanská společnost
  • mládež a vzdělávání

Účastníci národní debaty k mládežnickému summitu v ŘíměProjekt poté pokračoval debatami na národní úrovni, které proběhly ve všech zemích EU. Organizace národní debaty v České republice se společně zhostily Česká rada dětí a mládeže, Česká národní agentura mládež, Zastoupení Evropské komise v ČR a Odbor pro informování o evropských záležitostech Ministerstva pro místní rozvoj. Na přelomu února a března proběhly regionální debaty v sedmi městech – Hradci Králové, Pardubicích, Zlíně, Praze, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Brně. Jejich účastníci, zastupující různé školy či organizace se pak 3. března 2007 sjeli do Prahy, kde se v budově Eurocentra konalo národní kolo debaty.

PhDr. Ivan Rynda z Centra pro otázky životního prostředí UKNa setkání byli přizváni i odborníci na daná témata - Prof. Zdeněk Šrein z Univerzity J. E. Purkyně, redaktor Týdeníku Ekonom Ing. Karel Ježek, PhDr. Ivan Rynda z Centra pro otázky životního prostředí UK, Ing. Jan Hřích z Ústavu mezinárodních vztahů a Jana Votavová ze programu Duha Participace, kteří zde fungovali jako tzv. „resource persons“ neboli zdroje informací a pomáhali účastníkům s pochopením některých souvislostí.

vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Irena Moozová a Lucie Horová, vedoucí Eurocentra PrahaZahájení debaty byla přítomna i vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Irena Moozová. Jakub Kořínek, jeden z organizátorů a účastník bruselského předsummitu, poté seznámil přítomné s výstupy debat v jednotlivých regionech. Účastníci se následně rozdělili do šesti pracovních skupin, kde diskutovali nad tématy římského summitu a snažili se nalézt odpovědi na otázky k nim se vztahující. V každé skupině kromě jmenovaných odborníků fungoval i facilitátor, který diskusi udával směr a podněcoval zúčastněné ke sdílení názorů. Na závěr národní debaty pak bylo vylosováno 5 účastníků, kteří se zúčastní víkendového summitu v Římě. Shrnutí výsledků národní debaty v angličtině bylo zasláno organizátorům summitu a jeho znění si můžete přečíst zde.

Účastníci národní debaty k mládežnickému summitu v ŘíměOficiálního zahájení summitu se v sobotu 24. března zúčastní řada významných osobností EU, například italský předseda vlády Romano Prodi, místopředseda Evropského parlamentu Alejo Vidal-Quadras, místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová a evropský komisař pro vzdělávání, mládež a kulturu Ján Figel'.

Účastníci národní debaty k mládežnickému summitu v ŘíměÚčastníci budou ve skupinách pracovat na přípravě závěrů summitu a zprávy týkající se budoucnosti Evropské unie. Zprávy pak budou předány vedoucím představitelům EU, kteří budou ve stejné době zasedat v Berlíně. Při diskusi u kulatého stolu budou mít účastníci příležitost sdělit své postoje i přímo zástupcům orgánů EU. Místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová, která se římského zasedání rovněž zúčastní, uvedla: „Tento summit poskytne dosud nebývalou příležitost k diskusím o této Evropské unii v pohybu“.

Zdroj: http://europa.eu/50vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+