Spisovatel Jiří Stránský předvádí svůj originální skautský šátek.Svatojiřský kříž, uzel, kormidlo – a pochopitelně lilie. Takové symboly použil spisovatel, bývalý předseda českého PEN klubu Jiří Stránský při výrobě originálního skautského šátku. O jeho návrh a zhotovení byl požádán spolu s 99 dalšími osobnostmi, které se hlásí ke skautskému hnutí. Akce s podtitulem Sto let, sto osobností, sto šátků je jen jednou z mnoha, jimiž si český Junák připomíná význačné jubileum, totiž sto let trvání světového skautingu. Jiří Stránský „svůj“ šátek předvedl na tiskové konferenci uspořádané 18. dubna 2007 v historických prostorách Staroměstské radnice.

    Akci „Sto let, sto osobností, sto šátků“ představil zpravodaj Junáka pro komunikaci Roman Šantora.„Skautingem za těch sto let prošlo velké množství osobností, jak v zahraničí, tak u nás. Rozhodli jsme se toho využít a ukázat společnosti, jací lidé také vděčí skautingu za to, že v životě něco dokázali, protože všichni o skautingu mluví a říkají, že je pro ně v životě důležitý a něco pro ně znamená,“ vysvětlil záměr akce zpravodaj Junáka pro komunikaci Roman Šantora. Šátky známých osobností budou v květnu k vidění na výstavě v Praze (a na webových stránkách www.skaut.cz).
    Jako první se do výroby osobité součásti skautského kroje pustil americký spisovatel Robert Fulghum; mezi známými lidmi, kteří prošli skautskou výchovou a nyní navrhují své šátky, jsou i prezident Václav Havel, teolog Tomáš Halík, herečka Eva Holubová, zpěvačka Věra Martinová či herečka Aňa Geislerová.

    Velká oslava skautského jubilea se uskuteční 21. dubna na Staroměstském náměstí, kde vyroste stanové městečko a poběží program, který skauti připravili jak pro sebe, tak i pro veřejnost, především pro děti. Pokusí se tam mimo jiné vytvořit i kuriózní světový rekord v podobě největšího skautského šátku.
    Místostarosta Junáka Josef Výprachtický: Snažíme se dívat do té další stovky let, která nás čeká.Ačkoliv organizátoři slibují velkolepé oslavy, výročí nepojímají jen jako „narozeninovou párty“, ale podle slov místostarosty Junáka Josefa Výprachtického i jako příležitost k reflexi. Poměrně zásadní programová změna, s níž přicházejí, by měla zrcadlit právě to, jak se za sto let změnila naše společnost a děti, jaké mají potřeby. Skauting pro ně má být především atraktivní a má jim poskytnout praktické zkušenosti a dovednosti uplatnitelné v dnešním světě. Stále bude ovšem klást důraz na týmovou spolupráci, na komunikaci i na vztah k přírodě. „Náš Junák byl jedním ze zakládajících členů světové organizace. A přes všechna tři přerušení – dvakrát nás zakázali komunisté, jednou nacisté – jsme tady pořád. Doufám, že dětem budeme mít a máme co nabídnout i dnes,“ prohlásil Josef Výprachtický.

    Zájem o skautské hnutí a jeho podporu ze strany pražské radnice ztělesnila náměstkyně primátora Pavla Béma Markéta Reedová. „Junák z mého pohledu, to není jen zájmové hnutí, to není pouze organizace volného času. Skauting je skutečně nositelem hodnot, jako je čest, odvaha, statečnost; jako je spravedlnost, lidskost, vlastenectví,“ řekla. Hlavní město proto podle ní skauty nepodporuje jen morálně, ale též finančně – každoročně prostřednictvím grantů, letos příspěvkem na oslavy v Praze a na prezentaci na 21. světovém skautském setkání – jamboree v anglickém Essexu.
    O přípravách na 21. světové skautské setkání - Jamboree v Essexu informoval zahraniční zpravodaj Junáka Pavel Trantina.Zahraniční zpravodaj Junáka (a předseda České rady dětí a mládeže, k níž Junák náleží) Pavel Trantina uvedl, že stanové městečko, které ve zmíněném hrabství vyroste, bude po dobu deseti dnů mezi 27. červencem a 8. srpnem domovem 40 000 mladých lidí. Česká výprava bude mít přibližně 300 účastníků, což je třetí největší počet v naší historii, upřesnil Pavel Trantina.

    Skauting učí mladé lidi vést sebe i druhé, říká Stanislav Berkovec.Skaut-novinář Stanislav Berkovec, který tiskovou konferencí provázel, přidal ještě několik dalších čísel souvisejících s výročím skautingu. Za sto let jeho trvání prošlo skautskými tábory na celém světě více než půl miliardy lidí. V současné době má světové skautské hnutí více než 40 milionů členů v pěti světadílech; v České republice je nyní 46 000 skautů. „Jistě není náhoda, že skauty bylo v dětství i velké množství těch, kteří dnes mají ve světě i u nás velký vliv. Skauting učí mladé lidi vést sebe i druhé. Mnohé zahraniční společnosti cíleně vybírají své vedoucí osobnosti z řad bývalých skautů,“ upozornil Stanislav Berkovec.

    Také autor skautského šátku se svatojiřským křížem, uzlem, kormidlem a lilií se tohoto tématu dotkl: „Řada našich politiků, ať už v parlamentu či jinde, jsou bývalí skauti. A já jim občas nenápadně, ale i nápadně – ve svých fejetonech i promluvách v rozhlase – připomínám, že existuje cosi jako skautský slib a že v tom slibu také je, že skaut nemá lhát. Vždycky se jich ptám, jestli ten slib dodržují…,“ poznamenal Jiří Stránský.

    Autor