pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Pálení čarodějnic a máj – lásky čas, anebo keltský svátek Beltine?

Autor: Michala K. Rocmanová | zařazeno: 30. 4. 2007 | přečteno 15650

Svátek keltské kultury Beltine 2007Beltine je dodnes jedním z nejdůležitějších svátků v roce, a to přinejmenším v celé Evropě, ač většinou v jiné podobě a pod jiným názvem. Pro Kelty tímto dnem začínala druhá - letní polovina roku. 1. květen znamená přinejmenším den lásky s tradicí polibku pod rozkvetlým stromem. I v současnosti se u nás v Čechách udržuje obyčej stavění májek, někde jen té jedné – obecní, jinde malou májku staví mládenci pod okny svým vyvoleným.

Keltský den ale začínal nocí, a tak je s Beltine spojená i tradice ohňů v poslední dubnové noci. Beltine 2005, GabretaStaré ohně se uhasily a zažehl se nový, který znamenal vítězství nad nocí a zimou. Oheň i dým byl považován za očišťující a chránící zdraví - proto se kolem něj tancovalo a proto se přeskakoval. Dívky skákaly přes oheň, aby získaly dobrého manžela. Ostatním se mohlo splnit nějaké přání. Dobytek se prováděl mezi dvěma ohni, aby byl očištěn a zůstal zdravý. Část uhlíků si každý odnesl domů, aby si mohl zapálit nový oheň.

Mladí i staří se celou noc věnovali lásce a radovánkám, ráno pak do každého domu roznášeli čerstvé květiny, postavili májku, kolem které se opět tančilo, a strávili den veselením a hodováním. Zvlášť v posledních desetiletích znovu u nás oživl zvyk „pálení čarodějnic“, kde je hlavním smyslem sejít se u ohně a veselit se, mnohde se pořádají také taneční zábavy a jiné májové veselice.
Jak je vidět, ani římská a germánská nadvláda, ani mnoho století křesťanství nedokázaly potlačit starodávné keltské zvyky, které se k svátku vážou – jen jejich podoba je někdy pozměněna.

Archeopark Prášily na Šumavě - keltská vesničkaSvátek Beltine oslavila nebo právě slaví i všechna společenství, zabývající se keltskou kulturou a tradicemi.
Sdružení Keltoi připravilo o víkendu 27. – 29. 4. bohatý program pro návštěvníky archeoparku v Prášilech na Šumavě .
Při jarním otevření keltské vesničky bylo možno sledovat, jak ženy a dívky zdobily příbytky i májku kvítím a tancem kolem ní zaručily úrodu na tento rok. Přítomní byli svědky svěcení zelených věnečků, kterými se obdarovávají milenci a v podvečer pak zhášení všech ohňů a zažehnutí posvátného ohně, skákání přes plameny, žehnání dobytku. Celým dnem provázela keltská hudba v podání skupiny Shivers a trhovci a doboví řemeslníci nabízeli své zboží.

Archeoskanzen Modrá u Velehradu - opevněné slovanské hradištěVelkolepý program již 13. ročník mezinárodního festivalu „Svátek keltské kultury Beltine 2007“ právě probíhá i v Archeoskanzenu Modrá u Velehradu .
Česká dudácká skupina s mezinárodní účastí, hrající na skotské dudy - 1st Bohemian Highland PipersV hudebním programu jsou vystoupení skupin zvučných jmen jako Asonance, dudácká skupina 1st Bohemian Highland Pipers a mnoho dalších, mimo jiné speciální noční vystoupení Hradišťanu komponované právě pro Beltine. Noční slavnost ohně zpestří skupina kejlířů s ohněm Meče blesky.
Program v opevněném slovanském hradišti a v těsném okolí provázejí i další doprovodné činnosti. Ohnivá show skupiny Akada&Meče bleskyLidoví řemeslníci se sjeli ze širokého okolí, dokonce i ze Slovenska - ti představí výrobu fujar, píšťal a umění drátenictví.
Veselí v Modré potrvá po celou noc 30. dubna a pokračuje i dopoledne 1. máje. Na programu oslav Beltine v Archeoskanzenu Modrá se podílejí i různá další sdružení. Hnutí Brontosaurus připravilo pro návštěvníky výstavu kreslených vtipů Ekofór 2007, ale také výuku irských tanců, maorské umění točení s POI a nebo oblíbené malování na tělo. Pro ty, kteří by chtěli otestovat své znalosti ekologie je připravený ekokvíz.
Keltští bojovníci a trubač na carnyx, Beltine 2005Pro děti i dospělé připravil Toulcův dvůr hry našich předků, jako Mlýn, Věž , Obruče a další zábavy. V rámci představení projektu chovu a propagace národních plemen hospodářských zvířat „Noemova archa“ je možné i svezení na „huculech“ – malých houževnatých konících jediného původního plemene Karpatského oblouku.
K vidění jsou keltská řemesla jako kovárna, hrnčířství, kovotepectví a Keltská vesnička sdružení Keltoi .vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+