pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Archa číslo 3 píše o přístupu státu vůči mládeži

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 12. 5. 2007 | přečteno 9317

Titulní stránka Archy č. 3/2007„V našem státě konečně – po sedmnácti letech od Sametové revoluce – začíná být vidět, že si jeho špičky uvědomují, že je třeba pracovat s děckama i někde jinde než ve škole a v rodinách.“ Po předání osvědčení o udělení titulu Organizace uznaná MŠMT pro oblast práce s dětmi a mládeží to zpravodaji serveru Adam řekl zástupce Royal Rangers, jedné z certifikovaných organizací. Článek o osmadvaceti uznaných sdruženích – z nichž 18 mimochodem náleží k České radě dětí a mládeže – si mohou čtenáři časopisu Archa nalistovat v jeho třetím čísle. Příspěvků, týkajících se přístupu státu vůči mládeži, tam ovšem najdou víc.

Liga lesní moudrosti se pustila do řešení problému souvisejícího s tábořením na pozemcích soukromých zemědělců: nepřijde zemědělec o dotace, když na části jeho pozemku bude stanový tábor? Vyjádření Státního zemědělského intervenčního fondu a ministerstva zemědělství byla v rozporu, a tak skupina Stát při ČRDM požádala o odpověď pana ministra Gandaloviče. O táboření na zemědělské půdě se poté rozepsal náčelník Ligy lesní moudrosti Aleš Sedláček.

Čtenáři Archy s také dozvědí o vzniku Fóra nestátních neziskových organizací, fungujícího při Radě vlády pro neziskové organizace. Ministryně Džamila Stehlíková za členy rady jmenovala koncem března i předsedu ČRDM Pavla Trantinu a bývalého člena představenstva ČRDM Romana Málka, navrženého Koalicí nevládek Pardubicka. Informační centrum neziskových organizací v této souvislosti citovalo paní ministryni Stehlíkovou, že legislativní či systémové změny, týkající se právě neziskového sektoru, nemohou vznikat „od stolu“, bez spolupráce s těmi, kterých se dotýkají.

Velmi podobný názor při jiné příležitosti – a sice na tiskové konferenci věnované celorepublikové osvětové akci ČRDM zvané Bambiriáda – formulovala ministryně školství mládeže a tělovýchovy Dana Kuchtová: „Nestátní neziskové organizace – včetně mládežnických sdružení – vykonávají mnoho dobré a v jistém smyslu nenahraditelné práce. Jejich aktivity totiž vycházejí ´zespoda´, a tudíž lépe než, mnozí úředníci od ´zeleného stolu´vědí, co v dané oblasti chybí, kde je třeba přiložit ruku k dílu a kde účinně zasáhnout.“ O zmíněné tiskové konferenci „trojka“ Archy rovněž zevrubně referuje.

Textem Dřevomorka na konci tunelu se aktuální číslo tištěného zpravodaje ČRDM vrací ke kauze označované jako „tunel“ ve Fondu dětí a mládeže (FDM). Všímá si osudu části nemovitého majetku někdejšího Socialistického svazu mládeže, později spravovaného FDM. Jeho zdevastované zbytky, restaurované péčí nových majitelů – dětských spolků – v několika prvních případech už začaly (po překonání značných obtíží) skutečně sloužit mládeži…

Českou radu dětí a mládeže povede i v dalším tříletém funkčním období její současný předseda Pavel Trantina. V tajné volbě o tom rozhodli delegáti 26. Valného shromáždění ČRDM. Podrobnosti o jeho průběhu a výsledcích se dozvíte na osmé straně nové Archy.

Jak moc to myslíme vážně, když říkáme slovo „participace“, vnímané jako spoluúčast mladých lidí na správě věcí veřejných? Myslíme to vážně natolik, že bychom například nechali jít teenagery k hlasovacím urnám v parlamentních volbách? A kolik nejméně by jim mělo být let, aby mohli volit? Šestnáctiletí nebo čtrnáctiletí voliči? Chceme participaci? Radikálně? ptá se titulek příspěvku, který podle Lidových novin a webových stránek Rakouské národní rady mládeže a Německého spolkového kruhu mládeže připravila ředitelka Kanceláře ČRDM Michaela Přílepková. Zahraniční přesah má i článek Sousedé se stávají přáteli, pojednávající o projektu česko-německé práce s mládeží.

O tom, že není vždycky všechno tak, jak se na první pohled zdá, se už někdy přesvědčil nejspíš každý. A tak by ho nemělo ani překvapit, že když si pod slovem šerif vybaví tradiční postavu příběhů z Divokého západu, může být vedle jak… Třeba jako Marie Molková-Hromča, která o tom navíc napsala další ze svých úvodníků. V avízech na novou Archu se většinou objevují krátké citace z nich, v tomto však nikoli: přečtěte si ho...

Jedním z členských sdružení ČRDM je i Projekt Odyssea. Co se pod jeho tajuplně znějícím názvem skrývá a jaké je jeho poslání, se mohou čtenáři dozvědět z portrétního medailonku, který pro časopis Archa zpracovala Kristýna Makovcová. „Odyssea je pro nás symbolem dlouhé dobrodružné cesty, která vede k něčemu hodnotnému, a zároveň je i prožitková. Princip učit se z vlastních prožitků a zkušeností pomáháme vracet do škol,“ cituje autorka jednoho ze zakladatelů a současného předsedu správní rady jmenovaného sdružení Vladimíra Srba.

Století skautingu odstartovalo v Praze, upozorňuje text Jana Žáčka na významné skautské jubileum. Během jeho oslav mj. pokřtil (anglickým čajem) herec a příznivec skautingu Tomáš Hanák obří skautský šátek, uvázaný kolem „hrdla“ Petřínské rozhledny… Záslužnou činnost Junáka přibližuje na konkrétním příkladu Jan Pečínka, popisující nasazení, s nímž skauti obnovují poutní místo Stará Voda.

Jak najít mezi stovkami táborů ten správný? Takovou otázku si před letními prázdninami jistě klade nejeden rodič. Jakub Kořínek ze sdružení Pionýr na ni odpovídá článkem, v němž čtenáře seznamuje s kampaní Opravdu dobrý tábor, respektive s jejím letošním, v pořadí již třetím ročníkem. Kromě informací „v kostce“ nechybí ani užitečné kontakty a odkaz na webovou prezentaci kampaně.

„Nositelé Březových lístků jsou neoficiálním a ´volným´společenstvím lidí, kteří dobrovolně vytvářejí dětem a mládeži podmínky a prostředí pro hezké a prospěšné trávení jejich mimoškolního času – schůzkami, hrami, výpravami, tábory, kroužky dovednosti. Pracují pro ně a s nimi v nejrůznějších zájmových organizacích – ve skautských, turistických, pionýrských a mnoha dalších družinách, oddílech a skupinách,“ píše Rudolf Kašpar-Pegas. Stať, zabývající se fenoménem originálního ocenění, výstižně nazval Za práci s dětmi a mládeží odznáček – Březový lístek.

Archa č. 3 pozve díky Jiřině Falkové své čtenáře i na Expedici Radhošť 2007, zajímavou akci, na níž se už podruhé setkala šestice členů mikulovského Klubu instruktorů a parta dospívajících se zrakovým postižením. Fakt, že se akce znovu povedla, je utvrdil v přesvědčení, že jejich úsilí má smysl – na podzim už plánují další výlety.

Archa č. 3/2007 k nahlédnutí ve formátu pdf

Přehled témat a uzávěrek příspěvků jednotlivých čísel letošního ročníku Archyvytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
16. 11. 2020, 411x
ADAM.cz
15. 11. 2020, 371x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+