pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: pozvánky

     QR kód této stránky ->

Výstava DĚTI S BATOHY

Autor: Martin Kříž | zařazeno: 24. 5. 2007 | přečteno 9453

Z výstavy Děti s batohy, Brno, květen 2007My, děti s batohy, jsme prošly stovky cest, suchých i zablácených. Putovaly jsme vodou i sněhem, podél řek i po horách. Naše cíle se nezměnily. Naše ideály zůstaly stejné, jdeme dál.

Neměly jsme „goretexy“ na nohou a „klimatex“ místo spodního prádla. Karimatky byly teprve ve vývoji, a my, děti s batohy, jsme přesto chodily, spaly a užívaly si té nekonečné krajiny a dobrodružství.

Naší ložnicí byla louka nebo les. My, děti s batohy, jsme spávaly na kuse igelitu pod hvězdami, proti dešti nás chránila celta nebo střecha stodoly. A když jsme zmokly, zase jsme uschnuly a šlo se dál.

A že jsme toho cestou poznaly, prozkoumaly a objevily. My, děti s batohy, jsme se uměly dívat kolem sebe. My, děti s batohy, jsme byly všude doma.

Taky jsme musely i my, děti s batohy, něco jíst, někde si rozdělat oheň a uvařit oběd. I nás sem tam někde píchlo, něco zabolelo. Ale za všechno ostatní to prostě stálo.

A hrát – to jsme si my, děti s batohy, opravdu uměly, příroda byla naše tělocvična. Tenkrát se tomu neříkalo outdoor, ale bojovaly jsme jak sami se sebou, tak i s nezdary počasí.

Z výstavy Děti s batohy, Brno, květen 2007Tábory, ty jsme my, děti s batohy, milovaly nade vše. Mobily ještě nebyly vynalezeny. Tábory byly plné romantiky, dobrodružství a kamarádů. byly daleko od domova a hlavně byly jenom a jenom pro nás.

My, děti s batohy, jsme dnes už tátové a mámy. Na černobílé doby vzpomínáme se slzou v oku. A to pokaždé, když naše vlastní děti odjíždějí s oddílem na tábor nebo čundr. Doba se změnila, romantika výprav a puťáků ne.

Dnes je doba virtuálních technologií, mobilní komunikace a komerce. Přesto i dnes potkáte umouněné, špinavé, utahané ale skromné a neskutečně šťastné děti s batohy.

Protože věřte nebo ne, ale oddíl, družina, smečka, klub nebo správná parta kamarádů to je zaručený recept jak prožít mládí. Vyberte si na www.klubovny.cz.

Z výstavy Děti s batohy, Brno, květen 2007Kamarádi, příznivci, členové, bratři a sestry a vůbec všichni, kdo se pohybujete, nebo jste se někdy pohybovali kolem toho nádherného typicky českého oddílového a táborového života, Vy všichni, co jste pracovali v Junáku, než Vám to zakázali, Vy co jste se snažili vést děti s červenými šátky v těžké době a uvědomovali si, že nejdůležitější je vychovat z nich slušného člověka, Vy co jste v době porevoluční komerce dali přednost dobrovolné práci na táboře před dobře placenou brigádou, pojďte nostalgicky zavzpomínat na dobu předrevoluční, na celťáky, kletry a krosny, na dobu bez karimatek a goratexu. A Vy co vedete děti dnes, přijďte se přesvědčit, že Vaše práce má dlouhou tradici a pevné kořeny.

Zveme Vás totiž na výstavu fotografií s tématikou výprav, her, puťáků a táborů do domů Pánů z Lipé na náměstí Svobody v Brně. Výstava potrvá do 25. května.

Z výstavy Děti s batohy, Brno, květen 2007Těšíme se na Vás
Za Jihomoravskou radu dětí a mládeže
Martin Kříž

Autorem velkoformátových fotografií je Pavel „Ajdul“ Hanzl (Zeměpisná společnost Obzor). Ostatní jsou získané od oddílových vedoucích napříč brněnskými dětskými sdruženími.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+