Colourful World - prezentace skupiny z JordánskaNa čtyřicet mladých lidí z Evropy, Středozemí a Blízkého východu se ve dnech 24.– 31. 8. sjelo do Jindřichovic pod Smrkem, aby dokázali sobě i okolí, že i když pocházejí z tak odlišného kulturního prostředí, dokáží spolu bez problémů komunikovat a pracovat na společném projektu. Česká republika, Polsko, Španělsko, Francie, Jordánsko, Izrael, Libanon a Egypt – to jsou země, z nich přijeli zástupci ve věku od 18 do 30 let, aby prezentovali svou kulturu v rámci mezinárodní výměny mládeže nazvané COLOURFUL WORLD.

    Hostitelem výměnného pobytu bylo Středisko volného času Roroš v Novém Městě pod Smrkem, které setkání zorganizovalo ve spolupráci s Programem pro mládež Cena vévody z Edinburghu (zkráceně EDIE), jenž má s obdobnými mezinárodními setkáními několikaleté zkušenosti. „Jsme rádi, že jsme letos u nás mohli přivítat i zástupce Libanonu, kterým příjezd v loňském roce znemožnila nepříznivá politická situace na Blízkém východě,“ poznamenala Yveta Svobodová ze SVČ Roroš.

    Budování týmu na Colourful WorldNechceme žít uzavření v bublině, tvrdí přítomní účastníci. Potřebujeme spolu komunikovat, abychom měli šanci pochopit i problémy lidí z jiných koutů planety. Právě v tomto duchu se neslo celých osm dní setkání, během nichž měly skupinky z jednotlivých zemí za úkol představit svou zemi, její zvyky, kuchyni, základy jazyka, ale třeba i večerníčky pro malé děti. „My jsme ostatním předvedli výrobu bižuterie, která je pro severočeský kraj typická, Španělé nám zase na ukázku například přivezli jejich typické malované vějíře,“ doplňuje Yveta Svobodová.

    Projekt vyvrcholil společným vystoupením v sále na náměstí Nového Města p. Smrkem, které bylo určené široké veřejnosti. Každá ze zemí tam nejprve představila něco ze své národní kultury, program pak pokračoval společně připravenou polonézou, španělskou makarenou, tancem typickým pro Libanon, předvedením svatby faraona a závěrečným zpěvem dirigovaným izraelským vedoucím. Představení se setkalo s velkým ohlasem.


    Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu
    je program zaměřený na aktivní vyplňování volného času mládeže formou motivační „soutěže se sebou samým“. Cena byla založena v roce 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a dodnes funguje ve více než 120 zemích světa pod jeho záštitou. Mladí lidé ve věku 14 až 25 let se v rámci jejího plnění zdokonalují v rekreačním sportu a praktické dovednosti, vykonávají dobrovolnou službu ve svém okolí a podnikají expedice do divoké přírody.
    V České republice se Ceně říká EDIE a od roku 1993 funguje téměř ve třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Jednou z nich je i Středisko volného času Roroš v Novém Městě pod Smrkem, v němž skupinu účastníků vede Yveta Svobodová. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno přes 400 mladých lidí. Program našel své příznivce i mezi osobnostmi našeho společenského a sportovního života. Podpořil jej prezident republiky Václav Klaus, olympijská medailistka Kateřina Neumannová a bývalý fotbalový reprezentant Pavel Kuka. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit princ Edward, nejmladší syn britského královského páru.

    Autor