pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Letní pobyt pro zrakově postižené s výukou ICT

Autor: Martin Sukaný a Vojta Polášek | zařazeno: 26. 9. 2007 | přečteno 10585

Lukáš a Jarda v Dinoparku ve VyškověPocity štěstí a euforie z opětovného shledání se svými přáteli – takhle se cítila většina nevidomých účastníků pobytu zaměřeného na výuku počítačů, který se uskutečnil na sklonku července 2007 v budově ekologického střediska Rychta Krásensko.
Z pramenů víme, že za dobu své existence si budova prošla značně rozmanitým účelovým vývojem. Původně se jednalo o dvůr nižší šlechty, posléze zájezdní hostinec. V současnosti je využívána k výukovým účelům.
Náš pobyt připravili pracovníci TyfloCentra Brno, o.p.s., kteří se věnují práci se zrakově postiženými. Mimo to bylo nachystáno mnoho doprovodných volnočasových programů. Uchvacující přednáška o Nepálu a tamějších obyčejích, vystoupení folkové kapely Ořešák či návštěva města Vyškov. Rádi bychom se o naše zážitky podělili i s vámi.

Tajemný Nepál
V úterý nás navštívila paní doktorka Taťána Slavíková, pracovnice brněnského Technického muzea a členka Česko-nepálské společnosti, aby nám popovídala o svých dojmech a zážitcích z cest po Nepálu. Nejprve nám přiblížila Nepál z politického a geografického hlediska a vzhledem k tomu, že se specializuje hlavně na náboženské obřady a na předměty vztahující se k nim (masky a jiné rituální předměty), mluvila nejvíce o nich. Pro zpestření své přednášky s sebou přivezla na ukázku spoustu věcí (sošky, obřadní nástroje i předměty každodenní potřeby). „Mně se nejvíc líbil ten se sloní hlavou,“ vzpomíná Katka na sošku boha Ganéši.
Pro dokreslení atmosféry zapálila paní doktorka vonnou tyčinku a pustila ukázku tamní hudby, jejíž základ tvoří buben, flétna a jednoduché housličky. Mohli jsme si také vyzkoušet např. hru na tibetské mísy, zatočit modlitebním mlýnkem či osahat obřadní nůž, kterým osoby k tomu určené zařezávají zvířecí obětiny různých velikostí. Všichni jsme obdivovali způsob života v Nepálu, který se od našeho značně liší.

Muzicírování s Ořešákem
Živelné muzicírování s folkovou kapelou OřešákDen po přednášce o Nepálu přijela na Rychtu brněnská folková skupina Ořešák. Koncert skupiny se vůbec ničím nelišil od ostatních, atmosféra po něm následující však ano. Ani bychom o tomto dni nepsali, kdyby nám skupina Ořešák nezapůjčila své nástroje k velmi živelnému hraní. Nejdříve jsme si mohli nástroje jen prohlédnout, součástí prohlížení se však stalo i zkoušení zvuků, jež vytvářelo autentickou atmosféru neovládané skupiny hudebníků. Nekoordinovaný hluk se změnil ve sborové pění, které nás velmi mile překvapilo.

Fair trade, ekologie a my
Rychtu v Krásensku provozuje ekologická organizace Rezekvítek, a proto se tady kromě jiného i důkladně třídí odpad. Někteří z nás se s tímto systémem setkali poprvé a přimělo nás to k zamyšlení, že bychom mohli třídit i na jiných akcích, kam společně jezdíme. Při jedné snídani jsme se také dozvěděli, že tady funguje obchůdek Fair Trade. Co to je? V překladu tato slova znamenají „férový obchod“. Je to obchod, který dává lidem, co jim doopravdy patří. Když si tedy koupíte čokoládu, je sice dražší, ale víte, že ten, kdo sklízel kakaové boby, za to dostal přiměřeně zaplaceno (v normálních obchodech jde nejvíce peněz tomu, kdo prodává, a ne tomu, kdo dodává suroviny).

Anketa mezi obyvateli
Během výletu do vyškovského aquaparku jsme udělali malou anketu. Deseti lidí odpočívajících na dekách a ručnících jsme se ptali, jestli znají Krásensko (případně, znají-li zde nějaké objekty) a jestli třídí odpad. Osm z nich Krásensko znalo a jeden dotázaný si pamatuje kostelík. Nepravdivou informaci, že se v Krásensku nachází Macocha, nám překvapivě řekli čtyři lidé. Všech deset ale třídí odpad. Ptali jsme se také starostky Krásenska Hany Šíblové a ta nám potvrdila, že celá obec se snaží žít co nejvíce ekologicky, takže třídí odpad, a dokonce by se zde měly stavět i větrné elektrárny.

Rytíř Hynek na statku Hanka učí nevidomého Toma bojovat s mečem.Marek a Vašek při prohlídce jeskyně BalcarkaNáš program byl ještě bohatší, ale už se jenom zmíníme o tom, že jsme si také vyšli na nedalekou zříceninu hradu Holštejn, prošli jeskyni Balcarku, ve Vyškově navštívili i Dinopark a vyzkoušeli středověké zbraně a jízdu na koních v Rousínově. K tomu jsme se stihli dozvědět spoustu zajímavostí a novinek z oblasti IT.
Ale stejně, na pozadí těchto činností jde znovu a znovu o shledání se s přáteli, poněvadž toto byla pro nás jedna z mála příležitostí, jak si sdělit novinky, zážitky, dojmy. Závěrem bychom chtěli poděkovat všem sluníčkovým lidem, kteří se zasloužili o pobyt samotný či přispěli ke vzniku této reportáže.

Foto Jiřina Falkovávytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+