pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: soutěže

     QR kód této stránky ->

SPJF: Foglarův odkaz žije i po 100 letech
- nová hra pro kluby právě začíná

Autor: Marek Skýpala | zařazeno: 1. 10. 2007 | přečteno 11050

Dlouhodobá hra pro kluby - TaurisPřestože letos v červenci uplynulo právě 100 let od narození geniálního pedagoga a spisovatele Jaroslava Foglara, má jeho přístup dnešní mládeži stále co nabídnout.
Jaroslav Foglar dal se svými Rychlými šípy ve 30. letech 20. století vzniknout obdivuhodnému fenoménu, kterým se staly výhradně v československém prostředí čtenářské kluby. Jestřáb, jak zněla jeho skautská přezdívka, vsadil na přirozenou touhu kluků a holek zhruba mezi šestým až šestnáctým rokem po tvorbě part, skupinek či klubů. V časopisech Mladý Hlasatel a Vpřed jim nabídl zajímavý program a správné vzory, jež byly a jsou samozřejmou součástí výchovy již čtvrté generace čtenářů.

Přestože čas odnesl mnohé z aktuálnosti Foglarovy tvorby, kluci a holky nikdy nepřestanou vyrážet po škole či o prázdninách se svojí partou za dobrodružstvím. Právě rozumnou nabídkou námětů k programu pro tyto přirozené mikrokolektivy lze po vzoru Jestřába předcházet řadě negativních vlivů, kterými jinak společnost na děti působí. To si uvědomilo mnoho Foglarových pokračovatelů a čtenářské kluby tak vznikaly v počtu tisíců také u dalších časopisů v šedesátých a později i devadesátých letech.

V současnosti působí ke stovce aktivních čtenářských klubů pod patronátem Sdružení přátel Jaroslava Foglara po celém Česku. Komunikace s nimi probíhá klasickou poštou, ale i přes internet.
Pomyslným dárkem ke 100. narozeninám spisovatele se pak stane dlouhodobá hra Tauris ve SCI-FI stylu, od vzniku SPJF již jedenáctou v pořadí, kterou se sdružení pokouší nabídnout od října do května zajímavé vyžití všem přihlášeným klubům.

Díky dotacím od Ministerstva školství lze realizovat projekt, v jehož rámci všechny přihlášené kluby dostávají každý měsíc zdarma časopis se zadáním úkolů, ukázkami nejlepších odpovědí a vyhodnocením předešlých etap. Hra přitom probíhá současně na internetu, kde kluby staví svoje virtuální město. Jedním z cílů projektu je však také podpora zdravého trávení volného času, proto je plnění úkolů obvykle vázáno na vnější prostředí a na přírodu, úkoly jsou laděné nejen na důvtip hráčů, ale posilují také jejich sportovní dovednosti a schopnost dosahovat cílů společně.

V průběhu roku se kluby setkávají na víkendových sjezdech, obvykle ve formě soutěží a her, v létě pak nejlepší kluby mohou vyrazit na tábor do přírody, absolutní vítězové dokonce zadarmo.

Přestože by se Jaroslav Foglar leckterým novotám nejspíše divil, myšlenka zůstává stejná, rozumné naplnění času mikrokolektivů a správná výchova samostatných kluků a holek.

Podrobnosti o hře, postup pro přihlášení a odpovědi na otázky lze najít na stránkách http://dlouhodobka.cz (http://email.seznam.cz/redir?http://tauris.tym.cz/) na emailu tauris@spjf.cz (http://email.seznam.cz/newMessageScreen?sessionId=&to=mailto:hra.tauris@seznam.cz) a na adrese: SPJF, Bobří stopou, pošt. schr. 245, Brno 658 45.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
17. 9. 2019, 663x
.

Aktuální téma: #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2019 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+