Tábor TOM Chippewa 2007Táborová činnost znamená nejenom nesmazatelné zážitky pro dospělé i dětské účastníky, ale také nesmazatelné stopy v podobě různých odpadů v okolní přírodě. Sdružení dětí a mládeže se chovají k přírodě ohleduplně a často do základu svých pedagogických programů mají zasazenu filosofii vztahu k přírodě.

    Přesto je otázka odpadů, doprovázející nejrůznější lidskou činnost, nepochybně důležitá a neunikla pozornosti zákonů a těch, kteří na dodržování zákona dohlížejí. Minulý rok vzbudila zájem veřejnosti novelizace zákona 254/2001 o vodách.

    Na program pracovní skupiny Stát se proto dostala zejména problematika výkladu zákona, aplikovaná na produkování tzv. odpadních vod na dočasných letních táborech na „zelené louce“. Tedy tam, kde nejsou pevné stavby s přívodem vody jako umývárny, kuchyně a splachovací toalety. Ministerstvo životního prostředí na základě série jednání vypracovalo výklad, že takové tábory podle paragrafů zákona odpadní vody neprodukují a nemusejí tedy zavádět opatření k jejich zneškodňování.

    V příloze najdete celé znění výkladu příslušného ustanovení zákona. Dopis je adresován Junákům, ale bude k užitku vám všem, kteří tábory připravujete a mohli byste být přímo konfrontováni s dopady novelizace vodního zákona.

    Michaela Přílepková, ředitelka Kanceláře ČRDM
    Ilustrační snímek A-TOM (TOM Chippewa)

    Autor