pozadi
.
" class="img9" alt="hlavička"> ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Máme otevřeno?, o. s. startuje mediální kampaň na podporu zaměstnávání lidí s mentálním postižením

Autor: Lenka Milíčová, Máme otevřeno?, o. s. | zařazeno: 4. 3. 2008 | přečteno 7878

o.s. Máme otevřeno Komplexní kampaň na podporu zaměstnávání lidí s mentálním postižením odstartovalo v těchto dnech občanské sdružení Máme otevřeno?. Prostřednictvím svého Tranzitního programu pomáhá lidem s mentálním postižením najít a udržet si práci už více než pět let.

Dlouho připravovaná kampaň na podporu zaměstnávání lidí s mentálním postižením na otevřeném trhu práce startuje právě v těchto dnech. Diváci České televize od 10. 3. do 14. 4. 2008 uvidí dvě verze reklamních spotů, v ulicích Prahy se objeví city lighty, reklama bude v metru, časopisech, v rádiích i na webových stránkách partnerů sdružení. Na internetu budou v druhém březnovém týdnu spuštěny nové webové stránky www.zkusteto.cz.

Bude vydáno DVD pro zaměstnavatele, které kromě praktických rad bude obsahovat krátký dokument o lidech s mentálním postižením, kteří jsou zaměstnáni na otevřeném trhu práce. Všemi těmito cestami chce občanské sdružení Máme otevřeno? dát vědět veřejnosti, že i lidé s mentálním postižením mohou pracovat a prostřednictvím pracovní integrace se stát platnými členy společnosti.

Máme otevřeno?, o. s. se zprostředkovávání práce lidem s mentálním postižením věnuje prostřednictvím svého Tranzitního programu již více než 5 let. Jeho klienty jsou lidé s lehčím stupněm mentálního postižení, případně s postižením kombinovaným. Tranzitní program pomáhá těmto lidem projít vším kolem hledání práce, poskytuje jim osobní asistenci po dobu nutnou k zaučení i následný servis v případě jakýchkoli pracovních problémů. Své služby samozřejmě poskytuje i zaměstnavatelům, ať už se jedná o pomoc s vyřizováním vstupních formalit, úpravu pracovního místa nebo výklad legislativy.

Mezi zaměstnavateli, kteří zaměstnávají lidi s mentálním postižením jsou například PRAGUE IMPERIAL HOTEL, AGENTURA PANCÉŘ, s. r. o., EUREST, spol. s r. o., GOLDEN PRAGUE HOTEL SERVICES, a. s., AHOLD CZECH REPUBLIC, a.s. nebo komunikační agentura YOUNG & RUBICAM PRAHA, s. r. o.

Právě posledně jmenovaná komunikační agentura YOUNG & RUBICAM PRAHA, s. r. o. je nejen zaměstnavatelem, který na svém pracovišti integruje zaměstnance s mentálním postižením, ale i autorem celého konceptu kampaně. Veškerou práci na kampani odvedla agentura zcela bez nároku na honorář. Přítomnost člověka s mentálním postižením se ukázala být v kreativním prostředí komunikační agentury velmi inspirativní. Zaměstnanci nejen velmi přirozeně přijali nového kolegu Mirka mezi sebe po pracovní stránce, ale zapojují ho i do mimopracovních aktivit. Agentura dokonce uspořádala ve spolupráci s Máme otevřeno?, o. s. výstavu Mirkových fotografií.

Pracovních příležitostí pro lidi s mentálním postižením na otevřeném trhu práce je velmi málo. Je to dáno především tím, že zaměstnavatelé kvůli předsudkům a nedostatku informací o lidech s mentálním postižením mají upřímnou obavu s takovým člověkem jednat, natož ho zaměstnat. Raději platí odvody do státního rozpočtu, než by uvažovali o překonání těchto předem odmítavých postojů a zkusili to. Skutečnost je taková, že lidé s lehkým a středním mentálním postižením jsou schopni pracovat s jistou mírou podpory podobně jako kdokoli jiný a často je od zaměstnanců bez postižení ani vizuálně nerozeznáte.

Stát se snaží zaměstnavatele motivovat k zaměstnávání lidí se zdravotním postižením zejména prostřednictvím daňových úlev, poskytováním finančních prostředků na zřízení a fungování chráněných pracovních míst nebo pracovních dílen, finančními příspěvky zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají více než 50% zaměstnanců se zdravotním postižením. V rámci aktivní politiky zaměstnanosti poskytuje také příspěvky na dopravu zaměstnanců, , na zapracování, příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program nebo překlenovací příspěvek. Zřizuje společensky účelná pracovní místa, nabízí rekvalifikace, investiční pobídky, poskytuje poradenství prostřednictvím Úřadů práce. Určuje také povinný podíl zaměstnanců se zdravotním postižením pro firmy nad 25 zaměstnanců (4%) a při jeho nedodržení ukládá zaměstnavateli odebírat výrobky nebo služby od zaměstnavatelů s více jak 50 % OZP nebo platit odvody do státního rozpočtu (2,5násobek průměrného měsíčního platu ročně za jednoho, tj. za letošní rok necelých 53 000,- Kč).

Osobám se zdravotním postižením poskytuje stát příspěvek, pokud se rozhodnou vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, umožňuje souběh výdělečné činnosti a pobírání invalidního důchodu, nabízí pracovní rehabilitaci a rekvalifikaci a poskytuje individuální poradenství prostřednictvím Úřadů práce.

Lenka Miličová
koordinátorka PR
Máme otevřeno?, o. s.
sdružení pro integraci lidí s postižením
Hradešínská 2144/47
101 00 Praha 10
Tel. + fax: 271 731 675
mobil: 775 700 472
Lenka.Milicova@mameotevreno.cz
www.mameotevreno.czvytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+