pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: ostatní

     QR kód této stránky ->

Kauza Malý princ bolí...

Autor: Martin Kříž | zařazeno: 23. 4. 2008 | přečteno 8359

crdm Stránky nejen bulvárních plátků informují o kauze sdružení Malý princ. Jen připomenu, že jde o dva vedoucí dětského oddílu, jejichž hry na táborech se zvrhly k naprosto neomluvitelným sexuálním hrátkám s prvky mučení a svazování. Nemíním ale oba vedoucí obhajovat nebo spekulovat nad tím, co se na akcích sdružení, které je nyní v likvidaci, dělo.

Rád bych však reagoval z pozice člena představenstva České rady dětí a mládeže a dlouholetého vedoucího dětské turistické organizace. Všichni jsme případem šokováni. Vždyť šlo vlastně o kolegy z branže. A už dnes se veřejnost a média ptají, a podotýkám, že oprávněně, jak je tato činnost, tedy vedení dětí, hlídána, a jaké mohou mít rodiče dětí záruky, že ten a ten oddíl je pro děti tím pravým. Že se v něm neděje nic nekalého apod.

Sdružení dětí a mládeže mají „paradoxně“ za úkol, mimo jiné, své členy před podobným patogenním jednáním chránit. Nejen, že věřím, ale vím, že v drtivé většině je jejich činnost prospěšná. Excesy typu kauza Malý princ jsou sice výjimečné, nicméně mediálně dostatečně provětrané. Ta tisíckrát větší a lepší strana mince jsou každoročně pořádané dětské tábory, celoroční výchova a vzdělávání v kroužcích a oddílech, nalézání kamarádů a přátel na celý život a smysluplné trávení volného času. Druhotně pak třeba ochrana přírody či kulturních hodnot, rozvíjení sociálních a osobnostních kompetencí, zdravý životní styl či nepokřivený žebříček hodnot.

Asi nemusím práci tisíce vedoucích dětských sdružení a oddílů obhajovat. Ty stovky hodin dobrovolné práce pro skupinu dětí nebo občanské sdružení jsou vykoupeny radostí dětí a spokojeností rodičů. Co nás ale může v naší práci demotivovat nebo ji i zničit jsou právě černé ovce.

Média tímto prosím, aby o naší práci psala vyváženě. To by ale asi znamenalo každý článek o kauze Malý princ vyvážit stovkami či tisíci reportáží z dětských výprav, schůzek a táborů. Psát o excesu je jednoduché, rychlé a čtivé – bude to mít úspěch. Do ocenění práce stovek těch, kteří to dělají pořádně, se médiím (až na výjimky) ani politikům (krom třeba těm nominovaným na cenu Přístav) příliš nechce. A jsou to právě vedoucí oddílů, kteří dělají to, co by stát nikdy z vlastních zdrojů nemohl zajistit, tedy komplexní řešení mimoškolní činnosti a neformálního vzdělávání dětí a mládeže.

Proto zde uvedu několik rad pro rodiče, jak poznají, zda sdružení, kam svého potomka dávají, s dětmi pracuje správně:

TRADICE organizace se neměří na měsíce či roky, ale desetiletí. Od revoluce uběhlo skoro dvacet let a sdružení dětí a mládeže se stihla etablovat a vyprofilovat, a hlavně dokázala vychovat nové vedoucí. Pokud jsou současní vedoucí odchovanci daného sdružení – bývalí dětští členové, je pravděpodobnost, že motivace pracovat s oddílem „není kocher“, o dost menší. Vybírejte si sdružení s tradicí.

REFERENCE nejsou způsob, jak si ověřovat kvalitu jen stavebních firem či architektů. Ptejte se rodičů dalších dětí z oddílu a než své dítě někam dáte, omrkněte si vedoucího, klubovnu, přijďte se podívat na schůzku.

ZPĚTNÁ VAZBA v podobě zápisů v deníku, referování co bylo na schůzce či výpravě nového, co jsme hráli za hry neutužují jen vazbu mezi dítětem a rodičem, ale jde i o průběžné monitorování práce oddílu. I nám se ale stávalo, že se někteří rodiče neukázali na žádné schůzce, která se pro ně svolávala, děti chodily na srazy samy a rodiče se o jejich aktivity prakticky nezajímali.

„PAPÍRY NA DÍTĚ“ už dneska existují. Je to osvědčení o absolvování vzdělávacího kursu pro vedoucí akreditovaného MŠMT. Dnes je povinnost mít toto školení jen pro vedoucí, které na své tábory čerpají dotace z Ministerstva školství.

Ing. Martin Kříž,
člen představenstva České rady dětí a mládežeČeská rada dětí a mládeže sdružuje téměř 100 dětských a mládežnických sdružení s 200 000 základnou členů do 26 let napříč celou Českou republikou. Její prezentaci můžete vidět na pravidelných Bambiriádách, které probíhají ve větších městech po celé republice vždy koncem května. Mezi členy ČRDM najdete junáky, dobrovolné hasiče, pionýry, mladé turisty, ochránce přírody, brontosaury, nebo třeba mladé právníky. Členy jsou i některé křesťanské organizace nebo malá sdružení, jako je třeba Dětská tisková agentura. Více o činnosti ČRDM najdete na www.crdm.cz.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+