pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: sdružení

     QR kód této stránky ->

Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy posedmnácté

Autor: FoS ČR - Marcel Řimák | zařazeno: 15. 6. 2008 | přečteno 7896

Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy 2008 První červnový víkend patřilo Veselí nad Moravou tanci, zpěvu a hudbě, a to hlavně lidové. XVII. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu Štěpy dokázal nabídnout krásu a bezprostřednost dětského projevu v tanci a zpěvu.
Již v pátek při vystoupeních pro školy dokázaly soubory navodit báječnou atmosféru a zaujmout malé diváky, z nichž někteří měli možnost vyzkoušet si něco z umění vystupujících také na pódiu. Štěpy - mezinárodní dětský folklorní festival, Veselí nad Moravou V sobotu dopoledne ulice města roztančily soubory svými reklamními vystoupeními a veřejnosti se před kulturním domem představili nejlepší zpěváčci z regionu. Tam také vznikla naprosto spontánní improvizovaná vystoupení, při kterých se diváci zapojili do tance s dětmi. Tato úžasná atmosféra a krása dětí vháněla slzy štěstí do očí, zvláště části publika, Čechoameričanům.
To byl ovšem pro sobotu jen rozjezd a předznamenání pro odpolední program.

Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy 2008Tanec je mazec – to byl název programu, který beze zbytku charakterizoval to, co se v Zámeckém parku dělo. Čtyři hodiny bez oddechu byly stovky dětí ve víru různých tanečních rytmů, soutěží a her. Atmosféra, která je v dnešní době vidět již jen sporadicky. Tady se děti bavily, a bavily se i navzájem. K dobré náladě určitě přispěl DJ Luděk, Dům dětí a mládeže Veselí a sponzoři (Bonduelle, Knorr a Nowaco), kteří pro soutěžící děti připravili spoustu dárečků.

Snad nejkrušnější chvíle připravilo organizátorům nedělní počasí. Od rána chvílemi zesilující a zas ustupující déšť přidával vrásek a šedin pořadatelům.
V 14:10 odvolávají organizátoři průvod. Na radnici, kde probíhá přijetí zástupců souborů a hostů panem starostou Ing. Jaroslavem Hanákem, se sice všichni snaží navodit příjemnou atmosféru, ale napětí je cítit ze všech.
Ve 14:45 předstupuje programový ředitel, pan Hauptmann, ve chvíli, kdy venku ještě prší, s jednoznačným verdiktem: „Jdeme podpořit mladé tanečníky do parku!“ Jak se nakonec ukázalo, bylo to rozhodnutí odvážné, ale správné, protože nejenže přestalo pršet, ale ještě i vysvitlo sluníčko.

Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy 2008 Devět dětských souborů tak mohl převézt převozník, postava moderátora Tondy Doboša, přes Veselský přívoz na Štěpy. A bylo se na co dívat.
Obě skupiny Štěpničky ukázaly, že mají našlápnuto k úrovni, kterou publikum zná z minulosti. Botík z Březolup zaujal dětským projevem, Důbravěnka z Dubňan dětskými hrami. Prácheňáček ze Strakonic přinesl barvitý a vtipný jihočeský folklor, doprovázený skvělou typickou dudáckou muzikou. Děcka z Kunovic zazářila strhujícím precizním tanečním uměním, Turiec z Martina ze srdce prýštícím slovenským folklórem. Soubor Koleso z Ukrajiny nadchlo všechny úžasnou energií, tancem a projevem. Bouřlivým potleskem byla odměněna jejich česky zpívaná „Okolo Frýdku cestička…“ Zdravec z Bulharska přidal pestrou kytici strhujících balkánských rytmů, které rozhýbaly celé hlediště.

Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy 2008Závěrečná společná píseň: „Ve Veselů u přívozu, uvázali bílů kozu, ona dělá mé, mé, mé, převozníčku převez mě“ již jen podtrhla krásnou atmosféru celého programu.
Na pódiu plném dětí a vedoucích pak poděkoval všem a oficiálně ukončil Štěpy 2008 předseda FoS ČR pan Zdeněk Pšenica.
A tak jediný, kdo byl snad smutný, že nebyl na pódiu, byla Pavkovic bílá koza, která byla uvázaná u přívozu.

Statistika:
Vystupujících – více než 400
Diváků - 700

FoSVystupující soubory:
Štěpnička II. Veselí n.M. ČR
Botík Březolupy ČR
Štěpnička I. Veselí n.M. ČR
Koleso Dněpropetrovsk Ukrajina
Dúbravěnka Dubňany ČR
Prácheňáček Strakonice ČR
Zdravec Ruse Bulharsko
Turiec Martin Slovensko
Děcka z Kunovic – Kunovice ČR



vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory





MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+