Při autogramiádě knihy Jan Amos Komenský: její autorka Renáta Fučíková, první Mezi svými – totiž mezi věhlasnými osobnostmi našich dějin – stanul filozof a světoznámý pedagog Jan Amos Komenský díky právě vyšlé stejnojmenné knize Renáty Fučíkové: jako třetí svazek edice Největší Češi ji vydalo nakladatelství Práh. Životní osudy a dílo slovutného učence zachycuje kniha tvořená osmačtyřiceti celobarevnými ilustracemi s hojnými komiksovými „bublinami“. Určena je dětem a mládeži, ale i odrostlejším čtenářům, a to – vzhledem k trojjazyčně psanému textu (česky, německy, anglicky) – i těm v zahraničí.

    Kniha Jan Amos Komenský může „Věřím, že nejenom děti, ale i dospělé ta knížka emotivně osloví, že vás přiblíží úžasné postavě Jana Amose Komenského. A prosím, aby vám knížka pomohla v tom, abyste ho přijali alespoň trochu tak jako já – jako vlastně největší osobnost naší filozofie,“ pronesla Renáta Fučíková při autogramiádě a křtu zmíněného titulu 1. října 2008 v pražském Domě knihy Kanzelsberger. Výpravné knižní novince byli za kmotry herec, recitátor a pedagog Alfréd Strejček, hudební skladatel a pedagog Josef Krček a Petr Martínek, pedagog, jenž jako první získal ocenění „Zlatý Ámos“ ve známé soutěži pořádané Dětskou tiskovou agenturou.

    Jak připomněl nakladatel Martin Vopěnka, edice Největší Češi začala vycházet před třemi lety. První knížkou, která v ní vyšla, byl Karel IV., o rok později následoval Tomáš Garrigue Masaryk.Renáta Fučíková: Legrační je, že my sice říkáme „Teď jsme měli téměř dvouletou přestávku a když si prolistujete tou knížkou, tak asi pochopíte, že důvod byl v její mimořádné pracnosti. Tvoří ji impozantní ilustrace – každá je vlastně historickým výjevem – a takovéto knihy nejde prostě rok po roce střídat,“ vysvětlil nakladatel. „Vím, že autorka se do tématu vždy zcela ponoří a zhruba na půl roku až rok se z ní stane hluboký znalec – když ne po racionální, tak po emotivní stránce – té osobnosti, kterou v knížce ztvárňuje,“ dodal Martin Vopěnka.
    „Byla jsem úplně fascinovaná tím, jak se prolínají některá Komenského díla s jeho osobním životem – což, jak doufám, se do knížky dostalo,“ zobecnila Renáta Fučíková jeden z poznatků, k nimž při své práci na monografii dospěla.

    Autorka Jana Amose Komenského Renáta Fučíková v rozhovoru pro Dětskou tiskovou agenturuK vydání třetího svazku edice Největší Češi nakladatel mj. uvedl, že „představuje Jana Amose Komenského jako našeho největšího filozofa, učence, který zasvětil celý svůj život šíření vědění a ideálů. Postupně jsou představeny jednotlivé osobnosti tehdejší Evropy, které při svém dramatickém putování potkal. Jedná se o knihu, která emotivně představuje radosti i utrpení Komenského, jeho touhy a ustavičné hledání nejvyššího dobra. Významný prvek představuje i předložení jakési dobové fresky, pozadí událostí Komenského života, vyobrazení konfliktů třicetileté války v kontrastu s utopickými mírovými představami našeho největšího filozofa – tak cenné a zajímavé v dnešní době společného soužití a spolupráce celé Evropy.“

    Křest výpravné knižní novinky zpříjemnili svou uměleckou produkcí Josef Krček a Alfréd Strejček.Prezentaci nového edičního počinu nakladatelství Práh obohatilo vystoupení Alfréda Strejčka, který za hudebního doprovodu Jana Krčka přednášel spatra obsáhlé citace z Komenského myšlenek. Alfréd Strejček: Filozof se ve svých úvahách nezaobíral jen pedagogikou, ale podrobil kritickému zkoumání například i politiku: „Pohleďme na stav naší politiky. Základem každé politiky je a musí být sebeovládání. Je však nesporným porušením, že k vládě se u nás stále přibírají lidé chabých mravů, lidé nepevní, nestálí, usilující pouze o svůj osobní prospěch. A z toho vyplývá nezbytný důsledek, že většině národů na světě se daří špatně, protože ti, kteří vládnou jiným, neovládají se sami, nevládnou nám podle norem, nýbrž podle své libosti je překrucují, a to ještě podle toho – jak sami říkají – jak prý státní zájem vyžaduje…“

    Autor