pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: rozhovory

     QR kód této stránky ->

Modrý meč od Rysí řeky

Autor: Duha - Jana Šoupalová | zařazeno: 13. 10. 2008 | přečteno 9062

Modrý meč - kniha pohádkové fantasy Dušana SedláčkaDan (Dušan Sedláček), vedoucí dužiny Kluci od Rysí řeky, křtil 6. října 2008 v knihovně v Mohelnici svou novou knihu. Něco o psaní a inspiraci prozradil v následujícím rozhovoru.

Ahoj Dane, kniha, která měla nedávno autogramiádu, není tvoje prvotina. Kolik knih jsi už napsal? A komu jsou určené?
Knížka je to druhá. Píšu pro děti ve svém oddíle a v zaměstnání. Ale jsou určené všem, kterým by se mohly líbit příběhy o přátelství…

Starší Indyho příběhy jsou inspirovány životem v oddíle. Nakolik jsou nasbírané ze života nebo vymyšlené? Dá se z nich poznat, jak pracuje dužina Kluci od Rysí řeky?
Dan Sedláček křtí svou druhou knihu - Modrý meč - za přítomnosti Kluků od Rysí řekyAsi ano. Naprostá většina příběhů vznikla v našem oddíle. A jeden u Tuláků z Olomouce. Takže vlastně všechny v naší Duze. Indyho příběhy jsou vzpomínkou na kluka, jakýho by chtěl v oddíle každej vedoucí. Následující Modrý meč je knížka, která vznikla na motivy námi hraného Dračího doupěte. Nějak to přerostlo hranice pouhé hry…
Kluci od Rysí řeky se stali i kmotry mé nové knížky. Pokřtili jsme ji na autogramiádě, které byla počátkem října v knihovně v Mohelnici.

Podle názvu Modrý meč by člověk hádal, že je to fantasy...
Já osobně ji nazývám pohádkovou fantazy.

Je spisovatelství tvoje práce nebo koníček?
Rozhodně koníček. Spisovatelství v dnešní době uživí pouze špičkové spisovatele s velkým jménem a podporou velkého nakladatelství.

Máš mezi spisovateli svůj velký vzor?
Určitě to byl hlavně pan Foglar. Jeho knížka Dobrodružství v Zemi nikoho mne uchvátilo už jako kluka. Od té chvíle jsem věděl, že podobné příběhy chci umět vyprávět i já.

Modrý meč - kniha pohádkové fantasy Dušana SedláčkaPamatuješ si, kdy jsi začal psát? A jak ses poprvé rozhodl, že z toho bude něco většího, co stojí za publikování?
Začal jsem psát na základní škole, asi v sedmičce. Nejdřív mnohem delší slohovky než všichni ostatní, pak příběhy pro pobavení kamarádů, napsal jsem i pár scifi povídek. Do větších příběhů jsem se pustil až na střední škole a pak na vojně. Napsal jsem tenkrát detektivní scifi román Bask. Dnes přemýšlím, že ho opráším, přepíšu a zkusím vydat.

Co chystáš dál? V dužině, ve psaní...?
Kluci od Rysí řeky jedou dál celkem dobře, já se jim teď snažím spíš zajišťovat zázemí. I když v Mohelnici jsou tak prima děti, že mne to stále baví. I v Litoměřicích se nám letos podařilo sehnat řadu nováčků, vypadá to dobře.
O psaní… Začal jsem psát pokračování Modrého meče. Ten příběh si zasluhuje další díl, uvidíme ale, jak se kniha bude líbit čtenářům. Na autorských čteních se zatím líbí, ale pro každého vydavatele je důležitější, kolik knih se prodá. A to já už teď neovlivním.

Chybí ti nějaká otázka v tomto interview? Nyní si ji můžeš položit a odpovědět na ni... :-)
U nás v dětském domově, kde pracuju, děti každému novému dospělému mohou v komunitním kruhu položit jednu otázku. A vždy se ptají jen na to samé. Tak rovnou odpovím: moje oblíbená barva je modrá :-)

Děkuji za rozhovor.vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+