Předměty, které skauti nabízejí ve stánku, vznikaly během podzimu například na skautských schůzkách. Foto archiv oddílu Sluneční údolí Skauti z plzeňského střediska „STŘELA“ letos již podeváté otevřou svůj tradiční vánoční stánek na rohu Františkánské ulice a Kopeckého sadů. Ve dnech 16.–22. prosince vždy od 11do17 hodin v něm budou prodejem vlastnoručních výrobků získávat finanční prostředky pro sdružení Ty a Já, které pomáhá tělesně a mentálně handicapovaným dětem a mládeži začlenit se do běžného života. U stánku si mohou kolemjdoucí také vyzkoušet malou cykloelektrárnu, která bude ve večerních hodinách osvětlovat stánek čistou cykloenergií.

    V loňském roce skauti z prodeje svých výrobků získali téměř 19 tisíc Kč, které putovaly občanskému sdružení Motýl. Letos výtěžkem sbírky podpoří další plzeňské sdružení. „Za získané prostředky chceme pořídit nový nábytek a šicí stroj pro klubové centrum sdružení. V současné době máme starý nábytek, který příliš nevyhovuje vozíčkářům. Chceme tedy koupit nové stoly, šicí stroj zas využijeme v našem centru hlavně při výtvarném a dramatickém kroužku. Budeme na něm šít například různé kostýmy do našich her,“ přibližuje účel sbírky Jitka Vachulková ze sdružení Ty a Já. Mezi další organizace, které v minulých letech získaly od skautů finanční podporu, patří plzeňská Diakonie ČCE nebo Nadační fond Klíček, provozující dětský hospic v Malejovicích.

    Na realizaci sbírky se podílí každoročně členové a členky skautských oddílů střediska „STŘELA“ všech věkových kategorií. „Předměty, které v našem stánku nabízíme, vznikaly během celého podzimu nejen formou tvořivých dílen na skautských schůzkách, ale také při velkém společném výrobním odpoledni,“ popisuje přípravu skautská vedoucí Dana Singerová, 23letá studentka Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a koordinátorka akce. “Do výroby se v posledních letech zapojují nejen děti z jednotlivých oddílů, ale doma jim také často pomáhají kamarádi nebo rodiče a prarodiče,“ doplňuje Dana Singerová. Ve stánku je možné zakoupit ručně vyráběné svíčky, svícny, originální nákupní tašky, netradiční šperky, voňavé perníkové chaloupky a mnoho dalších lákavých dárků pod stromeček.

    Kromě vánočního stánku plzeňští skauti o Vánocích také roznášejí Betlémské světlo. Navíc k letním táborům a celoroční pestré oddílové činnosti dále například organizují sbírku Postavme školu v Africe nebo pořádají zářijovou akci pro veřejnost Skauti dětem. V Plzni se skautingu věnuje více než 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting dětem nabízí pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.

    Více informací:
    Dana Singerová – koordinátorka akce ze střediska “STŘELA” Plzeň, tel.: 775 373 380, D.Singerova@gmail.com
    Jitka Vachulková – zástupce sdružení Ty a Já, tel.: 602 278 800

     


     

    Sdružení Ty a Já

    „Ty a Já“ je sdružení pro podporu handicapovaných spoluobčanů. Sdružení vzniklo v roce 2005 na základě požadavků, jak ze strany rodičů, tak i dětí a dospělých klientů. Spolupracujeme s ostatními organizacemi a spolky pracujícími s handicapovanými lidmi. Naším cílem je pomáhat tělesně či mentálně handicapovaným dětem a mládeži začlenit se do běžného života. V provozu je zde mnoho zájmových kroužků, které přímo reagují na potřeby jednotlivých klientů. Zázemí jsme našli v Skrétově ulici 9, kde se pravidelně scházíme. Zajišťujeme a pořádáme kulturní, společenské a sportovní akce a to nejen v Plzni. Vzniká zde hodně zajímavých věcí, které by za normálních podmínek jen těžko přišly na svět.

    Kontakt:
    Škrétova 9, 301 00 Plzeň
    E-mail: sdruzenityaja@seznam.cz
    http://www.sdruzenityaja.cz

     


     

    Skautské středisko „STŘELA“ Plzeň

    Junák - svaz skautů a skautek ČRStředisko „STŘELA“ Plzeň se skládá z jedenácti oddílů s více než 300 členy. Klubovny oddílů se nacházejí v Českém údolí a ve Starém Plzenci. Ve vedení jednotlivých oddílů stojí zkušení vedoucí s odpovídajícím vzděláním v oblasti volnočasových aktivit dětí a mládeže. Členové oddílů střediska se často zapojují do organizace kulturních, sportovních, charitativních nebo ekologických projektů, pravidelně se také účastní mezinárodních skautských setkání.

    Kontakt:
    e-mail: strela.plzen@skaut.cz
    web: www.skauting.cz/strela

    Junák – svaz skautů a skautek ČR
    Junák – svaz skautů a skautek ČR je dobrovolné, nezávislé a nepolitické sdružení ve smyslu zákona 83/90 Sb. sdružující své členy a členky bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů. Skautské oddíly působí ve více než tisíci městech a vesnicích po celé naší zemi. Sdružují chlapce i děvčata od šesti let ve třech věkových kategoriích. O program oddílů se stará několik tisíc dobrovolných vedoucích a činovníků.

    Poslání Junáka
    Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.
    Více informací na www.skaut.cz.

    Skautky a skauti v okrese Plzeň-město
    Okresní rada Junáka Plzeň-město ve svých 49 oddílech sdružuje více než 1300 členů. Ve vedení jednotlivých oddílů stojí zkušení vedoucí s odpovídajícím státem certifikovaným vzděláním v oblasti výchovných aktivit dětí a mládeže. Plzeňští skauti se často zapojují do organizace kulturních, sportovních a charitativních projektů a pravidelně se zúčastňují mezinárodních skautských setkání. Mnohé aktivity jsou otevřené pro širokou veřejnost.
    Více informací na www.skauting.cz/plzen.

    #inkluze #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor