pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: SLOUPKY

     QR kód této stránky ->

Čemu zasvětíme letošní rok?

Autor: Michala K. Rocmanová | zařazeno: 19. 1. 2009 | přečteno 6894

Michala Kateřina RocmanováNa začátku roku se každý z nás zamýšlí, jaký ten nadcházející bude. Činíme různá malá i velká předsevzetí a spřádáme splnitelné i nadoblačné plány.
Každý rok je něčemu zasvěcen. Tak třeba podle čínského kalendáře začíná Rok buvola. Ten představuje stabilitu, bude obdobím dokončení předem promyšlených plánů, zatímco loňský Rok krysy byl obdobím začátků a základů pro budoucnost. Hm, řeknete si, co je mi po nějaké čínské tradici. Také sotvakdo z nás asi začne letos pěstovat na zahrádce len anebo usmiřovat znepřátelené sousedy. Ale právě tahle témata vyhlásila Organizace spojených národů na letošní rok.

Rok 2009 byl OSN vyhlášen Mezinárodním rokem usmíření. Organizace spojených národů se dlouhodobě snaží o urovnávání konfliktů, a proto vyzvala vlády států i nevládní organizace, aby se společně podílely na obnovování přátelských vztahů mezi znepřátelenými sociálními skupinami. Prostředkem k dosažení usmíření se mají stát vzdělávací a kulturní programy pod záštitou UNESCO.
Zároveň OSN vyhlásila tento rok Mezinárodním rokem přírodních vláken. Jde především o připomenutí jejich důležitosti. Možná si ani neuvědomujeme, jak důležitá je i v době vyspělého chemického průmyslu stále len, bavlna, konopí, vlna, hedvábí a mnohá další vlákna, která bežně ani neznáme nebo nepoužíváme.
A do třetice – tento víkend v Paříži – ale také v Praze – zahájen s velkými oslavami Mezinárodní rok astronomie.
Pro nás v České radě dětí a mládeže je pro letošek, nebo alespoň jeho první polovinu, určující spíše návaznost na České předsednictví EU, kterému je věnována kampaň Evropa mladýma očima.

Někomu se možná všechna tahle „oficiální“ témata mohou zdát zcela odtažitá od jeho každodenního života – a přesto, myslím, že se nás nějakým způsobem během roku dotknou, jako tenoučká vlákna pavučiny, jako paprsek světla. A tak snad neškodí si je připomenout.

Michala Kateřina Rocmanovávytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
27. 12. 2020, 593x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky
NGO Market 2021
NGO Market 2021
27. 12. 2020


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+