Asociace malých debrujárů ČRTematicky laděné experimenty, logické úkoly a otázky z astronomie i kosmonautiky čekají na šesti- až sedmičlenné týmy řešitelů rozhodnutých pro účast ve vesmírném projektu „Space“. Jeho celý název zní vlastně „Space Five – 2009“, neboť pořádající Asociace malých debrujárů ČR s ním přichází již popáté. Do projektu se mohou přihlásit třídní kolektivy či skupiny z debrujárských klubů, jiných dětských organizací, ale i další zájemci – vlastně všichni ti, pro které je věda zábavou a dobrodružstvím a lákají je nové výzvy a řešení zapeklitých úkolů.

    Space Five se koná pod záštitou hvězdárny Uherský Brod, Domu kultury v Uherském Brodě ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze, ESC Transinne a AWO Limbach. Podle organizátorů jde o oblíbený mezinárodní soutěžní projekt pro jedenácti- až šestnáctileté zájemce o fyziku, astronomii a kosmonautiku. Jaký bude jeho průběh?

    Logo pátého ročníku soutěžního projektu AMD ČR Od března do května se uskuteční celkem tři domácí kola, soutěž pak vyvrcholí červnovým celorepublikovým finále v Praze, jehož se zúčastní nejlepší týmy z domácích kol. Pro jeden, dva či tři vítězné týmy se pak na podzim (v říjnu a listopadu) rýsuje možnost týdenního pobytového programu v německém Limbachu. Nejúspěšnější čeští řešitelé se tam setkají s německými a anglickými kolegy, navštíví společně muzeum astronomie a podniknou orientační závod GPS; plánuje se i vydávání vlastních novin…

    Základní podmínky účasti, propozice k soutěži, přihlášky a úkoly jednotlivých soutěžních kol zájemci naleznou na internetových stránkách AMD ČR, konkrétně na adrese:
    http://www.debrujar.cz/php/view.php?cisloclanku=2009021801