Měsíček lékařský - „žlutá kytička, co pomáhá…U Viktorky prochází proudy lidí, studentů i těch směřujících do práce. Zastaví se u nás maminka s malou holčičkou: „Mami, co to je?“ „Žlutá kytička, co pomáhá…, jedna bude pro tebe a druhá pro mě.“ Děvčátko si dlouze prohlíží květinku v ruce. Potom si prohlíží i nás. To se již u nás zastavuje starší paní a oplátkou za příspěvek si bere hned několik kytiček. Studentovi ve sluchátkách znějí rytmy, přesto se nám nevyhýbá a vybírá si tu svou květinu. Mladá paní se usmívá a již z dálky ukazuje na svou klopu: „Já už ji mám…“

    PionýrI tak vypadá sbírka Český den proti rakovině, kterou pořádá Liga proti rakovině Praha tradičně v květnu – koneckonců, kdy jindy nabízet lidem za pomoc a příspěvek květiny – symbolické měsíčky lékařské. Sbírky se po celé republice účastní i sdružení Pionýr, které 13. 5. 2009 „nasadilo do akce“ zhruba 750 sběračů. Nejvíce jich vyrazilo do boje s rakovinou v Jihomoravském a Plzeňském kraji.

    A jak se jim daří? Je příliš brzy na odhady, natož na konkrétní čísla. V loňském pionýři vybrali 1 953 362 korun. Takový výsledek nejspíš letos nezopakujeme, kvůli hospodářské krizi má řada lidí hlouběji do kapsy. Není ale tak zle, aby všichni odmítli pomoci. A tak už po ránu začaly ulice měst „žloutnout“ nejen tričky sběračů, ale také kytičkami připíchnutými na oděvu těch, kdo přispěli. Někdo daroval minimální příspěvek dvacet korun, někteří štědřejší sáhli i po bankovkách.

    I přesto, že pověrčivci by se mohli bát, že 13. ročník, navíc konaný 13. května, nemůže dopadnout dobře, my pevně věříme, že nejen naši dobrovolníci, ale i mnozí další například ze škol či sdružení dětí a mládeže, opět společně pomůžou řadě lidí nemocných rakovinou i vědeckému boji s touto chorobou. Všem, kdo k tomuto cíli jakkoli přispějí, náleží veliké díky a uznání.

    Autoři