Na Republikovém setkání pionýrských oddílů proběhl závod Pionýrská stezka. A nebylo jich málo – přes 850 pionýrů ze všech koutů Čech, Moravy a Slezska se sešlo v kempu Nová Rabyně na břehu Slapské přehrady. Dorazili starší i mladí, někteří se tu potkali poprvé, jiní třeba po letech, zkrátka jedno velké setkání – přesně 12. ročník tradiční akce Republikové setkání pionýrských oddílů. Navštívit je přijeli i kamarádi ze slovenské organizace Fénix.

    Start! Závod Pionýrská stezka 2008 Pro účastníky byl připraven pestrý program, složený ze soutěží a sportovních disciplin, i z mnoha zábavných či zajímavých vystoupení například šermířů, kynologů, dospělých i dětských hudebníků, tanečníků a zpěváků. Zájemci si mohli vyzkoušet malovat na trička, popovídat si o tom, jak bude vypadat náš mezinárodní tábor v roce 2010 nebo třeba vyrazit na projížďku parníkem po přehradě či na výlet k některé z okolních zajímavostí.

    Poselstvo krále Jiřího je dlouhodobá hra, která má přiblížit dětem mírové snahy Jiřího z Poděbrad. Kromě všech těchto aktivit měl ale celý program dvě dominanty. V dopoledních hodinách tam proběhlo Republikové kolo Pionýrské stezky – 58 tříčlenných hlídek vyrazilo na náročnou trasu, kterou se snažily nejen proběhnout co nejrychleji, ale hlavně získat body za plnění mnoha praktických i vědomostních úkolů. Do soutěže se zapojily oddíly z celé republiky, ale stupně vítězů jednoznačně ovládly hlídky Pionýrských tábornických oddílů z Brna.

    Pionýr Odpoledne pak vyvrcholila dlouhodobá hra oddílů Poselstvo krále Jiřího, která v době českého předsednictví v Radě EU přiblížila dětem mírové (dnes by se řeklo integrační) snahy Jiřího z Poděbrad. Byla otevřena i nečlenům, a tak se zúčastnila i jedna školní třída, která coby „poselstvo“ také vykonala pomyslnou mírovou misi po Evropě. Účastníci hry i všichni ostatní zájemci se utkali v různých rytířských disciplinách, jako třeba v lukostřelbě, zápasech (pěnovými) meči a v mnoha dalších. Nakonec byli členové úspěšných poselstev pasováni do rytířského stavu a odnesli si i odměny.