pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: rozhovory

     QR kód této stránky ->

Pracovat s dětmi je jako plnit nákladem prázdné loďky

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 2. 7. 2009 | přečteno 14989

Vedoucí odboru školství ostravského magistrátu Ing. Marta Szücsová, laureátka Ceny Přístav 2009Rozhovor s laureátkou Ceny Přístav 2009 Ing. Martou Szücsovou, vedoucí odboru školství ostravského magistrátu a členkou komise rady městského obvodu Ostrava-Jih pro školství, mládež a sport

Právě jste obdržela Cenu Přístav, udělovanou obětavým úředníkům a úřednicím za jejich přínos rozvoji mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Lze ji chápat jako výraz uznání, ale i jako prezentaci dobrého příkladu pro ostatní. Jaký dojem z této pocty máte Vy?
Jsem celkem pyšná na to, že jsem dostala nějakou cenu, protože většinou si lidé ani nevšimnou, že se dělá něco pro jejich děti, berou to jako samozřejmost. Velice mě těší, že si toho někdo všiml a že takovou cenu mám.

Na komunální úrovni jste se zasadila o několik dnes již tradičních akcí, mezi něž patří Ocenění dětí a mládeže městského obvodu Ostrava-Jih. Jde o ocenění dětí, které kupříkladu pomohly někomu, kdo se ocitl v nesnázích. Který z takto oceněných příběhů dětské pomoci na Vás zapůsobil zvlášť silně?
Oceňování dětí a mládeže – talentovaných a těch, které něco vykonaly ne pro sebe, ale pro své okolí – jsem zajistila nejen v obvodě Ostrava-Jih, ale v celém městě – pracuji na magistrátu statutárního města Ostrava. Silnými příběhy jsou určitě záchrany života, vždyť se jedná o děti ve věku osm, deset let. V rozhodující chvíli neztratí hlavu a jsou schopny poskytnout první pomoc – anebo alespoň upozornit kolemjdoucí, a tím ji přivolat.

Vzpomenete si na nějaký konkrétní příklad?
Určitě. Zrovna minulý týden jsme udělovali ceny města Ostravy. Dvanáctiletá dívenka pomáhá mamince v domově důchodců; maminka uklízí a dcera jí je k ruce. Když tu vyběhne z jednoho bytu starší paní, že její manžel omdlel a spadl do vany. Ta vana byla plná vody, pán se dusil – zřejmě dostal epileptický záchvat, protože mu šla pěna z úst. Jen díky duchapřítomnosti dívenky, která rychle vytáhla špunt z vany, se dotyčný muž neutopil. Dívenka pak okamžitě zavolala na linku 155, přijela sanitka a záchranáři říkali, že nebýt jí, tak by ten pán určitě zemřel… Takže to jsou takové chvíle, kdy se člověk úplně obdivuje tomu, že malé dítě si ví rady; někdo jiný by třeba utekl, nebo by šel pro tu maminku někam do jiného poschodí, ale ona pohotově zareagovala, nelekla se… Super!

Pětice oceněných Cenou Přístav (vlevo Ing. Marta Szücsová) Zakládala jste TOM Bobři, který byl svého času vyhodnocen jako nejlepší oddíl Severomoravského kraje; Vaši svěřenci a svěřenkyně získali třikrát titul mistrů ČR v branně-turistickém závodě. Kudy se vlastně klikatila cesta, která Vás přivedla mezi tomíky, kde působíte jako lektorka, cvičitelka?
Od svých osmi let jsem chodila do oddílu – tehdy to byl Pionýr, Osmačtyřicítka – který vznikl vlastně ze skautského oddílu, který po roce 1970 už nemohl být skautským... Na ta léta mám (ale) velice pěkné vzpomínky, protože všechno, co jsem se tam naučila, dodnes kopíruji – a práci s dětmi se věnuji od svých osmnácti let. Sama jsem mistryní nejen České republiky, ale Československa v tom turisticko-branném závodě, o kterém jste se zmínil. Takže jakmile jsem měla svůj oddíl, směrovala jsem děti právě k těmto závodům, protože v nich jde opravdu o všestrannost. Od vázání uzlů přes morseovku a hody kriketovým míčkem až po stavbu stanu, určování azimutu v lese, turistické značky a poskytování první pomoci. Je toho tam skutečně hodně. A vlastně veškerou činnost, která se v oddíle děje, pak mohou děti zúročit v tom závodě. A že byli mí svěřenci dobří, to mě jen potěšilo; jak se říká, šli v mých šlépějích…

Jste mimo jiné vedoucí TOM Krokodýl, který se začal zabývat a specializovat na mažoretkový sport. Turistika a mažoretky – jak to jde dohromady?
crdmVětšina lidí by si asi myslela, že to dohromady nejde… Po mateřské dovolené jsem předala Bobry našim plnoletým instruktorům; ten oddíl funguje dodnes. A protože jsem bydlela v jiné části Ostravy, než TOM Bobři působil, založila jsem TOM Krokodýl, abych svoje děti nějak směrovala. Jenže mé děti, jak už to v životě bývá, o jeho pravidelnou činnost moc zájem nejevily. Bavily je tábory a výpravy, to ano, ale schůzky moc ne. Časem si pak našly něco jiného: syn byl hodně vysoký a nadchl se pro basketbal, dcery si zase oblíbily gymnastiku, klavír a oddíl také opustily. Když pak měly už věk na to, aby mohly vést oddíl, k turistice zrovna neinklinovaly. V té době chodily do oddílu mažoretek, jehož vedoucí nebyl příliš přátelský: děti chodily s modřinami – nevěděla jsem, že to je od toho, že když chodí „křivě“, dostanou hůlkou po zádech… Ing. Marta Szücsová při přebírání Ceny Přístav 2009Tak jsem jim říkala: udělejte si z „turisťáku“ přípravku pro svůj mažoretkový oddíl, určitě tam budete mít dětí víc a nebudete mít problém s vystupováním. Mimochodem, děvčata se v tom původním oddíle, kam chodila, se zlou potázala, protože vedoucí asi vůbec nepochopil, oč jde, a mé dcery z oddílu vyloučil, že prý dělají konkurenci. Pro nás to ale byla vlastně vzpruha, injekce. Z Krokodýlu jsme vytvořily stočlenný kolektiv, kde jsou děvčata rozdělena do tří kategorií – a ve všech třech kategoriích jsou vicemistryně Evropy v mažoretkovém sportu. Myslím, že oddíl je tak dobrý proto, že ho vedeme tím způsobem, jak jsem byla zvyklá vést turistický oddíl: mimo jiné hrajeme na každém soustředění etapovou hru, umíme si rozdělat oheň na sněhu, spát „pod širákem“, děti si umí samy uvařit a podobně. Oddíl je zkrátka veden turistickým způsobem – a turistika dává naší činnosti náležitý říz. Pořád se tam vznáší takový ten turistický duch, který normálně ve sportovních oddílech asi není.

Co si myslíte o Bambiriádě, v jejímž rámci Vám byla udělena Cena Přístav 2009?
Bambiriáda je vhodnou příležitostí pro všechny zúčastněné dětské spolky, aby se prezentovaly. Takových šancí jinak moc není. Mažoretky třeba mají hodně příležitostí, ostatní oddíly jich mají ale méně. Na Bambiriádě mohou ukázat všem lidem, co se vlastně u nich děje. V neziskovkách přece nefungují jen výtvarné, keramické kroužky, jak si někdy lidé myslí. Návštěvníci Bambiriády mohou vidět celou škálu činností od kulturních vystoupení přes rukodělné výrobky až po to, že umí tábořit v přírodě, zahrát si, udělat něco pro kolektiv. Myslím si, že Bambiriáda je dobrá akce, na které se lidi seznámí se vším zajímavým a užitečným, co mládež může dělat.

Když se podíváte na malovanou „trosečnickou“ láhev symbolizující Cenu Přístav a vzpomenete si na veškerý ten čas a úsilí věnované mimoškolní výchově dětí a mládeže, k jakému úsudku dospějete? Co Vás napadá?
Vzpomenu si nepochybně na příběh, který jsem kdysi četla a na který jsem nikdy nezapomněla, protože je pravdivý. Přirovnává právě práci s dětmi v mládežnické organizaci k přístavu, kam připlouvají loďky. Většinou jsou rozbité, třeba děravé, a hlavně prázdné. A my, pracovníci s dětmi, je tak jako přístavní dělníci opravujeme a natíráme. A plníme je nákladem tak, aby mohly vyplout do světa – a aby se v něm neztratily. Většinou je to tak, že loďky vyplují, a nikdy se už nevrátí. Ale některé připlují zpátky a podělí se o své zkušenosti. A některé, když třeba plují kolem, tak aspoň houknou na pozdrav. Já si myslím, že alespoň ten pozdrav je odměnou za celou práci, kterou děláme.

Děkuji za rozhovor.Související články:
Bambiriáda 2010 v duchu motta „tvůj průvodce volným časem“ - 23.11.2009
Děti z chudé kosovské vísky Šajkovac se mohou snáze učit: Češi přivezli jejich škole dar. - 09.10.2009
Cenu Přístav vnímám jako impuls k další činnosti pro pražské děti a mládež - 05.07.2009
Spolková činnost mládeže nemůže být opomíjena - 01.07.2009
O dětské spolky je v Pacově mimořádný zájem - 30.06.2009
Milan Naď, laureát Ceny Přístav: Stojí za to se dětem věnovat... - 28.06.2009
Bambiriáda 2009 v Žilinskom kraji sa aj napriek rozmarom počasia vydarila - 19.06.2009
Jak přijeli Izraelci na Bambiriádu v zimě - 12.06.2009
MŠMT: Bambiriáda oživila Střelecký ostrov a 14 měst ČR - účastníky mezinárodního Setkání mládeže tam přivítala ministryně školství Miroslava Kopicová - 12.06.2009
ČRDM udělila Cenu Přístav 2009 pěti laureátům - 12.06.2009
Přečtěte si, jak o Bambiriádě v médiích nikdo nepsal a z blogu byl článek o ní stažen - 10.06.2009
Bambiriáda 2009 se i přes rozmary počasí vydařila; přišlo zhruba 200 000 lidí - 07.06.2009
BAMBIRIÁDA 2009 v obrazech II. - 07.06.2009
BAMBIRIÁDA 2009 v obrazech I. - 06.06.2009
Dětské spolky nabídly o víkendu program pro desetitisíce návštěvníků Bambiriády 2009 - 06.06.2009
Pro návštěvníky pražské Bambiriády byla zřízena zvláštní tramvajová zastávka Bambiriáda na mostě Legií u Střeleckého ostrova - 06.06.2009
Do bambiriádních areálů zamířily tisíce lidí, ani chladné počasí je zatím neodradilo - 05.06.2009
Bambiriáda nabízí na mnoha místech republiky pestrý program pro děti i mladé lidi - 05.06.2009
Manželka prezidenta republiky Livia Klausová slavnostně zahájila Bambiriádu 2009 - 05.06.2009
Třicet mužů tahalo kamión z Vltavy. Na Bambiriádu. A lano se utrhlo... - 04.06.2009
Skvělou atmosféru Bambiriády si letos návštěvníci jejího 11. ročníku budou moci užít v některém z těchto měst: - 02.06.2009
Humanitární akce v rámci Bambiriády 2009 pomůže škole v kosovské obci - 02.06.2009
Pražská část Bambiriády nabídne dětem i zábavně-naučnou soutěž o originální pexeso - 28.05.2009
Manifestace za nábory - 25.05.2009
Panelová výstava na Střeleckém ostrově přiblíží veřejnosti desítky dětských sdružení - 24.05.2009
Už jen pár týdnů zbývá do zahájení Bambiriády - 11.05.2009
Náměstek ministra školství Jan Kocourek: Bambiriády si vysoce ceníme - 06.05.2009
Motto letošní Bambiriády – nejen na Vysočině – zní: Nás se to týká - 05.05.2009
Desítky volnočasových organizací se představí letos začátkem června na Bambiriádě v mnoha městech - 23.04.2009
Skauti se představí tradičně i letos na Bambiriádě - největší přehlídce činnosti sdružení dětí a mládeže - 11.04.2009
Nominujte veřejné činitele, kteří pomáhají sdružením dětí a mládeže, na CENU PŘÍSTAV – je nejvyšší čas! UZÁVĚRKA NOMINACÍ JE 15. DUBNA. - 30.03.2009
Bambiriáda 2009 otevře v osmi krajích dveře dětských kluboven veřejnosti - 29.03.2009
Livia Klausová, první dáma ČR, zaštítí Bambiriádu 2009 - 20.03.2009
Bambiriáda je největší každoroční přehlídkou neziskových organizací, které pracují s dětmi a mládeží u nás - 11.03.2009
Výstava na pražské Bambiriádě 2009 má představit všechna členská sdružení ČRDM - 06.03.2009
Organizátoři známé Bambiriády spustili nové internetové stránky - 23.02.2009
Cena ČRDM Přístav – nejvyšší čas k nominaci - 10.02.2009
Co udělat pro účast Vašeho sdružení na Bambiriádě 2009? - 30.01.2009
Jedenáctou Bambiriádu bude možné navštívit počátkem června ve všech krajích ČR - 07.01.2009
Bambiriáda 2009 bude až za půl roku, krajští organizátoři o ní však už jednají - 22.12.2008
Lejla Abbasová bude moderovat Bambiriádu 2009! - 08.11.2008
Pro Bambiriádu 2009 se chystají osvědčené projekty, novinky i změny - 07.10.2008
Přihlásíte se také na Bambiriádu 2009? - 25.09.2008


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Dejte šanci na druhý život knihám, které už nechcete - pomohou KnihoBudky (KAMsNIM.cz.)
18. 2. 2021, 624x
Letní dům dlouhodobě pomáhá dětem z dětských domovů
20. 2. 2021, 517x
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
2. 2. 2021, 932x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2021 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> --> --> --> --> Google+