Na pravěkém táboře se člověk naučí leccos užitečného.V prvních dvou srpnových týdnech proběhl v Německu pravěký tábor „Prehistorik“, pořádaný společně Duhou Velkou Medvědicí (Olomouc) a Mladými přáteli přírody Württemberg (SRN). Tábora se účastnilo na 35 teenagerů (průměrný věk 14 let) a dalších téměř 15 dospělých zajišťovalo program a zázemí. Základnu jsme měli v Domě přátel přírody „Donautal“ u vesnice Stetten am kalten Markt v jihozápadním Německu, asi hodinu cesty od švýcarských hranic. Pestrý program, zaměřený na poznávání života pravěkých lidí prostřednictvím her a kreativních aktivit, byl doplněn čtyřmi výlety. Nejzajímavější z nich byl asi ten na Bodamské jezero a opičí kopec v Salemu, ale hezký byl i další výlet do archeologického centra v Blaubeurenu, kde jsme si mohli spoustu věcí sami vyzkoušet a osahat.

    Sdružení DuhaObě skupiny účastníků se celkem rychle promíchaly – pomohlo tomu jistě i rozdělení na pokoje bez rozdílu národnosti a stejné rozdělení do pěti pravěkých kmenů, které spolu soutěžily v hrách a dalších aktivitách. Úspěch akce potvrzuje i to, že si na konci akce Češi s Němci spontánně vyměnili kontakty a už se zajímali o další společnou akci, kterou budou podzimní prázdniny na bavorské straně Českého lesa. Díky ochraně dobrých duchů se nás drželo štěstí, pokud se týká počasí i úrazů.

    Obě skupiny účastníků - česká a německá - se celkem rychle promíchaly.Pestrý program byl zaměřený na poznávání života pravěkých lidí prostřednictvím her a kreativních aktivit.Na česko-něměckou výměnu mládeže v roce 2009 jsme si troufli po loňském úspěchu se společným táborem u Opavy. Letos jsme projekt pojali jako navazující a v jeho rámci proběhlo velikonoční soustředění „Winds of Change“ Pravěkého tábora v Německu se zúčastnilo na 35 teenagerů.v Praze, nyní skončený tábor „Prehistorik – pravěk trochu jinak“ v Německu a jako jeho třetí část plánujeme na konci října outdoorový kurz „Commandos: Catch up!“ v bavorských horách. Letošní aktivity podpořily Tandem – koordinační centrum česko-německých výměn mládeže, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a statutární město Olomouc. Sluší se zároveň poděkovat tajemníkovi Magistrátu města Olomouce za uvolnění dvou pracovníků, paní Ireny Barošové a Mgr. Hynka Pečinky, kteří se tak mohli podílet na přípravě a organizaci právě skončeného letního tábora.

    Autor