Obálka Archy č. 8/2009Dlouhá cesta k monoxylu aneb Jak se staví loď; Tradičně netradiční čas dětí z DD v Krompachu; ProRock už podesáté; Projekt práce s mládeží na památných místech v ČR. Tak zní názvy jen některých článků, které si můžete přečíst v poslední Arše loňského ročníku. Jen na hlavní téma čísla – Netradiční aktivity pro děti – se tu sešlo hned několik zajímavých příspěvků.

    „Když jsem poprvé slyšel slovo monoxyl, hned následovala překvapená otázka „Cože?“ Jako kdyby na to řečník čekal, bylo mi hned vysvětleno, že jde o loď vydlabanou z jednoho kusu kmene a název monoxyl říká v podstatě to samé, jen je to slovo pocházející z řečtiny, a proto nám zní trochu nevšedně. Ač jsem ještě ani pořádně nevěděl, co si pod tím představit, monoxyl mě okamžitě zaujal,“ napsal Ondřej Vojtíšek, zástupce týmu, který dlabané plavidlo, pokřtěné jménem Rozárka, postavil.

    David Urban a Jakub Kořínek přispěli do „osmičky“ Archy článkem, v němž se ohlížejí za desátým ročníkem soutěže mladých rockových kapel; soutěž pořádala v rámci Pionýrského Sedmikvítku Pražská organizace Pionýra. O spolupráci Občanského sdružení Letní dům s dětským domovem v Krompachu výmluvně vypovídá text Martiny Bromové, zaměřený na „Andělskou slavnost“. Slavnostní ráz této akce vždy umocňují taneční a divadelní představení, adventní koncert v místním kostele a také tvořivé dílny pro malé i velké. O pozoruhodném projektu Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM z Plzně se rozepsala Lucie Celbová, která se zúčastnila pracovního setkání v Lidicích. Podstatou projektu, který už nějakou dobu v sousedním Německu úspěšně funguje, je práce s mládeží přímo na památných místech a TANDEM by nápad rád aplikoval formou mládežnických výměn také v ČR.

    Pod mottem „Děti – naše budoucnost“ se v půli listopadu v Plzni uskutečnila Celostátní vzájemná výměna zkušeností 2009. Článek o 18. ročníku známé akce, určené těm, kteří – většinou ve svém volném čase – pracují s dětmi a mládeží, doplňuje rozhovor s náčelnicí CVVZ 2009 Ivetou Sedláčkovou – Ivčou . V Arše se můžete dočíst také o tom, jaké bylo výroční prosincové Setkání ČRDM v Senátu, představí se vám dobrovolník Duhy Felix Pawlowski a spolu s o. s. Český Západ si můžete vychutnat získání ceny Gypsy Spirit 2009 v kategorii nevládních organizací. Uznání přínosu svých vzdělávacích aktivit dosáhla projektem debatování pro menšiny rovněž Asociace debatních klubů, o. s.

    Na události Listopadu 89 v kontextu obnovení skautingu vzpomíná v textu nadepsaném „Hvězda jako naděje“ náčelní junáka Michala K. Rocmanová – Káča a svým posledním sloupkem nazvaným „Jak jsem potkala děti“ se loučí se čtenáři Archy po pěti letech pravidelné spolupráce Marie Molková – Hromča. V úvodníku mimo jiné napsala: „Dostaly mě. Nejde to napsat jinak. Dostal mě dvanáctiletý kluk, který nikdy neměl svoje kolo (a já se styděla při představě, že v jeho věku jsme si vydupala už třetí nové). Dostala mě osmiletá holčička, která psala denně dopisy své mamince, a já si přečetla v papírech, že žije v dětském domově a mámu nikdy nepoznala. Dostal mě tvrdej kápo klučičí party, který chtěl večer číst ještě jeden příběh z verneovky. Dostaly mě ty zachumlané dětské příběhy u táborového ohně. Ohně, který umí vehnat jinou barvu do tváře, usušit tenicky, nažhavit klacek na malování do tmy a přehodit vám totálně myšlení.“

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 8/2009 prohlédnout ZDE.


    Témata Archy v roce 2010 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete na http://www.crdm.cz

    Autor