Sdružení Ty a já v Plzni pomáhá mladým lidem s handicapem, kteří díky svému postižení nemohou nalézt práci - v klubu mohou společně trávit volný čas, převažujícími aktivitami jsou rukodělné a výtvarné práce Už podesáté svůj tradiční vánoční stánek nazvaný „Skauti dětem“ otevřeli skauti z plzeňského střediska „STŘELA“. Ve dnech 14.–18. prosince v něm na rohu Františkánské ulice a Kopeckého sadů prodávali originální vlastnoručně vyrobené dárky. Celý výtěžek z prodeje 20 116 Kč poté věnovali plzeňskému sdružení Ty a Já na zřízení keramické dílny pro tělesně a mentálně handicapované děti a mládež, kterým sdružení pomáhá v začlenění se do běžného života.

    „Chceme nezvyklou formou sbírky podporovat regionální sdružení, která dělají mnoho záslužné práce pro děti a mladé lidi v našem kraji. Výtěžek z prodeje je vždy konkrétně adresován. Tentokrát jsme pomáhali sdružení Ty a Já zřídit keramickou dílnu. S tímto sdružením spolupracujeme již třetím rokem,“ říká Dana Singerová, 24letá studentka a organizátorka akce. Ty a Já je sdružení pro podporu handicapovaných spoluobčanů, které kromě dopoledního klubu a celé řady zájmových kroužků pořádá i kulturní a zážitkové akce. „Otevřít si keramickou dílnu s vlastní pecí je náš sen, který nyní i díky velké pomoci skautů můžeme uskutečnit. Až bude dílna v provozu, rádi bychom ji nabídli k využití i školkám, školám v okolí a veřejnosti,“ dodává Jitka Vachulková ze sdružení Ty a Já.

    Vloni skauti z plzeňského střediska „STŘELA“ věnovali sdružení Ty a Já 24 103 Kč na vybavení klubového centra. V předchozích letech podpořili například činnost místního občanského sdružení Motýl, plzeňské středisko Diakonie ČCE nebo Nadační fond Klíček, provozující dětský hospic ve Středočeském kraji.

    Ve stánku skautů bylo možné zakoupit například ručně vyráběné tašky a kabelky, zdobené svícny a lžíce, originální šperky, sušené bylinky, netradiční dekorace a mnoho dalších lákavých dárků. Na realizaci sbírky se podílejí každoročně členové a členky skautských oddílů střediska „STŘELA“ všech věkových kategorií. Dárky nabízené ve stánku vyrábějí ve skautských oddílech, tvořivých dílnách i doma s rodinou či přáteli. „Jsem hrdá na to, že se skauti ze střediska „STŘELA“ v takové míře podílí na různých charitativních projektech. Dokazujeme tak, že jsme aktivní mladí lidé, kterým není lhostejný život druhých v našem okolí a hlavně, že jsme ochotní věnovat svůj volný čas, energii a nápady na konkrétní pomoc,“ doplňuje Dana Singerová.

    Junák - svaz skautů a skautek ČR Kromě vánočního stánku plzeňští skauti o Vánocích také roznášeli Betlémské světlo – letos ho do Plzně přivezli již po dvacáté. Skauti také navíc k celoroční pestré oddílové činnosti například organizují sbírku KAPKA nebo Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. V Plzni se skautingu věnuje na 1300 dětí i dospělých. Skauting dětem nabízí pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Více informací je možné nalézt na internetových stránkách plzeňských skautů www.skauting.cz/plzen.

    #inkluze #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autoři