Malí školáci z oblasti Ladakhu, Indie (foto archiv ZČ Modrý Kámen Hnutí Brontosaurus) Od konce března začíná Základní článek Hnutí Brontosaurus Modrý kámen shánět finanční prostředky na stavbu internátu pro školu ve vesnici Mulbekh (Ladakh, severní Indie). Výstavba internátu umožní kvalitní výuku i pro děti z okolních vesnic. Ubytované děti zůstanou v kontaktu s rodinou a tradiční kulturou a nebudou odcházet za studiem do vzdálených měst, kde tráví většinu roku. Internát je navrhnut jako pasivní budova vytápěná pomocí solární energie. Navrhované řešení minimalizuje náklady pro ubytované studenty a je šetrné k životnímu prostředí. Spolupráce se školou vznikla v rámci rozvojového projektu „La Ngonpo – Krajní meze“, který v Ladakhu podporuje vzdělávání a kulturní hodnoty.

    Krajina v Ladakhu v Himálaji (foto archiv ZČ Modrý Kámen Hnutí Brontosaurus) „Škola je velmi dobrým partnerem. Leží v odlehlejší oblasti Ladakhu, kam zatím rozvojová pomoc nedorazila. Už patnáct let je provozovaná místním komunitou, která usiluje o lepšího vzdělání pro vlastní děti, než poskytují státní školy. Avšak buddhistická vesnice Mulbekh leží v okresu s převážnou muslimskou většinou. Kvůli rozdílnosti náboženského vyznání nemá škola možnost dostat jakoukoliv státní podporu na své projekty. Rozšířením rozvojové pomoci se otevírá další možnost pro získávání financí a tak jsme byli požádáni ředitelem školy o pomoc při výstavbě internátu,“ přibližuje motivaci podpory Jiří Sázel, osoba pověřená jednáním ve věci veřejné sbírky. Vizualizaci školy si můžete prohlédnout na videu na: http://www.lnkm.cz/sbirka

    Oblast Ladakhu v Himálaji je kulturou blízká Tibetu (foto Václav Kappel, archiv ZČ Modrý Kámen Hnutí Brontosaurus) Ladakh je oblast v indickém Himálaji, která je kulturně velmi blízká Tibetu. V současné době jsou obyvatelé vystaveni kontaktu s jinými kulturami a modernímu způsobu života. To vede ke zpochybnění tradičních hodnot a ekologickým problémům. Od roku 2006 poskytuje projekt „La Ngonpo – Krajní meze“ potřebnou podporu při ! rozvoji v následujících oblastech: Rozvojový vzdělávací projekt sloužící pro přímé propojení škol v Čechách a Ladakhu, zprostředkování dobrovolnictví v Ladakhu pro zájemce z české veřejnosti, materiální pomoc ladackým partnerům.

    Webová stránka veřejné sbírky: www.lnkm.cz/sbirka

    Autoři