„Mně se pracovalo dobře, byla jsme skoro celá umazaná, malovala jsem rukama, nohama, obličejem, kolenama a míchala jsem tam všechny možné barvy,“ popsala osmiletá Kačka svůj dojem z malování jednoho z obrazů vystavených v rámci expozice nazvané Tajemství barev. Pořádající sdružení Letní dům ji instalovalo ve čtyřech pražských kavárnách, kde je k vidění až do 10. května. Výtvarné práce dětí z dětských domovů zdobí interiéry těchto podniků: Café Technika v Praze 6, Mamacoffee, Café Kafíčko a Mlýnská kavárna v Praze 1.

    Občanské sdružení Letní dům pomáhá dětem a mládeži z dětských domovů již 13 let. Činnost spolku vyzdvihl a poděkoval za ni na vernisáži konané 13. dubna 2010 náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, pod jehož patronací se výstava koná. „Jsem moc rád, že takové sdružení, jako je Letní dům, vzniklo, a že kolem něj působí spousta dobrovolníků, kteří se věnují jeho cíli. A tím je vytvářet určitou komunikaci s dětmi, které jsou v prostředí, jež není úplně typickým rodinným prostředím, jak je známe z toho, jak naše rodiny žijí, ale které mají stejné touhy a stejné potřeby,“ řekl Marián Hošek v úvodním proslovu, jímž otevřel Tajemství barev v Café Technika v Národní technické knihovně v Dejvicích.

    Na vernisáži výstavy Letního dmu Hosté zmíněné kavárny mohou díky výstavě nahlédnout do vybraných technik arteterapie (léčení uměním, vnímáním uměleckých děl, a především vlastní aktivní tvorbou) a artefiletiky (poskytuje člověku příležitost k odhalení vlastních duševních možností a k nalézání jeho místa a úlohy v lidském společenství) tak, jak jsou využívány Letním domem. „Jsem přesvědčen, že je to velice záslužná věc, která podněcuje lidi, aby se k sobě obraceli, aby hledali v sobě svoje schopnosti a svoje projevy,“ podotkl Marián Hošek. Upozornil, že program občanského sdružení Letní dům a výsledky jeho činnosti jsou inspirací i pro ministerstvo práce a sociálních věcí. „A proto se snažíme v tamních možnostech jako sociální službu Letní dům podporovat – tak, jak to je v dané době, v dané krizi možné z daných prostředků. Nicméně jsem přesvědčen, že toto je služba, která je velice užitečná a potřebná,“ dodal Marián Hošek.

    Akční malba vystavená v Café Technika (Foto Jiří Majer)Jeden z exponátů, jež jsou k vidění v Café Technika (Foto archiv Letního domu)S expozicemi v jednotlivých kavárnách pak přítomné seznámil předseda Letního domu Cyril Zákora. V Café Technika jsou k vidění například akční malby; tato technika se osvědčila nejen při práci s dětmi hyperaktivními nebo nabitými agresivitou, ale i s těmi, jimž nízká sebejistota, uzavřenost či úzkost nedovolují projevit se spontánně při „obyčejném“ malování. Jsou tu i červené lité obrazy, vzniklé stříkáním a litím otvorem ve víčku plastové lahve, a dokumentace zachycuje také žluté skupinové malby. „Pobyt, při kterém vznikly, se jmenuje stejně jako výstava – Tajemství barev – a jeho cílem je objevovat barvy,“ poznamenal Cyril Zákora. Za zmínku jistě stojí i technika muzikomalby; takto vzniklé obrazy byly tvořeny za poslechu Dvořákovy Novosvětské. „Malovalo se mi dobře, byla to legrace, líbilo se mi, jak byla ta hudba taková rychlá, taková zbrklá jsem byla,“ nechala se slyšet po muzikomalbě třináctiletá Helča.
    Expozice v Mamacoffee pojímá malbu jako relaxaci a zrod společného obrazu, Café Kafíčko ukazuje návštěvníkům tzv. Chýšku“, bezpečný prostor a srdce Letního domu, kde má každé dítě své místo, a Mlýnská kavárna představuje obrazy vytvořené v letech 2008 – 2010. Díla spojuje téma domova (Doma u rodičů, Doma v dětském domově, Doma v Letním domě).

    Letní dům je jedním z 99 členů České rady dětí a mládeže; zároveň je členem České arteterapeutické asociace a Spolku oborové konference nestátních neziskových organizací působících v sociální a zdravotně sociální oblasti. Letní dům je organizací uznanou Ministerstvem práce a sociálních věcí pro činnost v oblasti prorodinných aktivit na léta 2010 a 2012. Občanské sdružení Letní dům - logoVýstavy Letního domu slouží k představení výtvarných děl dětí a mladých lidí z dětských domovů veřejnosti. Samotná výstava je pak pro děti formou ocenění jejich fantazie a tvořivosti. „Děti z dětských domovů jsou o mnohé ochuzené. Všichni to víme, ale jen málokdo s tím umí něco dělat. Letní dům to umí. Dopřává dětem zážitky, které jsou nedocenitelné. Díky za to,“ uvedla na adresu vystavujícího sdružení v doprovodném materiálu k expozici supervizorka Alena Paloušová.

    #inkluze #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor